wymiana kosza sprzęgła

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Dolce
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 7
Rejestracja: pt paź 24, 2014 1:11 am

wymiana kosza sprzęgła

#1 Post autor: Dolce »

Witam.
Mam pytanie. Rozmawiałem z gościem, który sprzedaje Varadero. Ogólnie motor ładny, natomiast podczas rozmowy dowiedziałem się, że będzie miał zmieniany kosz sprzęgła. Tak nazwał tą część sprzedający. Twierdził, że w okolicach 40 tys km przebiegu w Varadero ta część pada. Ponoć zamówił tą część poprzez serwis Yamahy w jakiś dużych pieniądzach a zmieniać chce sam czyli coś się na tym zna (twierdził, że sama wymiana tego koszta to nie jest jakiś wielki problem).
Jakie są Wasze opinie w tym temacie ? Czy faktycznie tak jest czy też to może wskazywać, że coś z silnikiem/sprzęgłem było/jest nie tak i raczej unikać kupna takiego sprzętu ? Ten motor ma przejechane 36 tys km, czy taka naprawa to w zasadzie "standard" czy tez może świadczyć o tym, że ktoś nieźle dawał popalić tej Hondzie ? To rocznik 2002.
Będę wdzięczny za informacje.

sirturek
Rekrut
Posty: 46
Rejestracja: czw lip 03, 2014 2:47 pm
Marka motocykla: HONDA
Model: VARADERO 125
Rocznik: 2001

Re: wymiana kosza sprzęgła

#2 Post autor: sirturek »

Mogło się zużyć, nie jest to jakaś typowa awaria dla danego przebiegu, ale nie doszukiwałbym się tutaj jakiegoś drugiego dna. U jednego zużyje się jedno u drugiego zupełnie co innego, normalna rzecz.

Dolce
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 7
Rejestracja: pt paź 24, 2014 1:11 am

Re: wymiana kosza sprzęgła

#3 Post autor: Dolce »

Dziękuję Ci za odpowiedź.
Jeśli to nie problem to napisz mi na co zwrócić uwagę przy kupnie takiego motorku jak Hona Varadeo 125.
Chodzi mi głównie o odgłosy pracy. Niestety jeździć na motorze jeszcze nie potrafię, dopiero się będę uczył. Przy zakupie poproszę kolegę, żeby się przejechał i sprawdził czy biegi wchodzą bez zacięć itp. Natomiast jakich generalnie odgłosów ten motor nie powinien wydawać (stuki, szumy itp) ? Czy praca silnika zawsze, niezależnie od jego obrotów, powinna być "jednolita" ?
Generalnie chodzi mi o to na co zwrócić szczególną uwagę przy oględzinach motoru.

next22
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 462
Rejestracja: pn mar 18, 2013 7:49 pm
Marka motocykla: honda
Model: sd01
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Polichno

Re: wymiana kosza sprzęgła

#4 Post autor: next22 »

Nie znam sie na malym wiaderku ale wymiana kosza przy 40 tys to norma? ;)
A w sercu zawsze XL600V :)

Dolce
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 7
Rejestracja: pt paź 24, 2014 1:11 am

Re: wymiana kosza sprzęgła

#5 Post autor: Dolce »

No ja to zupełnie nie znam się na mechanice w motorach ale z tego co wywnioskowałem po przeglądnięciu Internetu, łożysko w koszu w Hondach lubi dawać znaki swojej obecności. Niektórzy to po prostu ignorują i z takim zjawiskiem akustycznym jeżdżą a inni z tym walczą.
W moim przypadku, jak to w momencie decyzją o zakupie, człowiek zastanawia się czy coś poważniejszego nie było robione skoro taka część jest zmieniana przy 40k km. Zakup używanego sprzętu zawsze będzie ryzykiem ale staram się przynajmniej je zminimalizować.
Nadal jest aktualne moje pytanie o to na co zwrócić uwagę przy kupnie motoru, chodzi o porady praktyczne. najlepiej mieć doświadczenie z motocyklami ale może przynajmniej jakieś podstawowe porady uchronią przed złym zakupem.

Awatar użytkownika
maly
Zapalony motocyklista
Posty: 1061
Rejestracja: sob sty 04, 2014 12:50 am
Imię: Wojtek
Marka motocykla: honda varadero
Model: xl1000
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: wymiana kosza sprzęgła

#6 Post autor: maly »

poszukaj na forum ten temat był już opisywany na co zwrócić uwagę przy kupnie 125

sirturek
Rekrut
Posty: 46
Rejestracja: czw lip 03, 2014 2:47 pm
Marka motocykla: HONDA
Model: VARADERO 125
Rocznik: 2001

Re: wymiana kosza sprzęgła

#7 Post autor: sirturek »

Żeby mieć pewność co do stanu silnika, najlepiej sprawdzić kompresje. Silnik generalnie nie powinien dymić, no chyba że jest mokro i chłodno na zewnątrz to może troche na biało dymić (para wodna). Warto zwrócić uwagę na stan opon i napędu, bo to zawsze spory wydatek. Jakieś minimalnie falujące obroty itp. to zwykle kwestia regulacji gaźników i nie przekreślałbym takiego zakupu. Zwróć uwagę na wypadkowość, pod połka dolną sprawdź na lagach czy nie ma jakiś fałd, sugerowałoby to że były prostowane. Lagi nie mogą mieć jakiś zadziorów i odprysków w miejscu swojej pracy, sama nieszczelność lag to mały pikuś bo koszt uszczelniaczy i oleju niewielki. Sprawdź tylni amorek czy nie leci z niego olej, przejedź się, a najlepiej niech top kolega zrobi co już wcześniej jeździł motocyklami, bardzo szybko oceni prowadzenie, skrzynie biegów. Do tej 100 powinien się rozpędzać bez problemowo.
Przebiegiem w ogóle bym się nie sugerował w przypadku używanego 10 letniego motocykla

PatrykR922
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: wt lut 25, 2014 10:16 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Jarosław

Re: wymiana kosza sprzęgła

#8 Post autor: PatrykR922 »

Varadero opisywane w tym temacie jest moje, w sobote jade do Ring Road Yamaha odbierac kosz sprzegłowy, raczej nie pójdzie juz na sprzedaz, nie mam serca zeby ją oddac, czyli ogłoszenie juz nie aktualne ;)

next22
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 462
Rejestracja: pn mar 18, 2013 7:49 pm
Marka motocykla: honda
Model: sd01
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Polichno

Re: wymiana kosza sprzęgła

#9 Post autor: next22 »

Dolce pisze:No ja to zupełnie nie znam się na mechanice w motorach ale z tego co wywnioskowałem po przeglądnięciu Internetu, łożysko w koszu w Hondach lubi dawać znaki swojej obecności.
aby uściślić napiszę że w koszu padają sprężynki łożysko to żaden problem wymienić :)
A w sercu zawsze XL600V :)

maniek111
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 12
Rejestracja: ndz lis 02, 2014 7:05 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero
Rocznik: 2006

Re: wymiana kosza sprzęgła

#10 Post autor: maniek111 »

Moje xl1000 ma 42000 km i właśnie wymieniłem kosz sprzęgłowy,jeśli masz jakieś pojęcie o mechanice to nie ma problemu z wymianom tej części.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1487
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: wymiana kosza sprzęgła

#11 Post autor: melon1968 »

maniek111 pisze:Moje xl1000 ma 42000 km i właśnie wymieniłem kosz sprzęgłowy,jeśli masz jakieś pojęcie o mechanice to nie ma problemu z wymianom tej części.
Ja bym nie pisał przy ilu km zmieniałeś sprzęgło bo powinno wytrzymać przynajmniej 200kkm :whatup:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”