Eksploatacja

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Shesushe
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 3
Rejestracja: czw lis 09, 2023 10:27 am
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2002

Eksploatacja

#1 Post autor: Shesushe »

Witam serdecznie jakieś 2 tyg temu nabyłem Varadero xl 1000v 2002 i mam kilka pytań dotyczących eksploatacji. A mianowicie Varadero ma 100000km mamy okres bliski zimie i sprzęt stoi w garażu chciał bym się dowiedzieć od was co należało by zrobić ponad stan.
Czy wymienić łańcuszki pompy oleju,wody, rozrząd,napinacze,czyszczenie miski oleju smoka,nowe płyn chłodniczy hamulcowy świece tuleja sprzęgła łożysko igiełkowe sprzęgła. Czy ma sens wymieniać na nowe bo chce przygotować motocykl na nowy sezon by jechać w konkretne trasy. Lub zapytam inaczej co wymienić przy 100km bym nie miał niespodzianek chodzi mi głównie o części w stylu łańcuszki pompy łożyska sam silnik

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Eksploatacja

#2 Post autor: james »

Cześć, nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, bo nie wiadomo w jakim stanie jest dokładnie twoje moto. Zakładając, że motocykl był uczciwie serwisowany, to 100.000 km nie jest dla niego niczym wielkim.

Sprawdziłbym:
- łożyska w kołach + uszczelniacze,
- uszczelniacze widelca,
- luz manetki gazu,
- luz sprzęgła,
- gumy zabieraka (tylne koło),
- uszczelniacz wybieraka sprzęgła,
- łożysko główki ramy,
- wysprzęglik,
- stan napędu, opon,
- luzy zaworowe,
- rozrząd,
- układ dopalania spalin (PAIR),
- przedmuchy na łączeniu rur wydechowych,
- styki pompy paliwa*,
- kostkę głównego bezpiecznika,
- kostkę alternator-regulator*.

* o ile gaźnikowiec

Wymieniłbym:
- świece,
- filtry (oleju, paliwa, powietrza),
- olej silnikowy,
- płyn hamulcowy (przód i tył),
- płyn chłodniczy.

Łańcuszek pompy oleju jest w tym modelu dość luźny - u mnie po ponad 140.000 km (nie pamiętam dokładnie, a nie mam nigdzie pod ręką notatek) był niewiele bardziej wyciągnięty niż nowy, OEM. Miałem natomiast nieco wyciągnięty łańcuch od pompy wody, przy czym ta pompa wymagała już serwisu...

Rozrząd możesz sprawdzić na dwa sposoby:
- dokładnie obejrzeć, czy nie ma uszkodzeń na łańcuchach oraz czy ślizgi są całe,
- przy ustawieniu rozrządu w GMP, zdemontować zablokowany napinacz rozrządu z bloku silnika, zaznaczyć jego pozycję i zobaczyć ile jeszcze go pozostało (viewtopic.php?p=94565#p94565).

Zakładam oczywiście, że znasz się na rzeczy i masz serwisówkę. Na ten moment nie przypominam sobie nic więcej, być może ktoś jeszcze coś dopowie lub po prostu dopytasz :)

radex82
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 1
Rejestracja: wt lis 28, 2023 3:42 pm
Imię: Radosław
Marka motocykla: honda
Model: CRF
Rocznik: 2018

Re: Eksploatacja

#3 Post autor: radex82 »

Gratuluję zakupu Varadero XL 1000V 2002! To solidny motocykl, a zadbanie o niego przed sezonem zimowym to świetny pomysł. Oto kilka rzeczy, które możesz rozważyć przy przygotowaniu motocykla na nowy sezon:

1.Łańcuszki: Jeżeli łańcuszki pompy oleju i rozrząd są w dobrym stanie, to ich wymiana może nie być konieczna. Jednak jeśli są zużyte, warto je wymienić. Warto również sprawdzić naciąg łańcucha napędu.

2.Czyszczenie miski olejowej: Regularne czyszczenie miski olejowej i wymiana oleju to ważne elementy konserwacji silnika. Jeśli nie zrobiłeś tego niedawno, to warto to zrobić.

3.Płyn chłodniczy: Jeśli płyn chłodniczy jest stary lub zużyty, warto go wymienić. Upewnij się, że system chłodzenia jest w dobrym stanie.

4.Świece zapłonowe: Wymiana świec zapłonowych może poprawić ogólną wydajność silnika. Sprawdź, czy nie są zużyte lub zanieczyszczone.

5.Hamulce: Sprawdź stan klocków hamulcowych i tarcz. Jeśli są zużyte, wymień je. Sprawdź również płyn hamulcowy - jeśli jest stare lub zabrudzone, wymień.

6.Tuleja sprzęgła: Jeśli tuleja sprzęgła jest w złym stanie, możesz ją wymienić. To może poprawić precyzję i komfort obsługi sprzęgła.

7.Łożyska: Sprawdź łożyska w kierownicy, kołach i innych miejscach. Jeśli są luzujące się lub wydają niepokojące dźwięki, wymień je.

8.Ogólna inspekcja: Zrób dokładną inspekcję ogólną motocykla, sprawdzając m.in. zawieszenie, opony, oświetlenie, układ wydechowy i wszystkie istotne elementy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”