Honda hałasuje (?)

ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
TomekJ
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 294
Rejestracja: ndz gru 21, 2014 8:21 am
Imię: Tomek
Marka motocykla: Teraz Suzuki DL650
Model: Dawniej Varadero 125
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Rzut beretem od Pyrzowic

Honda hałasuje (?)

#1 Post autor: TomekJ »

Śliwa zwrócił mi ostatnio uwagę, że moja honda "hałasuje". Po sprawdzeniu położenia tylnego koła, stanu ślizgacza, łańcucha, zębatek itp. stwierdziłem, że faktycznie w okolicach przedniej zębatki coś lekko zgrzyta. Przy jeździe (bez kasku) nie jest to odgłos słyszalny, natomiast da się go usłyszeć podczas prowadzenia motocykla. Zgrzytanie jest regularne, 1 obrót przedniej zębatki to dokładnie 6 zgrzytnięć. Zgrzytanie jest lekkie i prawdę mówiąc nie pamiętam, czy tak zawsze było, czy to jest coś co narastało w sposób na co dzień niezauważalny... Nie jest to w każdym razie odgłos nabierania łańcucha. Tak sobie myślę, czy aby nie jakieś łożysko ?... Miał ktoś z Was podobne doświadczenia ?
Romet Pony 50-M-2 -> Jawa 350TS -> Honda Varadero 125XL -> Suzuki V-Strom 650 DL

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Honda hałasuje (?)

#2 Post autor: james »

Masz przednią zębatkę z gumą czy bez? Jaką ma kolega sliwa?
Czy podczas kontroli łańcucha sprawdziłeś go również pod kątem ew. przeciągnięcia?

Awatar użytkownika
TomekJ
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 294
Rejestracja: ndz gru 21, 2014 8:21 am
Imię: Tomek
Marka motocykla: Teraz Suzuki DL650
Model: Dawniej Varadero 125
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Rzut beretem od Pyrzowic

Re: Honda hałasuje (?)

#3 Post autor: TomekJ »

james pisze:Masz przednią zębatkę z gumą czy bez? Jaką ma kolega sliwa?
Czy podczas kontroli łańcucha sprawdziłeś go również pod kątem ew. przeciągnięcia?
Nie mam pojęcia, jaką... Mógłbyś, proszę, rozwinąć temat ?
Łańcuch jest ok, sprawdzony, prawidłowo napięty, przeczyszczony i nasmarowany. Brak "miejsc niejednorodnych".
Hałas nie jest związany z łańcuchem, jak napisałem: równe 6 razy na obrót, a zębatka ma 14 zębów i widać, jak przy kręceniu dźwięk "rozmija się w fazie" z kolejnymi oczkami łańcucha. Dlatego przyszło mi na myśl jakieś łożysko, czy coś w tym stylu.
Romet Pony 50-M-2 -> Jawa 350TS -> Honda Varadero 125XL -> Suzuki V-Strom 650 DL

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Honda hałasuje (?)

#4 Post autor: james »

Oryginalna zębatka przednia (i od zeszłego roku również zamienniki) posiada gumową wkładkę, na której częściowo opiera się łańcuch, dzięki czemu hałas powstający podczas "obrotu" jest nieco tłumiony. Zauważyłem, że na oryginalnej zębatce (np. przy przetaczaniu motocykla) żaden hałas nie występował - teraz natomiast, gdy mam zamiennik, łańcuch hałasuje tak, jakby był za mocno naciągnięty, a jest zgodnie z serwisówką. Nie piszę, że to jest właściwy trop, ale jedna z możliwości. :)

Awatar użytkownika
TomekJ
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 294
Rejestracja: ndz gru 21, 2014 8:21 am
Imię: Tomek
Marka motocykla: Teraz Suzuki DL650
Model: Dawniej Varadero 125
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Rzut beretem od Pyrzowic

Re: Honda hałasuje (?)

#5 Post autor: TomekJ »

Hmm... Zapewne, ale jeszcze raz sprawdziłem i muszę potwierdzić, że dźwięk jest regularnt, 6 razy na pełny obrót zębatki i już po 1 obrocie widać, że "rozmija się w fazie" z kolejnymi nasuwającymi się na zęby ogniwami. Stąd podejrzewam, że problem tkwi gdzie indziej.
Romet Pony 50-M-2 -> Jawa 350TS -> Honda Varadero 125XL -> Suzuki V-Strom 650 DL

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”