Migająca kontrolka ABS

Tematy dotyczące problemów z elektryka i elektroniką.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Migająca kontrolka ABS

#16 Post autor: zalmen3 »

Oczywiście, na rozgrzanym silniku przy włączonych światłach mijania (bo w moim nie da się wyłączyć) ładowanie mam 13,8 - 14,1 V. Zresztą na długich jest tak samo.
Jak miałem przypalone kostki w zeszłym roku to dawało 12,5 - 12,8 V, po wywaleniu kostek i zlutowaniu na sztywno wróciło do wartości podanych powyżej.
W pełni naładowany aku (po odstaniu co najmniej 24 h po odlaczeniu od prostownika) daje 12,9 - 13,1 V.
Czyli jak w mordę strzelił tak jak podaje serwisówka.
Swoją drogą, nawet po włączeniu świateł drogowych i grzanych manetek ładowanie przy 5000 obr nke spada u mnie poniżej 13 V. Dopiero jak dam manetki na opcję turbo (szybkie rozgrzewanie, producent manetek zaleca używanie tej opcji nie dłużej niż 30 s) spada poniżej napięcia aku - do ~12,3 V.
Jak włączy się wiatrak chłodnicy to mam najpierw 13,5, a potem wzrasta do pierwszych podanych w tym poście wartości. Tutaj widać nieznaczne opóźnienie w działaniu regulatora po prostu.
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Migająca kontrolka ABS

#17 Post autor: melon1968 »

zalmen3 pisze:Serwisówka mówi, że ładowanie powinno zawierać się, przy 5000 tys. obr/min, w poniższych granicach:
napięcie akumulatora w stanie spoczynku < napięcie ładowania < 15,5 V
To wytłumacz co tu napisałeś bo nie kumam?

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Migająca kontrolka ABS

#18 Post autor: zalmen3 »

Napisałem, że według serwisówki napięcie ładowania powinno być większe niż napięcie akumulatora w momencie kiedy nie jest uzywany (brak obciążeń, wyłączony zapłon itp. itd.) i jednocześnie mniejsze od 15,5 V. Co jest w tym takiego niezrozumiałego?
Na przykładzie moich pomiarów, jeżeli napięcie aku przyjmiemy 12,9 V, to ładowanie powinno być wyższe od 12,9 V, ale jednocześnie niższe od 15,5 V.
Zawarłem też informację, że pomiaru ładowania należy dokonywać przy prędkości obrotowej silnika wynoszącej 5000 obr/min. Dokonujesz więc dwóch pomiarów, pierwszy na wyłączonym zapłonie - mierzysz napięcie aku w stanie spoczynku, potem odpalasz maszynę, rozgrzewasz do temp. roboczej i wykręcając silnik na 5000 obr/min dokonujesz drugiego pomiaru. Drugi powinien być wyższy niż pierwszy ale niższy od 15,5V.
Już udało się załapać? Czy pokazać na palcach? :*
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Migająca kontrolka ABS

#19 Post autor: melon1968 »

Dzięki już kumam. ;D
Wesołych Świąt :)

FrankMartin
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 14, 2020 7:39 pm
Imię: Radosław
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004

Re: Migająca kontrolka ABS

#20 Post autor: FrankMartin »

ZAMELN3 to jednak napięcie ładowania w-g twoich pomiarów masz 13.8-14.1V.To zakładając jeśli aku bez obciążenia przy wyłączonym zapłonie ma 13.1V a przy włączonym silniku ładowania pokazuje 14.1V to masz różnice 10V czyli dużą różnice ok.A w-g moich pomiarów stary aku po naładowaniu miał 13.1V przy wyłączonym zapłonie a napięcie ładowania przy 4000-5000 obr mam 13.5V to twoim zdaniem jest ok?Sam widzisz że różnica dla takiego zakresu napieć jest znaczna.
Założyłem aku nowy 18ah ponieważ stary miał 12.6 bodajże i na postoju mam 13.1V a przy obciążeniu 13.5 V tak samo jak wcześniej przy starym aku.I pytanie -jakieś przypuszczenia czym ta różnica może być spowodowana ,czy jest jakiś sposób ażeby jednoznacznie ocenić poprawność pracy regulatora i magneto? I czy przy tych wartościach ładowania może nastąpić problem z włączeniem się trybu migania abs i poprzez to wyłączania systemu.Przypomnę że kontrolka zaczyna migać np. po przejechaniu 2km zazwyczaj rano po pierwszym w tym dniu odpaleniu potem za każdym razem po odpaleniu po ruszeniu a nieraz jest tak że w jedną stronę miga a po włączeniu ponownym silnika i przez całą trasę powrotu nie miga i jest ok tak miałem ostatnio jak jechałem do warsztatu migała całą droge ,a gdy zajechałem i odpaliłem to już się nie zapaliła mimo jazdy w koło warsztatu i błędu nie pokazywał po podłączeniu kompa wychodząc na dzięcioła zresztą pare dni wcześniej jak sprawdzał przy migającej kontrolce to błędów też nie pokazywał..Mi to wygląda na jakiś problem napięciowy tak jak sugerował kolega sympatyk .Stąd moja wnikliwość w temat ładowania i jego wartości elektrycznych i ich wpływ na pracę pomp abs.Nie sprawdzałem jeszcze kostek czy nie są przypalone lecz raczej nie ponieważ moto był goły bez podgrzewanych manetek bez gniazda zapalniczki itp jakby bez urządzeń mogących spowodować jakieś nagminne przeciążenia instalacji lecz nieznam histori moto bo był sprowadzony z de.Wiem że to może się okazać blachy problem jak i bardziej zawiły dla tego opisuje go z nadzieją że komuś takowy kiedyś wystąpił i może ten ktoś podzieli się wiedzą jak z tego wybrnąć tym bardziej że pod koniec miesiąca muszę zrobić przegląd rej.Więc proszę o zrozumienie i proszę sobie nie dogryzać być może kiedyś bieszczadzka przystań nas spichnie że soba na browara. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Migająca kontrolka ABS

#21 Post autor: zalmen3 »

Kilka dni temu napisałem Ci PW, przeczytaj i odpowiedz.
Sprawdź te kostki, to jest typowa usterka w Varadero, niezależnie od tego czy jest gołe, czy obładowane dodatkami jak choinka. Jak dzielić się z Tobą wiedzą, jak nie robisz tego co Ci ludzie proponują? Nikt z nas nie jest alfą i omegą, każdy dochodził do wiedzy w taki czy inny sposób, ale i tak wiemy najczęściej tyle ile sami przerobiliśmy. Ja nie mam abs, więc nie miałem z nim nigdy problemów. Więc ode mnie nie oczekuj że napiszę coś w stylu "ej poruszaj wichajstrem nr 17 i wszystko już zawsze będzie cacy", ale staram się pomóc, a wcale nie muszę. Więc doceń i czytaj to co tutaj piszemy, a jak każdy pisze sprawdź kostki, to do jasnej ciasnej sprawdź te cholerne kostki! Ja też już byłem gotów wymienić pół silnika, bo przerywał i szarpał, a kostki przecież sprawdzałem 2 miesiące wcześniej, a jednak przysmażyły się aż miło. Nie mówię, że u Ciebie to na pewno to, ale jak się nie ma wiedzy tajemnej, to się słucha ludzi i zaczyna od eliminowania najprostrzych i najbardziej prawdopodobnych przyczyn.
Więc kolego nerwy na bok, bo to w niczym nie pomaga i do roboty. I odpowiedz łaskawie na to cholerne PW.
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

Awatar użytkownika
ADAMO16
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 407
Rejestracja: czw lut 19, 2015 3:55 pm
Imię: Adam
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD02
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Tychy

Re: Migająca kontrolka ABS

#22 Post autor: ADAMO16 »

Jak kolega radzi zrób. Masz fote mojej kostki po przebiegu 2500 km. Miałem tego pecha, ze było jeszcze bezobjawowo, sprawdziłem kontrolnie.
Załączniki
kostka.jpg
kostka.jpg (78.67 KiB) Przejrzano 8620 razy
Varadero XL 1000 juz jest :)
Africa Twin byla :-(

FrankMartin
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 14, 2020 7:39 pm
Imię: Radosław
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004

Re: Migająca kontrolka ABS

#23 Post autor: FrankMartin »

Bez nerwacji.Ja też zbieram informacje i nie oczekuję od nikogo że przyjedzie i zrobi to za mnie.Spoko wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i dzięki za jakąkolwiek pomoc kolunie bardzo doceniam.Jutro ostaram sie zrzucić bak i po sprawdzam te kostki wszystkie w jakim są stanie.Pozdrawiam.
.

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Migająca kontrolka ABS

#24 Post autor: zalmen3 »

Najważniejsze kostki są dostępne bez zrzucania baku. Kostka od regulatora (czerwona) i od Alternatora (biała) są pod lewą osłoną pod siedzeniem w takim gumowym kapturku. Kolejne to kostka przy głównym bezpieczniku 30A (czerwona) jest na uchwycie akumulatora. Rozepnij je wszystkie i dobrze obejrzyj czy się nie przysmażyły, czy izolacja nie jest gdziekolwiek nadtopiona, czy styki nie są zaśniedziałe i nie ma tam gdzieś błota itp.
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

FrankMartin
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 14, 2020 7:39 pm
Imię: Radosław
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004

Re: Migająca kontrolka ABS

#25 Post autor: FrankMartin »

Tak zrobię ,jutro się za to bierem. Dzięki.

FrankMartin
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 14, 2020 7:39 pm
Imię: Radosław
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004

Re: Migająca kontrolka ABS

#26 Post autor: FrankMartin »

No mam nadzieję że znalazłem zonka. Otóż odkręciłem boczek pod siedzeniem ażeby sprawdzić złączki te o których pany mówiliście i szczerze mówiąc są w stanie fabrycznym serio bez jakichkolwiek śladów niepokojących.Lecz wsadziłem łapsko pod regulator i coś się wykruszyło. Były to przewód od regulatora który gdzieś się przypalił o rurę wydechu pod fotelem .Ktoś tak niefortunnie puścił ten przewód że ten się musiał przykleić do rury i tak się sfajczył do gołych drutów.Wycięte sfajczone odcinki i polutowane regulator zamontowany i podłączony.Miernik do ręki i mierzymy- Sam akumulator na sucho 12.9 V po odpaleniu i zagrzaniu do temperatury pracy pomiar i 13.8V maneta do 5000obr dalej 13.8 V.Myślę że jest ok.Zrobiłem runde pare set metrów do okoła garażu i kontrolka abs zgasła po ruszeniu i spokój nie migała.Lecz jutro sprawdzę na dłuższej przejarzce. W piątek jeszcze raz wszystko pomierze. Zapytam tylko jeszcze -te przewody od alternatora te trzy żółte od alternatora do regulatora zawsze się tak grzeją nawet bardzo bym powiedział ? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Migająca kontrolka ABS

#27 Post autor: zalmen3 »

Tak grzeją się jak powalone. Jak lutowałem na sztywno, to termokurczki same się dopasowały od ciepła kabli. To jest jedna z przyczyn palenia się tych kostek, druga to niefortunne położenie i kapturek, który niby ma chronić przed wilgocią i błotem, ale często łapie ten syf i powoduje problemy.
No to oby okazało się, że temat już nie powróci. Zrób jeszcze profilaktycznie test całego układu ładowania.
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

FrankMartin
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 14, 2020 7:39 pm
Imię: Radosław
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004

Re: Migająca kontrolka ABS

#28 Post autor: FrankMartin »

Tak w piątek robię wszystkie pomiary jeszcze raz alternator regulator aku .Kostki będę na razie sprawdzał sumiennie czy ich struktura nie ulega zmianie jeśli coś mnie zaniepokoi to lutownica w dłoń.Dziękuję koluniu za serwisówki i dobre techniczne słowo tobie i pozostałym koluniom z forum .A teraz z innej beczki! Czy spotykacie się gdzieś na jakimś zlocie varadero ?
Jeśli nie to może możliwe by było zorganizowanie takiego spotkania w jakimś fajnym miejscu na jakiś weekendzik jak będzie to już możliwe .Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
pawkg
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 566
Rejestracja: śr cze 08, 2016 10:14 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: BMW
Model: R1200GS Adventure
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Ptaszków

Re: Migająca kontrolka ABS

#29 Post autor: pawkg »

Kymco Agility 50/80 > Honda Varadero XL125 > Honda Varadero XL1000 > BMW R1200GS ADV

FrankMartin
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 14, 2020 7:39 pm
Imię: Radosław
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004

Re: Migająca kontrolka ABS

#30 Post autor: FrankMartin »

Dzisiaj wyciągnąłem z szafy stary multimetr polski taki ze wskazówką i pomierzyłem w-g serwisówki i wychodzi że jednak uszkodzony jest regulator napięcia.I tu moje pytanie czy ktoś wymieniał ostatnio regulator w sd02 bo jakaś bieda w wyborze na rynku - znalazłem tylko 2 szt firmy dze .Czy ktoś używa regulatora taj firmy i może podpowiedzieć czy warto kupić.Może ktoś może polecić jakiś dobry produkt dostępny na chwilę obecną.Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”