Synchronizacja gaznikow

Wiadomość
Autor
biker1983
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: pn gru 01, 2014 12:23 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125-V5
Rocznik: 2005

Synchronizacja gaznikow

#1 Post autor: biker1983 »

Czesc wszystkich
Jestem nowy wiec wyrozumialosci prosze,chce wyczyscic i pozniej zsynchronizowac gazniki w domowych warunkach i pytanie czy cos takiego to odpowiedni sprzet do synchro
http://www.ebay.co.uk/itm/331350074298? ... EBIDX%3AIT
i czy wogule jestem w stanie sam zrobic ten zabieg w domowym garazu.Jesli tak to moze ktos podpowie jak to sprawnie zrobic zeby nic nie zpaprac.
Z gory dzieki

Awatar użytkownika
damian
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 404
Rejestracja: sob wrz 13, 2014 10:18 pm
Marka motocykla: Honda
Model: varadero 125 xl
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Pszczółki

Re: Synchronizacja gaznikow

#2 Post autor: damian »

Sprzęt odpowiedni choć kiepskiej jakości. Świadczyć o tym może choćby nierówne wskazanie na zegarach w stanie spoczynku. dla pewności potem zamień wakuometry i sprawdź.
Tu masz kompletną instrukcję tyle, że po francusku. https://www.youtube.com/watch?v=Xpd9-5qaBPg
Swoją drogą to troszkę zajęło mi jej znalezienie. O tłumaczeniu nie wspomnę. Ale spokojnie wykonasz to samemu i jakieś grosze zostają na paliwko.

biker1983
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: pn gru 01, 2014 12:23 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125-V5
Rocznik: 2005

Re: Synchronizacja gaznikow

#3 Post autor: biker1983 »

Zdjecie podejrzewam ze tylko pogladowe ale zamienie je pozniej zeby zweryfikowac.Dzieki za instrukcje mam jeszcze manuala Haynes'a po angielsku jakos ogarne mam nadzieje.A synchronizowac na cieplym czy zimnym silniku?

elefant
Uczy się jeździć
Posty: 66
Rejestracja: pn cze 29, 2009 8:51 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: sieradz

Re: Synchronizacja gaznikow

#4 Post autor: elefant »

Zanim pomyślisz o synchro ssawek zajmij się regulacją zaworów ,sprawdzeniem świec zapłonowych (ewentualnie wymień na nowe), a dopiero synchro gaźników .W odwrotnej kolejności nic ci to nie da.

biker1983
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: pn gru 01, 2014 12:23 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125-V5
Rocznik: 2005

Re: Synchronizacja gaznikow

#5 Post autor: biker1983 »

Swiece i cewki wymienione wiec odpalam bestie krotka przejazdzka a tam na wolnych obrotach okolo 4000 bez ssania.
Stad moje zainteresowanie gaznikami a zawory tez ustawie z tym to juz chyba problemu nie powinienem miec ale zobaczymy.
No w koncu chcialbym pojezdzic :slini: :slini: :slini:

Awatar użytkownika
damian
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 404
Rejestracja: sob wrz 13, 2014 10:18 pm
Marka motocykla: Honda
Model: varadero 125 xl
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Pszczółki

Re: Synchronizacja gaznikow

#6 Post autor: damian »

Masz 4000 obrotów na wolnych obrotach? Od samego początku? Może masz za mocno linkę naciągniętą?

biker1983
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: pn gru 01, 2014 12:23 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125-V5
Rocznik: 2005

Re: Synchronizacja gaznikow

#7 Post autor: biker1983 »

No tak w moto padal atek i gosc jak przypuszczam podnosil obroty az w koncu altek sie spalil,po czym kupilem viaderko za przyslowiowa flaszke :isok2:
A teraz probuje doprowadzic do uzytecznego stanu.
A jak sprawdze czy linka nie jest za bardzo naciagnieta,i wogule ciekawi mnie czy kreceniem gaznikami mozna podniesc obroty tak wysoko moze rzeczywiscie bylo krecone linka.
A przy okazji to ile powinny wskazywac vakumetry na wolnych obrotach?
Dzieki i pozdro

Awatar użytkownika
damian
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 404
Rejestracja: sob wrz 13, 2014 10:18 pm
Marka motocykla: Honda
Model: varadero 125 xl
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Pszczółki

Re: Synchronizacja gaznikow

#8 Post autor: damian »

Chyba nie ważne jest ile, ale aby równo. Czasem jak regulują na wężykach z wodą to nie mają żadnego wskazania. Poza tym, śrubą synchronizującą nie da się podnieść obrotów a jedynie wyrównać pracę obu gaźników. Według mnie są dwa sposoby na trwałe podniesienie obrotów. Jeden to nakręcenie śrubą regulacji obrotów biegu jałowego. To ta pod ssaniem. A drugi to naciągnięcie linki gazu. Szczerze mówiąc to jazda z takimi obrotami może skończyć się spaleniem sprzęgła. Oraz stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uważaj. Sprawdź w jakim położeniu znajduje się "skrzydełko", do którego podłączona jest linka wolnych obrotów. Powinno być lekko ku dołowi skierowane. jak nie wiesz które to jest to przypatrz się silnikowi po lewej stronie motocykla. zwróć uwagę na miejsce ok 3cm nad ssaniem i pokręć manetką gazu. Zobaczysz jak wychyla się to "skrzydełko" w górę.

biker1983
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: pn gru 01, 2014 12:23 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125-V5
Rocznik: 2005

Re: Synchronizacja gaznikow

#9 Post autor: biker1983 »

Sluszna uwaga z wskazaniami wazne zeby bylo rowno,nie jezdze na moto bo gazniki wyszarpane wyczyszczone czekaja na chwile wolnego czasu aby poskladac i wtedy mam zamiar wszystko wyregulowac zsynchronizowac i co tam jeszcze potrzeba a skutki zobaczymy najprawdopodobniej po lykendzie.
Tylko nie bardzo wiem w jakiej kolejnosci sie za to zabrac czy pierwsze skrecic obroty a pozniej zsynchronizowac czy no odwrot,i czy "sruba regulacji obrotow biegu jalowego" to ta sama ktora sie mieszanke reguluje czy jeszcze cos innego :S
A to "skrzydelko" to wraca do oporu po odpuszczeniu manetki i wtedy te dwa "piny" od linek sa centralnie w dol skierowane czy tak ma byc moze ktos sprawdzic?
Z gory dzieki i pozdro

Awatar użytkownika
damian
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 404
Rejestracja: sob wrz 13, 2014 10:18 pm
Marka motocykla: Honda
Model: varadero 125 xl
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Pszczółki

Re: Synchronizacja gaznikow

#10 Post autor: damian »

Nie mogę coś zrozumieć. Za gęsto napisane. A tak na serio to regulacja obrotów biegu jałowego to takie czarne pokrętło poniżej "dźwigni" ssania. Ssanie i obroty biegu jałowego to dwie różne rzeczy.
Przed synchronizacją musisz wyregulować obroty. Chociaż jak już zsynchronizujesz to potem sprawdź czy na wyższych obrotach też równo chodzą.

biker1983
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: pn gru 01, 2014 12:23 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125-V5
Rocznik: 2005

Re: Synchronizacja gaznikow

#11 Post autor: biker1983 »

Nie mam zadnego czarnego pokretla pod ssaniem? Ale jutro sprawdze dla pewnosci.

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: Synchronizacja gaznikow

#12 Post autor: płock1964 »

biker1983 pisze:Sluszna uwaga z wskazaniami wazne zeby bylo rowno,nie jezdze na moto bo gazniki wyszarpane wyczyszczone czekaja na chwile wolnego czasu aby poskladac i wtedy mam zamiar wszystko wyregulowac zsynchronizowac i co tam jeszcze potrzeba a skutki zobaczymy najprawdopodobniej po lykendzie.
Tylko nie bardzo wiem w jakiej kolejnosci sie za to zabrac [b]czy pierwsze skrecic obroty a pozniej zsynchronizowac czy no odwrot[/b],i czy "sruba regulacji obrotow biegu jalowego" to ta sama ktora sie mieszanke reguluje czy jeszcze cos innego :S
A to "skrzydelko" to wraca do oporu po odpuszczeniu manetki i wtedy te dwa "piny" od linek sa centralnie w dol skierowane czy tak ma byc moze ktos sprawdzic?
Z gory dzieki i pozdro
Wpinasz manometry, regulujesz wolne obroty, regulujesz podciśnienie, regulujesz wolne obroty, znów regulujesz podciśnienie i tak w kółko, póki obroty i podciśnienie nie będą zgodne z instrukcją.
Śruba regulacji obrotów biegu jałowego jest jedna i jest to opór, do którego wraca "skrzydełko", mieszankę regulujemy oddzielnie dla każdego gaźnika i podciśnienie też oddzielnie.

Na Fat ( forum africa twin ) od czasu do czasu organizowane są kursy warsztatowe w Krakowie i Warszawie. Omawiane i pokazywane są różne naprawy i regulacje, w tym synchronizacja gaźników.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

biker1983
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: pn gru 01, 2014 12:23 am
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125-V5
Rocznik: 2005

Re: Synchronizacja gaznikow

#13 Post autor: biker1983 »

Dzisiaj przy okazji troszki wolnego czasu bylem zagladnac do moto zlokalizowac te wszystkie sruby o ktorych pisaliscie(znalazlem 2 do mieszanki,2 porty podcisnienia,1 wolnych obrotow oraz 1 do synchro) coby w sobote sie z tym nie bawic i wszystko stalo sie jasne poprzedni wlasciciel nakrecal obroty owa srubka "ponizej ssania" az ja ukrecil (stad jej brak) przy okazji podciagajac linke(zeby za duzego luzu nie bylo na manetce podejrzewam).
W glowie wiec rodzi sie pytanie jak "daleko" wkrecic nowa linke wolnych obrotow? oraz
wedlug manualu Haynesa do synchro jest tylko jedna sruba czy to prawda?
Dzieki wielki

Awatar użytkownika
damian
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 404
Rejestracja: sob wrz 13, 2014 10:18 pm
Marka motocykla: Honda
Model: varadero 125 xl
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Pszczółki

Re: Synchronizacja gaznikow

#14 Post autor: damian »

Tak to prawda. A wkręcać tak długo aż będziesz miał na rozgrzanym silniku 1500 obr/min.

Awatar użytkownika
Marcin
Udaje motocyklistę
Posty: 104
Rejestracja: sob gru 20, 2014 4:15 am
Marka motocykla: Hooonda
Model: XL 125 V
Rocznik: 2008

Re: Synchronizacja gaznikow

#15 Post autor: Marcin »

Taka mała ciekawostka, a propo synchronizacji gaźników w Varadero 125. W serwisówce Haynesa podane jest żeby ustawić podciśnienia na równo, a w serwisówce wydanej przez Hondę, wyraźnie jest napisane że podciśnienie na tylnym cylindrze ma być niższe o 30mm słupka rtęci, czyli o 4 kPa ;] Popisali się jeszcze lepiej niż przy opisie regulacji wtrysku, gdzie można przeczytać, że: wtrysk jest ustawiony fabrycznie i proszę go nie ruszać!!! Dobre podejście... Np. luzy zaworowe też są ustawione fabrycznie i co? Też mamy ich nigdy nie zmieniać?? :thumbdown:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”