Napinacz rozrządu

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#31 Post autor: james »

Dzięki za odpowiedź. Sprawdzę to na przełomie czerwca/lipca i dam znać.
Powiedz mi jeszcze, czy - zakładając, że była by to prowadnica - da się to zdiagnozować przy pomocy stetoskopu? Czy jest taka możliwość, że stuka prowadnica od strony przeciwnej do napinacza (teoretycznie nie przenosi ona naprężeń, nie jest dociskana itd)?
Jak wygląda ew. naprawa - tylko wymiana prowadzenia? Czy trzeba poważnie rozbierać silnik (ściągnąć głowicę) czy da radę wymienić "ślizg" bez tak inwazyjnej operacji.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1487
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Napinacz rozrządu

#32 Post autor: melon1968 »

Jeszcze tego nie robiłem i nie wiem jak się zabrać do wymiany prowadnicy.Może w zimie będę wymieniał koleżce łańcuch rozrządu to moja wiedza się powiększy na ten temat.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#33 Post autor: james »

Po analizie wszystkich posiadanych danych, rozmowach z wieloma motocyklistami pojawił się nowy trop, który jakiś czas temu odrzuciłem - termostat. Skoro, dopóki nie jest on w pełni otwarty (a przy zimnym silniku nie jest) dźwięk nie występuje to być może jest to wina luźnej sprężyny lub oznaka "kończącej się części"? Moto ma już przejechane 125tys km i nie mam pojęcia, czy kiedyś było coś tam robione.

Jakie jest wasze zdanie w tym temacie?

janki5
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 346
Rejestracja: pn maja 28, 2012 12:44 pm
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Napinacz rozrządu

#34 Post autor: janki5 »

To go wyciąg i bardzo szybko go wykluczysz , mi w tamtym roku dwa razy pad napinacz , za pierwszym razem wymiana sprężynki moto zgaszone od razu metaliczny stukot , jakieś 1,5tyś i znowu stukot ale dojechałem do garażu ok 2km , i nic się nie stało , ale dowiedziałem się dopiero jak głowice ściągłem (podejrzewałem skrzywione zawory ) , jak już była sciągnięta to planowanie szlif zaworów nowe uszczelniacze no i nowe napinacze i do teraz wszystko ok , już prawie 8tyś , tak myślę czy nie kończy się napinacz , ja mam te dwa stare jeden jest na pewno dobry tylko nie wiem który ,mogę ci ich pożyczyć do podmianki .Pomału będziesz eliminował i na pewno znajdziesz.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#35 Post autor: james »

Napinacze są nowe z edycji (ponoć) poprawionej :)
Po ich wymianie nic się nie zmieniło, oprócz tego, że spokojniej śpie, bo faktycznie tamte można było w rękach złożyć...

Dopisane:
Troche pojeździłem i zauważyłem, że:
-denerwującego dźwięku nie słychać dopóki silnik nie osiągnie temperatury roboczej (nie otworzy się termostat)
-dźwięk słychać z lewej strony (z prawej prawie w ogóle)
-jest słyszalny w zakresie 2-3tys obrotów oraz podczas hamowania silnikiem/przy gwałtownym zamknięciu gazu

Ciekawi mnie czy to nie ma nic wspólnego z termostatem, bo dźwięk pojawia się w momencie otwarcia i nasila wraz ze wzrostem temperatury (do 3 kreski). Jest taka opcja, żeby sprężyna w termostacie, albo odpowietrznik w jego obudowie powodował ten hałas?

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#36 Post autor: james »

W chwili obecnej mam 4 głównych podejrzanych:
-termostat - rozebrałem "puche" i okazało się, że już ktoś tu grzebał i pokleił wszystko silikonem. Oring był, ale po poważnych przejściach...
-uszczelka kolektora wydechowego przedniego cylindra. Jak sprawdzić, bez rozbierania, czy ona tam jest?
-rozrząd przedniego cylindra, tylko tutaj pojawia się jedno ale - napinacz w miarę nowy, wysunięty mniej niż połowę, łańcuch dobrze leży na zębatkach. Jedyne czego nie sprawdziłem ostatnim razem to prowadnice...
-świece - już zamówiłem nowe. Te, które mam to niby NGK, ale nie wiem, czy i kiedy były zmieniane. Szczeliny to 0.87 i 0.85, czyli tak sobie.

Licze na waszą pomoc! :)

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

Re: Napinacz rozrządu

#37 Post autor: piter121 »

Jaki olej masz zalany i z jakiego zrodla?

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#38 Post autor: james »

Castrol Power1 Racing 4T 10W40, z pewnego źródła.

Z olejem bym nie wiązał tego faktu, był już w tym czasie 2 albo 3 razy wymieniany i za każdym razem był klarowny.

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

Re: Napinacz rozrządu

#39 Post autor: piter121 »

Uszczelke sprawdzisz lekko odginajac sama rure po odkkreceniu srub , daje sie ja lekko naciagnac. A ten halas moze [pochodzic od jakiegos lozyska?

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#40 Post autor: james »

Czy jest taka możliwość, że byłaby to wydmuchana uszczelka z przedniego kolektora a rura pukałaby tylko w momencie, gdy silnik jest dobrze rozgrzany?
Od łożyska powiadasz. Tylko, od którego?! Na postoju, po osiągnięciu temperatury roboczej (2 kreski) też słychać ten dźwięk przy schodzeniu z obrotów w przedziale 2-3tys obrotów.

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

Re: Napinacz rozrządu

#41 Post autor: piter121 »

Co do pierwszego pytania , raczej nie dzwoniloby na zimnym i na cieplym silniku, co do lozyzka cieszko powiedziec ktore, moze zdejmij pokrywe alternatora i cos wyjdzie na jaw , skoro mowisz ,ze ten halas idzie z lewej strony , ponadto sprawdz dokrecenie wszystkich srub do ktorych bedzie dostep.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#42 Post autor: james »

Śruby na pewno są dokręcone, pod pokrywą alternatora też wszystko okej - zaglądałem tam kilka razy z konieczności.
Dzwoni gdzieś na wysokości termostatu - wszystko z nim dobrze, bo akurat ten element mam rozebrany - i napinacza (napinacz zeszłoroczny).

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

Re: Napinacz rozrządu

#43 Post autor: piter121 »

No to raczej Ci kolego nie pomoge w tej sprawie , tak na odleglosc ciezko zdiagnozowac. Nie mam pomysla co moze dolegac twojej maszynie.Mam nadzieje ,ze znajdziesz przyczyne.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#44 Post autor: james »

Dzięki za chęci :)
Walcze z tym problemem już 3 sezon i póki co jest 1:0 dla Viadra...

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

Re: Napinacz rozrządu

#45 Post autor: piter121 »

To podjedz do Gorzowa jak bede na wakacjach , to posluchamy razem co tam swiszczy. 24/07/13

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”