Napinacz rozrządu

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Napinacz rozrządu

#166 Post autor: melon1968 »

Pewnie już dawno zmienione ale możesz sprawdzić.

dekanian
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 4
Rejestracja: ndz lip 28, 2019 6:57 am
Imię: Bartek
Marka motocykla: Honda
Model: SD01
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Gliwice

Re: Napinacz rozrządu

#167 Post autor: dekanian »

Mam 1 kropke jasnoniebieską na napinaczach ? To jeszcze stare ?
MZ ETZ 250 -> ZX9R -> ZX12R -> YZF R1 RN12-> CBR900 streetfighter -> CBR900RR SC33 -> BMW F800GS -> VARADERO 1000

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Napinacz rozrządu

#168 Post autor: melon1968 »

Mówiłem że sprawdzić można po wymontowaniu.Jest tutaj cały opis jak ja sprawdzam czy się nie składa.

Wg.mnie nawet te zmienione napinacze też trza sprawdzać.

pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Re: Napinacz rozrządu

#169 Post autor: pawel1304 »

Witam!
Czy przy nowych napinaczach o oznaczeniu 14520-MBT-003 stosuje się też te metalowe "czapki", takie jak na zdjęciu?
Załączniki
czapka-napinacza-rozrzadu-honda-vfr-800-vtr-xl-1000-oem-14524mbb000-sklep.jpg
czapka-napinacza-rozrzadu-honda-vfr-800-vtr-xl-1000-oem-14524mbb000-sklep.jpg (62.09 KiB) Przejrzano 3818 razy

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#170 Post autor: james »

Tak, należy je przełożyć ze starych napinaczy. Nie ma ich w zestawie po prostu / są sprzedawane jako osobna część (14524-MBB-000).

WojtekVar
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: śr lip 15, 2020 10:41 am
Imię: Wojciech
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2008

Re: Napinacz rozrządu

#171 Post autor: WojtekVar »

Panowie, rozebrałem z ciekawości pokrywki od zaworu Pair te w pokrywach zaworowych i 99 procent to one hałasują przy schodzeniu z obrotów. Jest tam taka jak by blaszka i ona ma delikatny ruch, Jest to dźwięk podobny do uderzania igła o metal. U mnie było tam czyściutko, zero nagaru, wszystko drożne, wiec chyba się tym nie ma co przejmować. Szczerze to nawet na filmikach na youtube spora część viaderek przy schodzeniu z obrotów ma taki dźwięk i ludzie z tym europe zjeździli :-). Może jak tam się nagar zbierze to wtedy nie ma tego dźwięku :whatup:

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#172 Post autor: james »

WojtekVar pisze:Panowie, rozebrałem z ciekawości pokrywki od zaworu Pair te w pokrywach zaworowych i 99 procent to one hałasują przy schodzeniu z obrotów. Jest tam taka jak by blaszka i ona ma delikatny ruch, Jest to dźwięk podobny do uderzania igła o metal. U mnie było tam czyściutko, zero nagaru, wszystko drożne, wiec chyba się tym nie ma co przejmować. Szczerze to nawet na filmikach na youtube spora część viaderek przy schodzeniu z obrotów ma taki dźwięk i ludzie z tym europe zjeździli :-). Może jak tam się nagar zbierze to wtedy nie ma tego dźwięku :whatup:
Zmartwię Cię - to nie ten dźwięk. Taki sam dźwięk, jak przy chodzeniu z obrotów, uzyskasz także w przypadku dynamicznie poruszania termostatem oraz w przypadku wytworzenia podciśnienia dla głównego zaworu PAIR, otwierając go ok. 20% i potrząsając nim. Osobiście mam dwa typy - sprężyny kosza sprzęgłowego lub sprężyny zębatki przełożenia początkowego wału korbowego. Drugą opcję mogłem sprawdzić, ale pomyślałem o tym dopiero, gdy silnik został już złożony. Są tam 3 sprężyny, które dociskają zębatkę redukującą luz międzyzębowy.

Nagar spowoduje odgięcie listków i będzie skutkował nieszczelnością układu "dopalania" (z zaworu jednokierunkowego zrobi się dwukierunkowy). Może to skutkować strzelaniem z wydechu oraz osadzaniem się w tych kanałach znacznej ilości nagaru, zmniejszając ich średnicę/drożność. Te zaworki potrafią być czasem mocno wyrobione. Można to łatwo sprawdzić przy użyciu latarki i obserwując, czy światło widać z drugiej strony. Nowe zaworki delikatnie "przepuszczają", ale tutaj należy uwzględnić różnicę ciśnień w układzie wydechowym, która nieco je dociśnie/uszczelni.

WojtekVar
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: śr lip 15, 2020 10:41 am
Imię: Wojciech
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2008

Re: Napinacz rozrządu

#173 Post autor: WojtekVar »

No ale sprężyny kosza to by było słychać nie tylko w momencie hamowania silnikiem, a poza tym ten dźwięk przeważnie słychać z przodu. Wystarczy delikatnie musnąć manetkę i cisza. Mi coś te zaworki nie pasują, ale mogę się mylić. Jeśli kogoś w błąd wprowadziłem to przepraszam :-) ucze się tego moto dopiero. [:DD]

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#174 Post autor: james »

Nie byłbym tego taki pewny. Mowa tu o sprężynach, nazywanych tłumikami drgań skrętnych.
"Źródłem" dźwięku nie sugerowałbym się zbyt mocno, chyba że korzystasz ze stetoskopu warsztatowego. Po silniku strasznie się niesie i lokalizacja źródła - o ile dźwięk nie jest charakterystyczny "dla czegoś" - jest mocno utrudniona.

Testuj, sprawdzaj. Ja tylko opisałem moje doświadczenia w tym temacie :) Temat nie został jeszcze rozwiązany, więc masz pole do popisu [:DD]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”