Napinacz rozrządu

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#91 Post autor: james »

Pojeździj trochę i napisz czy faktycznie jest dobrze :)
Ja, obstawiam, że u mnie to może być ślizg, który wpada w wibracje, podczas schodzenia z obrotów (ma luz w przeciwieństwie do przedniego).

BAJO
Udaje motocyklistę
Posty: 106
Rejestracja: czw paź 03, 2013 9:05 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero
Rocznik: 2000

Re: Napinacz rozrządu

#92 Post autor: BAJO »

mam nadzieję że będzie dobrze ,rozgrzałem porządnie moto w garażu i troszkę pojezdziłem (może 10 km) i stuków nie było.Porządnie sprawdze jak się ociepli,alę przed naprawą miałem już te stuki po lekkim nagrzaniu silnika.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Napinacz rozrządu

#93 Post autor: melon1968 »

james pisze:Pojeździj trochę i napisz czy faktycznie jest dobrze :)
Ja, obstawiam, że u mnie to może być ślizg, który wpada w wibracje, podczas schodzenia z obrotów (ma luz w przeciwieństwie do przedniego).
A napinacze jak wyeliminowałeś że dobre?

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#94 Post autor: james »

melon1968 pisze:
james pisze:Pojeździj trochę i napisz czy faktycznie jest dobrze :)
Ja, obstawiam, że u mnie to może być ślizg, który wpada w wibracje, podczas schodzenia z obrotów (ma luz w przeciwieństwie do przedniego).
A napinacze jak wyeliminowałeś że dobre?
Kupiłem nowe ;)

luki55
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 8
Rejestracja: ndz lip 21, 2013 6:15 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero
Rocznik: 2003

Re: Napinacz rozrządu

#95 Post autor: luki55 »

czyli co jednym pomaga wymiana napinaczy na nowe innym nie?? u mnie jest podobny problem przy hamowaniu silnikiem słychac stuki ale tylko tak od 3-3,5 tys wyzej nic a od 3 tys słychac takie stukanie nie słychac nic na jałowym przy schodzeniu z obrotów tylko i wyłącznie przy hamowaniu silnikiem zastanawiam sie nad wymianą napinaczy tylko jak je zdiagnozowac? bo nie chce wywalic 600 zł na darmo

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Napinacz rozrządu

#96 Post autor: melon1968 »

luki55 pisze:czyli co jednym pomaga wymiana napinaczy na nowe innym nie?? u mnie jest podobny problem przy hamowaniu silnikiem słychac stuki ale tylko tak od 3-3,5 tys wyzej nic a od 3 tys słychac takie stukanie nie słychac nic na jałowym przy schodzeniu z obrotów tylko i wyłącznie przy hamowaniu silnikiem zastanawiam sie nad wymianą napinaczy tylko jak je zdiagnozowac? bo nie chce wywalic 600 zł na darmo
musisz wyjąć napinacz łapiesz go za obudowę i łepek popychacza.Kręcąc w lewo-prawo ściskasz napinacz jeśli się złoży wiecej niż ok. 5mm to do wymiany.

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Napinacz rozrządu

#97 Post autor: matimatimati »

Zapytam z ciekawości. Jak to jest podczas pracy napinacza zamontowanego w głowicy- czy on się coś cofnąć może, jeżeli tak to właśnie te 5 mm?

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Napinacz rozrządu

#98 Post autor: melon1968 »

matimatimati pisze:Zapytam z ciekawości. Jak to jest podczas pracy napinacza zamontowanego w głowicy- czy on się coś cofnąć może, jeżeli tak to właśnie te 5 mm?
Tyle się cofa fabrycznie nowy prosto z serwisu.

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Napinacz rozrządu

#99 Post autor: matimatimati »

Wyciągnąwszy napinacz z przedniej głowicy postanowiłem przeprowadzić małe doświadczenie. Celem eksperymentu było uzyskanie odpowiedzi na odwieczne pytanie - ile nakręcić sprężynkę aby było dobrze. :clap:

Po wyciągnięciu napinacza okazało się, że niestety cofa się już pod lekkim naciskiem. Aby nie być gołosłownym sporządziłem film, na którym porównałem napinacz zużyty z nowym, który kosztował mnie dziś jedyne 282,90 zł. Oto dowody: http://www.youtube.com/watch?v=M7jaS7pN ... e=youtu.be

Przechodząc do rozwiązania zagadki: sporządziłem sobie stanowisko badawcze składające się z wagi 5kg, z dokładności do 1g (domowy tensometr), i przestrzeni ograniczonej dwoma płaszczyznami. Eksperyment polegał na umieszczeniu napinacza między dwiema płaszczyznami, gdzie na jednej znajdowała się waga. Na elektronicznym wyświetlaczu ujrzeć można było siłę z jaką działał napinacz na owe płaszczyzny.

Badaniu poddałem nowy napinacz i siła z jaką działał na płaszczyzny to 3050 mN. Dokonałem po 10 pomiarów aby zmniejszyć błąd.

Następnie pomierzyłem siłę z jaką działa napinacz przy 5, 6, 7, 8 i 9 obrotach podczas nakręcania sprężynki.
Oto wyniki:
5 - 2500
6 - 2770
7 - 3150
8 - 3275
9 - 3400

Wynika z tego, że najlepszym ustawieniem będzie nakręcenie sprężynki o 6,5 obrotu i tak też uczyniłem. Po ponownym zmierzeniu siły z jaką działa napinacz ustawiony na 6,5 obrotu odczytałem, że siła wynosi 3050 mN.

luki55
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 8
Rejestracja: ndz lip 21, 2013 6:15 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero
Rocznik: 2003

Re: Napinacz rozrządu

#100 Post autor: luki55 »

matimatimati pisze:Wyciągnąwszy napinacz z przedniej głowicy postanowiłem przeprowadzić małe doświadczenie. Celem eksperymentu było uzyskanie odpowiedzi na odwieczne pytanie - ile nakręcić sprężynkę aby było dobrze. :clap:

Po wyciągnięciu napinacza okazało się, że niestety cofa się już pod lekkim naciskiem. Aby nie być gołosłownym sporządziłem film, na którym porównałem napinacz zużyty z nowym, który kosztował mnie dziś jedyne 282,90 zł. Oto dowody: http://www.youtube.com/watch?v=M7jaS7pN ... e=youtu.be

Przechodząc do rozwiązania zagadki: sporządziłem sobie stanowisko badawcze składające się z wagi 5kg, z dokładności do 1g (domowy tensometr), i przestrzeni ograniczonej dwoma płaszczyznami. Eksperyment polegał na umieszczeniu napinacza między dwiema płaszczyznami, gdzie na jednej znajdowała się waga. Na elektronicznym wyświetlaczu ujrzeć można było siłę z jaką działał napinacz na owe płaszczyzny.

Badaniu poddałem nowy napinacz i siła z jaką działał na płaszczyzny to 3050 mN. Dokonałem po 10 pomiarów aby zmniejszyć błąd.

Następnie pomierzyłem siłę z jaką działa napinacz przy 5, 6, 7, 8 i 9 obrotach podczas nakręcania sprężynki.
Oto wyniki:
5 - 2500
6 - 2770
7 - 3150
8 - 3275
9 - 3400

Wynika z tego, że najlepszym ustawieniem będzie nakręcenie sprężynki o 6,5 obrotu i tak też uczyniłem. Po ponownym zmierzeniu siły z jaką działa napinacz ustawiony na 6,5 obrotu odczytałem, że siła wynosi 3050 mN.
bardzo przydatny filmik a powiedz jakie były objawy u ciebie w motocyklu??

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#101 Post autor: james »

matimatimati pisze:Wyciągnąwszy napinacz z przedniej głowicy postanowiłem przeprowadzić małe doświadczenie. Celem eksperymentu było uzyskanie odpowiedzi na odwieczne pytanie - ile nakręcić sprężynkę aby było dobrze. :clap:

Po wyciągnięciu napinacza okazało się, że niestety cofa się już pod lekkim naciskiem. Aby nie być gołosłownym sporządziłem film, na którym porównałem napinacz zużyty z nowym, który kosztował mnie dziś jedyne 282,90 zł. Oto dowody: http://www.youtube.com/watch?v=M7jaS7pN ... e=youtu.be

Przechodząc do rozwiązania zagadki: sporządziłem sobie stanowisko badawcze składające się z wagi 5kg, z dokładności do 1g (domowy tensometr), i przestrzeni ograniczonej dwoma płaszczyznami. Eksperyment polegał na umieszczeniu napinacza między dwiema płaszczyznami, gdzie na jednej znajdowała się waga. Na elektronicznym wyświetlaczu ujrzeć można było siłę z jaką działał napinacz na owe płaszczyzny.

Badaniu poddałem nowy napinacz i siła z jaką działał na płaszczyzny to 3050 mN. Dokonałem po 10 pomiarów aby zmniejszyć błąd.

Następnie pomierzyłem siłę z jaką działa napinacz przy 5, 6, 7, 8 i 9 obrotach podczas nakręcania sprężynki.
Oto wyniki:
5 - 2500
6 - 2770
7 - 3150
8 - 3275
9 - 3400

Wynika z tego, że najlepszym ustawieniem będzie nakręcenie sprężynki o 6,5 obrotu i tak też uczyniłem. Po ponownym zmierzeniu siły z jaką działa napinacz ustawiony na 6,5 obrotu odczytałem, że siła wynosi 3050 mN.
Przydatna informacja :isok2:
Należy jednak pamiętać, że w przypadku wadliwego napinacza takie rozwiązanie nic nie da - można je zastosować tylko w przypadku pęknięcia sprężynki lub ewentualnego przeglądu napinacza.

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Napinacz rozrządu

#102 Post autor: matimatimati »

Kolego Luki55 - objaw był taki http://www.youtube.com/watch?v=IOs19IBxUFg

Z tym, że nie wstawiłem jeszcze nowego napinacza więc na 100% nie wiem czy to on ale na 99,9%:)

James zgodzę się w 100% z Tobą, że to tylko pomoc dla wymieniających sprężynkę:) Co ciekawe, po tych wszystkich zabiegach z nakręcaniem sprężynki, stary napinacz przestał się cofać nawet pod bardzo dużym naciskiem:D Podejrzewam, że nie na długo:)

luki55
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 8
Rejestracja: ndz lip 21, 2013 6:15 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero
Rocznik: 2003

Re: Napinacz rozrządu

#103 Post autor: luki55 »

ja dzis u siebie wyjmowałem napinacze i sprawdzałem niestety napinacze nie cofają sie nawet troszke sprawdzałem w róznych połozeniach trzpienia a tuukanie podczas hamowania silnikiem dalej są ma ktos jeszcze jakies pomysły??

Pyca
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 19
Rejestracja: sob mar 09, 2013 10:59 am
Lokalizacja: Oleszyce/ Lubaczów

Re: Napinacz rozrządu

#104 Post autor: Pyca »

Mialem sytuację, ze motocykl czasami stukal gdy sie nagrzal, lub podczas jazdy. wymienilem napinacz i dalej to samo. Gdy Sprawdzilem łańcuszek nie widziałem jakiegoś luzu. Myślałem, ze to moze slizg, ale gdy obkrecilem łańcuszek bylem zdumiony. Pokazał sie luz. Po wyciągnięciu lancuszka okazało sie, ze nierównomiernie sie rozciagnal. Jeżeli macie taki problem radzę sprawdzić. Po założeniu nowego gra muzyka.

Awatar użytkownika
Akar
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 274
Rejestracja: czw lis 07, 2013 11:27 am
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Racibórz

Re: Napinacz rozrządu

#105 Post autor: Akar »

I u mnie problem stukania się utrzymuje. Na poniedziałek umówiłem się z mechanikiem na wstępne oględziny, a potem dopiero się umówimy na robociznę. Marcin (janki5), stawia na napinacze rozrządu. Sam się niestety nie znam na tym, dlatego nie potwierdzę tego ani nie wykluczę. Mam nadzieję, że mechanik dobrze zdiagnozuje i zrobi co trzeba.

Chciałem zapytać gdzie najlepiej kupić łańcuszki rozrządu i napinacze? Czytałem trochę na forum i nie wiem już w końcu co z tymi napinaczami. Nowe miały być pozbawione feleru, ale czy tak na pewno jest? Wiem, że pewnej diagnozy jeszcze nie mam, ale już bym się wolał przygotować mentalnie do tego :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”