POMOCY !!!! Dym z instalacji elektrycznej !!!!!!

Tematy dotyczące problemów z elektryka i elektroniką.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eneron
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 750
Rejestracja: czw lis 03, 2011 8:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Hajnówka

POMOCY !!!! Dym z instalacji elektrycznej !!!!!!

#1 Post autor: eneron »

Naprawialem scottoilera bo przestał podawać olej, rozkręciłem boczek ten szary przy pokrętle (strona lewa siedząc na moto), zrobilem ze scottoilerem co trzeba, odpaliłem silnik, czekając aż układ się odpowietrzy i nagle zauważyłęm wydobywający się dymek z tych oto kostek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



I teraz pytanie - co to za kostki, do czego doprowadzają prąd? Czy przyczyną zwarcia (cały ten gumowy kapturek, w którym są schowane te kostki jest może nie gorący ale bardzo ciepły) mogło być wystrzelenie korka scottoilera i zarzyganie olejem tych kostek?

Dodam, że kostki są już nadpalone/nadtopione. Sęk w tym, że aby te kostki wymienić problem rodzi się w postaci baaaaardzo krótkich, napiętych kabelków i boję się, że gdy kostki odetnę aby dać nowe to kabelki będą już za krótkie.

Do sedna, czy u Was również nagrzewają się te kostki? (u mnie po 2 - 3 min od uruchomienia zimnego silnika cały ten kapturek, w którym siedzą kostki jest już ciepły :roll:

Cholera, przecież to Honda a tu takie rzeczy :evil: Teraz boję się gdziekolwiek wyruszać, nawet po przysłowiowe bułki do sklepu :evil: :(
Ostatnio zmieniony wt maja 29, 2012 5:10 pm przez eneron, łącznie zmieniany 1 raz.
Honda Varadero XL1000VA - 2006r - sprzedana
Jest:
Suzuki DRZ 400S - 2002r
Kawasaki Z650 B - 1978r
SHL 175 M11 S32 - 1964r
SHL 175 M11 S32 - 1961r

Awatar użytkownika
zzbig1
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 211
Rejestracja: pn mar 21, 2011 10:29 pm
Lokalizacja: Warszawa

#2 Post autor: zzbig1 »

Moim zdaniem przyczyną mógł być olej który spowodował zwarcie . Wyczyść przedłuż przewody (lutowanie i izolacja wężykiem termokurczliwym) Kostka stopiona to raczej do wymiany wraz z wsuwkami .
Pozytywnie zakręceni mają lżej ;)

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

#3 Post autor: piter121 »

Kostki te sa od regulatora , trzy zolte przewody ida do alternatora ,czerwony z zielonym jest prawdopodobnie zasilaniem , czarna kopulka chroni przed woda , sprawdz czy kable nie ulegly przetarciu ,bo faktycznie so one dosc napiete na ramie , ja u siebie zalozylem je z drugiej strony i sa luzne

Awatar użytkownika
eneron
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 750
Rejestracja: czw lis 03, 2011 8:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Hajnówka

#4 Post autor: eneron »

Czyli to są przewody od regulatora napięcia :shock:

Teraz kolejny problem, nigdzie nie mogę dostać takiej kostki na grube przewody, czy mogę zastosować kostkę elektrycznę (taką jak np do podłaczania kinkietów) tylko, że najgrubsza jaka jest dostępna?

Nie ukrywam, że to mogła być moja wina, gdyż moto często myję na myjni i może dlatego tak się wszystko stopiło ? Czym można zabezpieczyć przed wilgocią te połączenia ? Koszulka termokurczliwa, silikon i na to taśma izolacyjna?

Szczęście w nieszczęściu, że to się stało podczas 3 dniowego pobytu na mazurach, gdyby tam mi moto zdechło chyba bym się pochlastał :evil:
Honda Varadero XL1000VA - 2006r - sprzedana
Jest:
Suzuki DRZ 400S - 2002r
Kawasaki Z650 B - 1978r
SHL 175 M11 S32 - 1964r
SHL 175 M11 S32 - 1961r

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

#5 Post autor: piter121 »

Ja u siebie zlaczylem na wlasnie takie kostki i kazda z osoba zalalem klejem na goraco , dobrze by bylo abys przedluzyl troche te przewody ,zeby uniknac napiecia , no i dobrze sprawdz ,czy nie sa przetarte gdzies po drodze . Zajrzyj dokladnie w miejscu przedniej zebatki ,gdzie jest linka sprzegla ,czy ona czasami nie ociera o te zolte przewody wychodzace z alternatora

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

#6 Post autor: piter121 »


Awatar użytkownika
eneron
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 750
Rejestracja: czw lis 03, 2011 8:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Hajnówka

#7 Post autor: eneron »

Dzięi Panowie zap omoc.

Użyłem starych, oryginalnych wsuwek lecz bez kostki, przewody polutowałem, wsuwki wsunąłem, końcóweczki wsuwek zagiąłem aby mieć pewność, że się nie wypną, całość solidnie skręciłem taśmą izolacyjną następnie przymocowałem trytytką do ramy i.... mam nadzieję, że będzie oki :shock:
Honda Varadero XL1000VA - 2006r - sprzedana
Jest:
Suzuki DRZ 400S - 2002r
Kawasaki Z650 B - 1978r
SHL 175 M11 S32 - 1964r
SHL 175 M11 S32 - 1961r

Awatar użytkownika
roadrunner
Udaje motocyklistę
Posty: 176
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 11:25 pm
Lokalizacja: Lubartów, Warszawa

#8 Post autor: roadrunner »

Olej z całą pewnością nie spowodował zwarcia. Przyczyną nagrzewania, a w efekcie spalenia kostki był słaby kontakt.
Never ride faster, than your guardian angel can fly...

claw
Rekrut
Posty: 32
Rejestracja: ndz kwie 24, 2011 12:55 pm
Model: SD02
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Tychy

Re: POMOCY !!!! Dym z instalacji elektrycznej !!!!!!

#9 Post autor: claw »

Witam
Mam ten sam problem co autor tematu, dzisiaj przy przeglądzie moto dostrzegłem właśnie tą białą wtyczkę nadtopioną w dość dużym stopniu
Eneron proszę powiedz czy po zrobieniu, tak jak to opisales czyli bez kostki jest wszystko OK
Nic sie nie grzeje ? Bo jak widzę od czasu twojego problemu przejezdziles cały sezon,czyli mógłbyś sie wypowiedzieć, czy może lepiej zastosować kostkę ,tylko nie wiem czy taką dostanę

Awatar użytkownika
roadrunner
Udaje motocyklistę
Posty: 176
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 11:25 pm
Lokalizacja: Lubartów, Warszawa

Re: POMOCY !!!! Dym z instalacji elektrycznej !!!!!!

#10 Post autor: roadrunner »

Jeżeli dobrze połączysz, zapewniając dobry kontakt elektryczny, na pewno będzie OK.
Never ride faster, than your guardian angel can fly...

daro
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 521
Rejestracja: wt sty 22, 2013 9:01 pm

Re: POMOCY !!!! Dym z instalacji elektrycznej !!!!!!

#11 Post autor: daro »

Siemka,
Tak, wiązka odpowiada za zasilanie , czyli trzy żółte od alternatora łączymy z trzema żółtymi do regulatora .
Czerwony i zielony od regulatora łączymy odpowiednio z czerwonym i zielonym do aku.
Ja dziś pomimo że wszystko było OK z kostkami - połączyłem bezpośrednio na piękny lut plus koszulki termokurczliwe i raczej temat smażenia kostek w tym miejscu mam z głowy. Przy okazji polecam sprawdzić połączenia na stykach przekaźnika rozrusznika (takie ustrojstwo pod siedzeniem do którego podkręcone są kable tak grube jak do akumulatora) no i obowiązkowo oczyścic klemy akumulatora + zabezpieczenie np. isolem . > http://www.olejesamochodowe.com.pl/p/15 ... zne-200ml/

gdyby były wątpliwości - pytać ;)

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: POMOCY !!!! Dym z instalacji elektrycznej !!!!!!

#12 Post autor: płock1964 »

daro pisze:Siemka,
Tak, wiązka odpowiada za zasilanie , czyli trzy żółte od alternatora łączymy z trzema żółtymi do regulatora .
Czerwony i zielony od regulatora łączymy odpowiednio z czerwonym i zielonym do aku.
Ja dziś pomimo że wszystko było OK z kostkami - połączyłem bezpośrednio na piękny lut plus koszulki termokurczliwe i raczej temat smażenia kostek w tym miejscu mam z głowy. Przy okazji polecam sprawdzić połączenia na stykach przekaźnika rozrusznika (takie ustrojstwo pod siedzeniem do którego podkręcone są kable tak grube jak do akumulatora) no i obowiązkowo oczyścic klemy akumulatora + zabezpieczenie np. isolem . > http://www.olejesamochodowe.com.pl/p/15 ... zne-200ml/

gdyby były wątpliwości - pytać ;)
Technicznie , wtyczkę na przewodach umieszcza się tylko i wyłącznie na potrzeby montażu w fabryce. W życiu jest zbędna - bo nieciągłość przewodów powoduje problemy z kontaktem , efektem jest grzanie i w ekstremalnych przypadkach pożar . Niedogodność - przy wymianie alternatora , regulatora lub silnika musimy mieć lutownicę - ale takie rzeczy rzadko wymienia się w lesie .
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re:

#13 Post autor: płock1964 »

eneron pisze:Czyli to są przewody od regulatora napięcia :shock:

Teraz kolejny problem, nigdzie nie mogę dostać takiej kostki na grube przewody, czy mogę zastosować kostkę elektrycznę (taką jak np do podłaczania kinkietów) tylko, że najgrubsza jaka jest dostępna?

Nie ukrywam, że to mogła być moja wina, gdyż moto często myję na myjni i może dlatego tak się wszystko stopiło ? Czym można zabezpieczyć przed wilgocią te połączenia ? Koszulka termokurczliwa, silikon i na to taśma izolacyjna?

Szczęście w nieszczęściu, że to się stało podczas 3 dniowego pobytu na mazurach, gdyby tam mi moto zdechło chyba bym się pochlastał :evil:
Poczytaj : http://www.hondavaradero.pl/phpBB3/view ... ?f=4&t=673
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

claw
Rekrut
Posty: 32
Rejestracja: ndz kwie 24, 2011 12:55 pm
Model: SD02
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Tychy

Re: POMOCY !!!! Dym z instalacji elektrycznej !!!!!!

#14 Post autor: claw »

Dzięki Panowie !
Moto poskładane,zlikwidowałem kostkę zastosowaniem konektory izolowane,uzyłem do tego zaciskarki do konektorow,mam nadzieje ze problem mam już z głowy :isok2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”