Dziwne drgania motocykla.

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Bartas
Uczy się jeździć
Posty: 68
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 7:50 am
Lokalizacja: Skwierzyna

Dziwne drgania motocykla.

#1 Post autor: Bartas »

Witam.

Wymieniłem sobie oponki na Heidenau K76 ( nowe ) i wybrałem się w trasę.


Motocykl wpada w jakieś dziwne drgania , tak jak bym jechał po tarce.
Drgania przenoszą się na kierownicę , podnóżki , siedzenie. Największe drgania są przy prędkości 110 - 120 kmh.

Odnoszę wrażenie ,że drganie przenosi się z silnika , ale może mylne.

I tu moje pytanie : czy to może być spowodowane oponami , czy może przy wymianie panowie z zakładu zapomnieli wyważyć kół , czy może jeszcze coś innego.

Przed wymianą sporo jeździłem i drgań nie było... :(

Jakie ciśnienie powinno być w oponach ?
_________________

Kuba-car
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 567
Rejestracja: sob lut 05, 2011 3:41 pm

re

#2 Post autor: Kuba-car »

Zacznij od wyważarki..+oczywiście sprawdź dokręcenie osiek kół.
Jeszcze ew.zobacz tzw.DOT opony,czy nie jest to stara opona-może się zdarzyć że leżała długo w nie właściwy sposób .

Awatar użytkownika
Bartas
Uczy się jeździć
Posty: 68
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 7:50 am
Lokalizacja: Skwierzyna

#3 Post autor: Bartas »

Owszem , przednią ośkę musiałem poprawić bo głupole zakręcili kluczem pneumatycznym :(

Opony są z grudnia 2010.

Awatar użytkownika
atego815
Uczy się jeździć
Posty: 85
Rejestracja: czw kwie 23, 2009 10:21 pm
Marka motocykla: Varadero
Model: 1000 SD1
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Pszczólki k/Gdanska

#4 Post autor: atego815 »

"Tak przy 120 mam taką lekką tarkę, a tak przy 180 to już strach... Podejrzewam wyważenie złe..."
"Dwa koła wymagały ołowiu. A jedno powietrza. :oops: Tak sobie jeździłem, jeździłem, a powietrze uchodziło, uchodziło....
Zdecydowana poprawa, skończyła się "tarka" i wibracje. "
Moje doświadczenie z lokalnego forum. :D
p.s W czasie wyważania rozmawiałem z mechanikiem i kolegami którzy akurat tam byli. Wszyscy byli zgodni że niektóre opony,mimo że nowe , też mogą powodować takie cudne efekty. :x

Kuba-car
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 567
Rejestracja: sob lut 05, 2011 3:41 pm

re

#5 Post autor: Kuba-car »

Tym bardziej że te wibracje Bratek-Bartek odczuł po zmianie kółek..
Zobacz czy przy kręceniu na podstawce,koło nie ma bicia. :idea:

Zubatini
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 8
Rejestracja: czw wrz 08, 2011 3:35 pm
Lokalizacja: Gliwice

#6 Post autor: Zubatini »

a co powiecie na taki myk ze mam podobna sytuacje ale przy obrotach 3600? ponizej spokoj, przy 3600 wszystkie plastiki az brzecza od drgan i potem wmiare wzrostu obrotow jest juz spokojniej ale jest to caly czas wyczuwalne - na zadupku i podnozku.. dodam ze na postoju przy wkrecaniu na obroty jest to rowniez wyczuwalne..

elefant
Uczy się jeździć
Posty: 66
Rejestracja: pn cze 29, 2009 8:51 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: sieradz

#7 Post autor: elefant »

a ja proponuje sprawdzic czy aby nie założyli tobie kolego odwrotnie oponek to znaczy nie zgodnie ze strzałka na boku opony jest to możliwe skoro tak po bandycku zakręcili śruby kluczem pnełmanycznym to jest wszystko możliwe

wichern
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: czw lut 13, 2014 10:31 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2010

Re: Dziwne drgania motocykla.

#8 Post autor: wichern »

Podczepię się pod temat. Varadero mam od niedawna jakieś 4000 km jednak zastanawiają mnie drgania całego moto im wyższe obroty tym większe. Jadąc np 90 km/h czuje jak wszystko wibruje, wciskam sprzęgło i robi się aż milo wibracje znikają czy to "normalne" w tym moto czy tylko mój egzemplarz ma coś nie tak. Meczące te drgania, odczuwalne wszędzie.

Awatar użytkownika
staciek
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 20, 2012 1:35 pm
Imię: Staszek
Model: Varadero SD02
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Warszawa /Międzylesie/
Kontakt:

Re: Dziwne drgania motocykla.

#9 Post autor: staciek »

wichern pisze:Podczepię się pod temat. Varadero mam od niedawna jakieś 4000 km jednak zastanawiają mnie drgania całego moto im wyższe obroty tym większe. Jadąc np 90 km/h czuje jak wszystko wibruje, wciskam sprzęgło i robi się aż milo wibracje znikają czy to "normalne" w tym moto czy tylko mój egzemplarz ma coś nie tak. Meczące te drgania, odczuwalne wszędzie.
Muszę Cię zmartwić - chyba Twoje moto ma jakiś problem :-(
;* Varadero XL 1000

Pyca
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 09, 2013 10:59 am
Lokalizacja: Oleszyce/ Lubaczów

Re: Dziwne drgania motocykla.

#10 Post autor: Pyca »

Ciekawe, a czy na wolnych obrotach po wciśnięciu sprzęgła czujesz jakieś wielkie różnice? (Wiadomo, że bez sprzęgła słychać kosz) Ale chodzi mi tu o wibracje.

Potrafisz określić jakie to są wibracje? Z opon? Silnikowe? Kierownicze?
Zubatini pisze:a co powiecie na taki myk ze mam podobna sytuacje ale przy obrotach 3600? ponizej spokoj, przy 3600 wszystkie plastiki az brzecza od drgan i potem wmiare wzrostu obrotow jest juz spokojniej ale jest to caly czas wyczuwalne - na zadupku i podnozku.. dodam ze na postoju przy wkrecaniu na obroty jest to rowniez wyczuwalne..

wichern
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: czw lut 13, 2014 10:31 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2010

Re: Dziwne drgania motocykla.

#11 Post autor: wichern »

Ewidentnie silnik wibruje, od ok 4000 obrotów zaczyna być to wyraźnie przeszkadzać, z wciśniętym sprzęgłem nie próbowałem jak wrócę z pracy sprawdzę.

Dodane: Na postoju bez różnicy czy sprzęgło wciśnięte czy nie.

wichern
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: czw lut 13, 2014 10:31 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2010

Re: Dziwne drgania motocykla.

#12 Post autor: wichern »

Mam pytanie czy ktoś z forum udostępnił by swoje Varadero na 5 min, chcę sprawdzić czy każde moto tak wibruje. Motocykl mi odpowiada pod każdym względem jednak te wibracje to jakaś porażka jeżeli ten model tak ma to niestety się rozstaniemy, jeżeli nie to będę szukał przyczyny aż znajdę i usunę wadę :-)

Awatar użytkownika
staciek
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 20, 2012 1:35 pm
Imię: Staszek
Model: Varadero SD02
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Warszawa /Międzylesie/
Kontakt:

Re: Dziwne drgania motocykla.

#13 Post autor: staciek »

wichern pisze:Mam pytanie czy ktoś z forum udostępnił by swoje Varadero na 5 min, chcę sprawdzić czy każde moto tak wibruje. Motocykl mi odpowiada pod każdym względem jednak te wibracje to jakaś porażka jeżeli ten model tak ma to niestety się rozstaniemy, jeżeli nie to będę szukał przyczyny aż znajdę i usunę wadę :-)
:S ;(
jak będziesz się wybierał lub jak będziesz w okolicy daj znać - tylko, że ja mam SD02
Warszawa - Wawer
;* Varadero XL 1000

wichern
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: czw lut 13, 2014 10:31 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2010

Re: Dziwne drgania motocykla.

#14 Post autor: wichern »

Dzięki. W okolicy znalazłem podobne 2004 na sprzedaż. Podjadę na jazdę próbna i zobaczę. Mam nadzieje że się nie sprzeda do momentu jak będę miał chwile czasu.

wichern
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: czw lut 13, 2014 10:31 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2010

Re: Dziwne drgania motocykla.

#15 Post autor: wichern »

Mam od dzisiaj "nowe" Varadero, ale od początku. Jak już wiadomo z tematu mój motocykl drgał na początku tłumaczyłem to sobie silnikiem V i z tego co czytałem o takich silnikach wibracje są większe niż w rzędówkach jakimi jeździłem wcześniej. Jednak coś mi nie pasowało, nie było to dla mnie za normalne że to wszystko aż tak drga (może troszkę te drgania demonizuje ale drgało). Po zimie czyli w obecnym sezonie jeszcze się to nasiliło. Sprawdzałem rożne możliwości, wczoraj wpadłem na pomysł żeby sprawdzić czy mam prostą felgę z tyłu. Motocykl na centralne drugi bieg i obserwacja koła, z kołem wszystko wrzątku moją uwagę przykuł jednak (szalejący) łańcuch, który wyginał się góra dół w dziwny sposób. Sprawdziłem łańcuch a on praktycznie sztywny i zaświeciła mi się lampka ze to może być przyczyna. Ściągnąłem łańcuch z tylnej zębatki, nafta i czyszczenie plus wyginanie. Zajęło mi to z dwie godzinki zanim łańcuch zaczął w miarę lekko się wyginać. Dzisiaj poskładałem wszystko napiąłem i próba już w garażu widać było różnice a w czasie jazdy nie ten motocykl :-).
Tak więc stwierdzam że ze mnie śrota a Varadero jeździ super a od teraz mega super. Ciężko opisać radość w czasie tej mojej testowej jazdy :-) że zniknęło coś co doprowadzało mnie do rozpaczy :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”