Forum Hondy Varadero

Forum dotyczące motocykla Honda Varadero XL1000V/XL125V oraz podróży
Teraz jest Pn paź 14, 2019 10:59 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr wrz 11, 2019 9:03 am 
Dzień dobry jestem tu nowy.

Imię: Mirek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 2002
Mam problem z regulatorem napięcia, zmieniłem już 3 raz, w tym raz sprawę badał profesjonalny elektryk motocyklowy. Diagnoza była taka, że to wina akumulatora, który dawał zwarcie przy większym obciążeniu. Po zmianie akumulatora rzeczywiście problem ustapił, mimo wszystko został również zmieniony regulator. Po ok 4 000 km problem wrócił, pompa przestała podawać paliwo, sprawdziłem tak pompę jak i jej zasilanie, jedno i drugie było ok mimo to pompa nie działała, doszedłem do wniosku, że to musi być wina prądu (za słaby), zmieniłem regulator ma stary i wszystko zaczęło działać, ale regulator niestety mocno się grzeje co wiadomo może doprowadzić to poważnych szkód w instalacji. Ktoś ma jakiś pomysł?

PostNapisane: Śr wrz 11, 2019 1:34 pm 
Motocyklista jak się patrzy !!!

Imię: Staszek
Model: XL1000V
Rocznik: 2011
Rozumiem, że czytałeś wątki odnośnie ładowania, topienia się kostek itd? Zastosowałeś wszystkie podane przez kolegów metody zaradzenia tym sytuacjom? Posprawdzałeś i oczyściłeś wszelkie możliwe łączenia i kostki? (ma prawo coś zaśniedzieć po 17 latach) Nie masz przesadnie "nadokładanych" gadżetów elektrycznych, które obciążają układ?
Jeśli tak, to ciężko coś jednoznacznie wskazać.
Jeszcze pytanie, co znaczy nadmiernie się grzeje?
Warto byłoby porównać z innym egzemplarzem.
(Swoją drogą nigdy nie sprawdzałem czy w Hance też i jak bardzo się grzeje regulator?)

PostNapisane: Śr wrz 11, 2019 4:10 pm 
Rekrut

Regulator to obok alternatora jeden z dwóch elementów, które zostały wymienione w mojej SD01.
To, że się grzeje to naturalne (po to ma radiator) ale problem powstaje kiedy się spali i utkniesz na drodze (niestety to przerobiłem). Po wymianie na większy regulator z dużym radiatorem (chyba dedykowany do Suzuki o ile pamiętam więc inna wtyczka itd...) i mniej więcej w tym samym czasie, iskrzącego alternatora, problemy nigdy się już nie pojawiły.

PostNapisane: Śr wrz 11, 2019 6:53 pm 
Sympatyk

Imię: slawek
Marka motocykla: honda
Model: varadero XL1000VA
Rocznik: 2009
mireek72 napisał(a):
Mam problem z regulatorem napięcia, zmieniłem już 3 raz, w tym raz sprawę badał profesjonalny elektryk motocyklowy. Diagnoza była taka, że to wina akumulatora, który dawał zwarcie przy większym obciążeniu. Po zmianie akumulatora rzeczywiście problem ustapił, mimo wszystko został również zmieniony regulator. Po ok 4 000 km problem wrócił, pompa przestała podawać paliwo, sprawdziłem tak pompę jak i jej zasilanie, jedno i drugie było ok mimo to pompa nie działała, doszedłem do wniosku, że to musi być wina prądu (za słaby), zmieniłem regulator ma stary i wszystko zaczęło działać, ale regulator niestety mocno się grzeje co wiadomo może doprowadzić to poważnych szkód w instalacji. Ktoś ma jakiś pomysł?

To normalne że się grzeje.

PostNapisane: Cz wrz 12, 2019 8:51 am 
Motocyklista jak się patrzy !!!

Imię: Marek
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Staszek w znacznej części wyczerpał już temat. Regulator będzie się grzać, będzie ciepły. Regulatory są robione w taki sposób, aby maksymalnie obciążać alternator nawet na biegu jałowym, stąd jego temperatura (inaczej jest w przypadku regulatorów, produkowanych przez jednego z użytkownika forum Africa Twin). Aby go trochę odciążyć, możesz jeździć na światłach/zrezygnować z dziennych o ile masz.

Możliwym rozwiązaniem twojego problemu jest założenie woltomierza, zakup nowego regulatora Ducati Energia (ma radiator i powierzchnię oddawania ciepła większą niż oryginał) i montaż wentylatora komputerowego, aby go dodatkowo schłodzić. Nie wiem, czy elektryk to sprawdzał, ale warto podłączyć amperomierz i zweryfikować, czy pobór prądu jest na odpowiednim poziomie.

Z założonym wentylatorem, na postojówkach i biegu jałowym, regulator ma u mnie taką temperaturę, że da się go dotknąć, ale delikatnie parzy.

PostNapisane: Cz wrz 12, 2019 8:01 pm 
Stały bywalec - trochę wymiata

Imię: Paweł
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2003
Ja mam regulator Ducati Energia i po odpaleniu motocykla szybko robi się gorący. Kostki mam wywalone, przewody polutowane. Kilka lat temu kupiłem drugi regulator, podmieniłem i tak samo się grzeje. Widocznie tak ma być.

PostNapisane: Pt wrz 13, 2019 11:07 am 
Udaje motocyklistę

Imię: Tomasz
Model: XL125V
Rocznik: 2005
Pegaz napisał(a):
Widocznie tak ma być.

Tak ma być, bo na tym polega jego zadanie. Nadmiar wyprodukowanej energii el. zamienia na ciepło.

PostNapisane: N wrz 15, 2019 7:04 am 
Sympatyk Weteran

Imię: Zbych
Rocznik: 1999
Ja także mam założony regulator Ducati Energia a pod nim mam gruby fragment aluminiowej blachy wycięte na kształt podstawy tego regulatora. Oczywiście oba elementy posmarowane pastą odprowadzającą ciepło i wszystko przykręcone jest do ramy w fabrycznym miejscu. Choć rama w tym miejscu jest ciepła to wszystko działa jak trzeba już 3 lata. U mnie także kostka wywalona i polutowane w tym miejscu przewody.

PostNapisane: Pn wrz 23, 2019 10:38 am 

Wszystko rozumiem, ale stwierdzenie że tak ma być jakoś mnie nie uspokaja, jak napisałem jest to trzeci regulator w tym roku, grzeje sięnie że jest cieply tylko tak że jest mocno gorący, nie da sie dotknąć, no i w zasadzie nie przeszkadzałoby mi to gdyby się w końcu nie przepalał, nie wiem co mam z tym robić 18 lat viadro jeździło bez problemu, a teraz cyrk, nie bardzo mam ochotę co 2 miesiące kupować tego gówna po 800 zlotych, a chinoli boję się tam pchać. To wygląda jak by przyczyna pojawiła się gdzie indziej. Może to nowy problem skoro nikt nie wie co to może być. Podobnie było kiedy wywalało mi uszczelniacze, a to iskrzył tzw. alternator i zapalał opary oleju w komorze silnika.

PostNapisane: N paź 06, 2019 10:06 pm 
Sympatyk Weteran

Imię: Piotr
Model: Varadero
Rocznik: 2000
mireek72 napisał(a):
Wszystko rozumiem, ale stwierdzenie że tak ma być jakoś mnie nie uspokaja, jak napisałem jest to trzeci regulator w tym roku...nie bardzo mam ochotę co 2 miesiące kupować tego gówna po 800 zlotych...Podobnie było kiedy wywalało mi uszczelniacze, a to iskrzył tzw. alternator i zapalał opary oleju w komorze silnika.

Ewidentnie masz problem z elektryką. Może coś za bardzo obciąża obwód ładowania?
Ciężko ma i alternator i regulator. Jak moto długo stoi, to bateria nie pada? Trzeba by pomierzyć amperomierzem poszczególne obwody, podczas pracy silnika oraz napięcie zmienne na fazach alternatora.

Stephen King

PostNapisane: Pt paź 11, 2019 6:52 pm 
Sympatyk Weteran

Imię: Zbych
Rocznik: 1999
Ja bym chyba zaczął od sprawdzenia napięcia pomiędzy fazami. Jeśli jest ok, tzn. pomiędzy poszczególnymi fazami jest prawie takie samo to sprawdziłbym następnie podłączenie mas. Oczywiście obowiązkowo usunięcie wspomnianej kostki i połączenie (zlutowanie) tu przewodów.

PostNapisane: N paź 13, 2019 4:05 pm 

Wszystkie pomiary zostały wykonane, jak napisałem wcześniej, przestałem sam grzebać i odżałowałem na profesjonalistę z dobra opinią, jako przyczynę wskazał zwarcie w akumulatorze, skutkowało to wymianą akumulatora i regulatora, niestety podziałało na 4000 km, znowu jest to samo, wniosek chyba prosty, że to nie była przyczyna, w tym motocyklu zawsze wszystko działało, a jak coś wymieniałem to zawsze na oryginał bez spawania i lutowania i chciałbym żeby tak zostało. Varadero robili 15 lat, gdyby coś miało być lutowane to z pewnością Japończycy wpadli by na ten pomysł.
Koledzy nie piszcie bardzo proszę pierdół typu że oddawanie ciepła to zadanie regulatora i ma się grzać, oczekuję informacji na temat przyczyny problemu, w takim sensie, że jeśli ktoś miał podobny problem i znalazł rozwiązanie to chciałbym żeby się podzielił, dywagacje to strata czasu i mojego i waszego. Pozdrawiam

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]