Napinacz rozrządu

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
janki5
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 346
Rejestracja: pn maja 28, 2012 12:44 pm
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Napinacz rozrządu

#106 Post autor: janki5 »

Jedz do mechanika niech diagnozę postawi , zawsze możesz wpaść i możemy podmienić napinacze , jeżeli byłby to napinacz to podmiana powinna to wykazać czy to on czy nie .

Awatar użytkownika
Akar
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 274
Rejestracja: czw lis 07, 2013 11:27 am
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Racibórz

Re: Napinacz rozrządu

#107 Post autor: Akar »

W poniedziałek jadę do mechanika, posłucha i zobaczymy co powie.

Marcin, jak tak dalej pójdzie to będę musiał Ci kratę gorzoły postawić! :))

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Napinacz rozrządu

#108 Post autor: melon1968 »

Napinacz kupuj w serwisie(ok.280zł) a łańcuszek najlepiej dida w sklepie lub alleg.Żeby sprawdzić napinacz najlepiej go wymontować i mocno ściskając kręcić lewo-prawo.Jeżeli popychacz cofnie się więcej niż ok.5mm to do wymiany.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#109 Post autor: james »

melon1968 pisze:Napinacz kupuj w serwisie(ok.280zł) a łańcuszek najlepiej dida w sklepie lub alleg.Żeby sprawdzić napinacz najlepiej go wymontować i mocno ściskając kręcić lewo-prawo.Jeżeli popychacz cofnie się więcej niż ok.5mm to do wymiany.
Jeżeli chodzi o łańcuchy rozrządu to albo oryginalne, albo zakute Tourmaxy kupione w jakimś renomowanym sklepie. Dlaczego nie dId? Bo ludzie go podrabiają(podrabiali) na potęgę i właśnie na allegro można było spotkać łańcuchy maszynowe, które w silniku wytrzymywały po 1000-2000km! Warto o tym poczytać na innych forach.

Na ew. wymianie łańcucha rozrządu osobiście bym nie oszczędzał.

Awatar użytkownika
Akar
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 274
Rejestracja: czw lis 07, 2013 11:27 am
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Racibórz

Re: Napinacz rozrządu

#110 Post autor: Akar »

Odpaliłem moto - zaczął się klekot. Ubrałem się,wsiadłem i pojechałem do mechanika. Kiedy do niego przyjechałem (mam do niego dokładnie 12km) silnik mruczał jak 18stka. Zero stuków i klekotów. I tak jest za każdym razem. Mechanik słysząc to tylko się uśmiechnął i powiedział, że tutaj nie ma się czego czepić. Po chwili powiedział, że może to być sprzęgło. Po wciśnięciu klamki sprzęgła jest rzeczywiście trochę ciszej. Kiedy moto jest już dobrze rozgrzane nie słychać żadnych niepokojących odgłosów. Widać, że facet wie o czym mówi. Zresztą został mi polecony przez forumowicza :)

Mówiąc w skrócie - stukanie jest, ale tylko na zimnym silniku.

Tak więc najpewniej mechanik, który 1000 km temu sprawdzał rozrząd miał rację, że łańcuszek i napinacze są ok?

Awatar użytkownika
Dabro86
Rekrut
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 22, 2013 10:54 am
Marka motocykla: Honda
Model: 2x Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Czarna Białostocka

Re: Napinacz rozrządu

#111 Post autor: Dabro86 »

Panowie mam pytanie w varadero ojca prawdopodobnie skończył się napinacz, gdzie zaopatrujecie się w części, najlepiej coś dobrego jakościowo i w miarę normalnych cenach.

Mam pytanie odnośnie napinania sprężynki napinacza, czy muszę zrobić tą blaszkę do nakręcania, czy da się ją gdzieś kupić?
Ewentualnie czy jakimś innym narzędziem nakręcać tą sprężynkę?
Honda Varadero XL1000V 2000r CANDY PHOEN

Awatar użytkownika
Akar
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 274
Rejestracja: czw lis 07, 2013 11:27 am
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Racibórz

Re: Napinacz rozrządu

#112 Post autor: Akar »

Jak wyżej melon napisał - napinacze tylko w autoryzowanym serwisie, cena 280zł za sztukę.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Napinacz rozrządu

#113 Post autor: melon1968 »

Dabro86 pisze:Panowie mam pytanie w varadero ojca prawdopodobnie skończył się napinacz, gdzie zaopatrujecie się w części, najlepiej coś dobrego jakościowo i w miarę normalnych cenach.

Mam pytanie odnośnie napinania sprężynki napinacza, czy muszę zrobić tą blaszkę do nakręcania, czy da się ją gdzieś kupić?
Ewentualnie czy jakimś innym narzędziem nakręcać tą sprężynkę?
W servisie w komplecie z nowym napinaczem masz blaszkę blokującą , do nakręcania mały płaski śrubokręt .

Awatar użytkownika
Dabro86
Rekrut
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 22, 2013 10:54 am
Marka motocykla: Honda
Model: 2x Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Czarna Białostocka

Re: Napinacz rozrządu

#114 Post autor: Dabro86 »

Dzięki za odpowiedź, dziś biorę się za rozbieranie, mam nadzieję że tłoki nie pocałowały zaworów bo łańcuch dość mocno zaczął grzechotać. Jeżeli logicznie myśląc to najpierw sprawdzę luz zaworowy żeby sprawdzić czy głowica nie została uszkodzona?
Honda Varadero XL1000V 2000r CANDY PHOEN

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: Napinacz rozrządu

#115 Post autor: płock1964 »

Dabro86 pisze:Dzięki za odpowiedź, dziś biorę się za rozbieranie, mam nadzieję że tłoki nie pocałowały zaworów bo łańcuch dość mocno zaczął grzechotać. Jeżeli logicznie myśląc to najpierw sprawdzę luz zaworowy żeby sprawdzić czy głowica nie została uszkodzona?
Po zdjęciu czapki sprawdź na znakach, czy rozrząd się nie rozjechał. Potem dokładnie łańcuch - na całej długości. Po zdjęciu wałków sprawdź, czy zawory chodzą normalnie na całej długości i czy się nie zawieszają. Jeśli nie - zakładaj nowe napinacze i ciesz się jazdą. Jeśli się zawieszają lub nie pracują płynnie - trzeba zdjąć głowicę i ocenić szkody.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

Awatar użytkownika
Dabro86
Rekrut
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 22, 2013 10:54 am
Marka motocykla: Honda
Model: 2x Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Czarna Białostocka

Re: Napinacz rozrządu

#116 Post autor: Dabro86 »

Rozumiem, a czy to możliwe żeby napinacz / napinacze rozsypały się przy licznikowym przebiegu 60tys. km ??


Swoje Viadro mam z przebiegiem 16 tys. km jest to przebieg napewno oryginalny i ogarnął mnie lęk psychiczny ;( żeby nie popsuć mojej maszyny.

Co ile sprawdzać napinacze ? Bo planowałem to zrobić przy okazji reg. zaworów przy przebiegu 24 tys. km.

Rozumiem że napinacz wyciągam, rozbieram, oceniam-macam-badam, składam, naciągam sprężynę i skręcam do kupy, oczywiście sprawdzając luz zaworów i znaki na rozrządzie?
Honda Varadero XL1000V 2000r CANDY PHOEN

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: Napinacz rozrządu

#117 Post autor: płock1964 »

Dabro86 pisze:Rozumiem, a czy to możliwe żeby napinacz / napinacze rozsypały się przy licznikowym przebiegu 60tys. km ??


Swoje Viadro mam z przebiegiem 16 tys. km jest to przebieg napewno oryginalny i ogarnął mnie lęk psychiczny ;( żeby nie popsuć mojej maszyny.

Co ile sprawdzać napinacze ? Bo planowałem to zrobić przy okazji reg. zaworów przy przebiegu 24 tys. km.

Rozumiem że napinacz wyciągam, rozbieram, oceniam-macam-badam, składam, naciągam sprężynę i skręcam do kupy, oczywiście sprawdzając luz zaworów i znaki na rozrządzie?
Ustawiasz znaki, wyciągasz napinacz, stawiasz pionowo na stół, naciskasz kilka razy do dołu, ile masz pary w rękach. Jeśli napinacz ma tendencję do skracania długości, jest do wywalenia. Jeśli nie - montujesz z powrotem.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

jedrek1000f
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 21
Rejestracja: sob maja 17, 2014 4:02 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL 1000V Varadero
Rocznik: 2002

Re: Napinacz rozrządu

#118 Post autor: jedrek1000f »

Niezłe jajca z tymi napinaczami się dzieją nie da rady przerobić ich na mechaniczne lub dopasować z innego motocykla?

Awatar użytkownika
Dabro86
Rekrut
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 22, 2013 10:54 am
Marka motocykla: Honda
Model: 2x Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Czarna Białostocka

Re: Napinacz rozrządu

#119 Post autor: Dabro86 »

Mam jeszcze pytanie co do napinaczy, czy te nowsze są juz poprawione, ten co mam w varadero na pewno jest oryginalny na korpusie ma 1 niebieska kropkę. Widzialem napinacze z 2 kropkami czy one są pozbawione wady pękania sprężyny?
Honda Varadero XL1000V 2000r CANDY PHOEN

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Napinacz rozrządu

#120 Post autor: james »

Dabro86 pisze:Mam jeszcze pytanie co do napinaczy, czy te nowsze są juz poprawione, ten co mam w varadero na pewno jest oryginalny na korpusie ma 1 niebieska kropkę. Widzialem napinacze z 2 kropkami czy one są pozbawione wady pękania sprężyny?
Sprężyna nie ma tu nic do rzeczy, jest ona odpowiedzialna tylko za rozkręcenie napinacza, nie zaś za utrzymanie go w danej pozycji - za to odpowiada zastosowana śruba rzymska wraz z ciasnym spasowaniem elementów. Odnośnie zakupu "nowego" to nie ma reguły. Był czas, że Honda wypuściła dobrej jakości, później znowu ludzie narzekali, że trafił się jakiś syf... co jest teraz? Tego nikt nie wie oprócz producenta i podwykonawców :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”