Rozrząd

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
Neshi

Rozrząd

#1 Post autor: Neshi »

Na zaprzyjaźnionym forum doczytałem się, że w Viaderkach (szczególnie mowa tutaj o SD01) równie często jak problemy z pompą paliwa występują problemy z wadliwym łańcuszkiem / napinaczem rozrządu.
Zaczynam właśnie się doszukiwać jakiejś precyzyjnej liczby km, po której jednak wymiany tego zespołu należy dokonać kategorycznie.

Jakie macie doświadczenia w tej kwestii ?

Moje 34tys.km zaczyna mnie coraz bardziej niepokoic - i to nie tylko w kwestii rozrządu czy pompki... zastanawiam się czego dowiem się w następnej kolejności.

borys
Uczy się jeździć
Posty: 74
Rejestracja: pn lut 04, 2008 12:03 am
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda
Model: Sd02
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Chełmża

#2 Post autor: borys »

raczej innych wad poza pompą a rozrządem nie ma chyba że komuś przeszkadza miękki amortyzator z tyłu. Odnośnie rozrządu też zastanawiam się czy nie wymienic napinaczy, jednak każdy z kim rozmawiam twierdzi że najpierw będzie słychac głośną pracę napinacza :?:

Awatar użytkownika
bogdanbc
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 17
Rejestracja: śr lut 20, 2008 8:01 pm
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

#3 Post autor: bogdanbc »

Koledzy musicie uważać - mnie na PD01 stuknęło właśnie 178KKM i jeszcze przy napinaczach nie grzebałem. Wymieniłem "tylko" łańcuszkitak około 50KKM i 110KKm.
Inne ciekawostki : link do stronki z infą co zmieniałem

Neshi

#4 Post autor: Neshi »

borys pisze:(...) jednak każdy z kim rozmawiam twierdzi że najpierw będzie słychac głośną pracę napinacza :?:
a zaraz potem zobaczę jak coś mi bokiem z silnika wylazło :?

pozostaje liczyc na szczescie i przy okolo 50kkm wymienic lancuszek a przy okazji zaobserwowac stan napinacza ... :roll:

smutek
Zapalony motocyklista
Posty: 1424
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 10:07 am
Lokalizacja: warszawa

#5 Post autor: smutek »

Neshi pisze:
borys pisze:(...) jednak każdy z kim rozmawiam twierdzi że najpierw będzie słychac głośną pracę napinacza :?:
a zaraz potem zobaczę jak coś mi bokiem z silnika wylazło :?

pozostaje liczyc na szczescie i przy okolo 50kkm wymienic lancuszek a przy okazji zaobserwowac stan napinacza ... :roll:
A wie ktoś jaki koszt łańcuszka+napinacze+wymiana :?:
KTM 640 RALLY MADAFAKA- W TRAKCIE ODZYSKIWANIA ŚWIETNOŚCI PO FUCK UP-ie W MOTOCHALLENGE SERWIS
http://www.facebook.com/d.smutkiewicz

borys
Uczy się jeździć
Posty: 74
Rejestracja: pn lut 04, 2008 12:03 am
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda
Model: Sd02
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Chełmża

#6 Post autor: borys »

napinacz 200 sztuka łańcuch firmy rk 290 sztuka hondowski(zabili mnie) 600 sztuka wymiana nie wiem ile z 300 pewnie wystarczy
Mam pytanie nie wiecie czy łańcuchy są już spięte bo jeśli nie to można podpiąc się w stary łańcuszek i bez problemu przeciągnąc

Jimi
Udaje motocyklistę
Posty: 164
Rejestracja: wt lut 02, 2016 10:33 pm
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda XLV 1000
Model: SD01
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Rozrząd

#7 Post autor: Jimi »

Mam pytanie dot. łańcuszków rozrządu. Kiedy stwierdzić że już czas na nie? Wiadro ma nalatane 57 tys. km i nie wiem czy były robione. Zdemontowałem pokrywę klawiatury i napinacz mam wysunięty na ok 2-3cm. Czasu brakło mi już na ust. wału w odp. pozycji i sprawdzenie czy znaki na kołach są już rozjechane. Ale wie ktoś jak to jest z wysunięciem napinacza? Sprawdzane było na tylnym garnku.

Obrazek
Honda XL 1000, H-D FLSTF EVO, SAM ZAP 1200 x 2, Dniepr Mt9

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozrząd

#8 Post autor: james »

Bardziej powinno Cię interesować ile napinacza jeszcze zostało, niż w jakim stopniu jest wysunięty - minimalny pozostały skok to 5 milimetrów. Inna sprawa, to że napinasz to jedno, łańcuch to drugie. Może się okazać, że trzeba wymienić, bo ślizgów już nie ma, luźno leży na kołach (luz na boki), hałasuje itd.

Jimi
Udaje motocyklistę
Posty: 164
Rejestracja: wt lut 02, 2016 10:33 pm
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda XLV 1000
Model: SD01
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Rozrząd

#9 Post autor: Jimi »

A jak sprawdzić ile go zostało jeszcze? Zdemontować koła rozrządu i sprawdzić ile się jeszcze wysunie?
Honda XL 1000, H-D FLSTF EVO, SAM ZAP 1200 x 2, Dniepr Mt9

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozrząd

#10 Post autor: james »

Nic z tych rzeczy.
1) Ustawiasz sprawdzany cylinder na znakach (jak do regulacji zaworów, aby nic nie przeskoczyło),
2) Odkręcasz śrubę (zaślepkę) napinacza,
3) Wkładasz tam kluczyk blokujący napinacz (poszukaj na forum, gdzieś był zwymiarowany),
4) Wykręcasz dwie śruby imbusowe,
5) Robisz kreskę markerem,
6) Wyciągacz kluczyk,
7) Mierzysz odległosć od kreski do korpusu napinacza - wynik, to pozostały skok.

Warto później zrobić lub kupić nową uszczelkę albo chociaż posmarować starą silikonem. Napinasz wkręcamy w blok silnika skręcony (zablokowany), a następnie zwalniamy przytrzymując ślizg (np. rączką od śrubokręta).

Jimi
Udaje motocyklistę
Posty: 164
Rejestracja: wt lut 02, 2016 10:33 pm
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda XLV 1000
Model: SD01
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Rozrząd

#11 Post autor: Jimi »

Super, dzięki za poradę, tak zrobię :)
Honda XL 1000, H-D FLSTF EVO, SAM ZAP 1200 x 2, Dniepr Mt9

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozrząd

#12 Post autor: james »

Tak jak wspominałem wcześniej, na podstawie samego napinacza nie określisz w 100%, czy trzeba zmieniać rozrząd, chyba że jest maksymalnie wysunięty :)

Jimi
Udaje motocyklistę
Posty: 164
Rejestracja: wt lut 02, 2016 10:33 pm
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda XLV 1000
Model: SD01
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Rozrząd

#13 Post autor: Jimi »

A czy taka zakuwarko rozkuwarka będzie wystarczająca do łańcucha rozrządu w Waidrze?

http://allegro.pl/zakuwarka-i-rozkuwark ... 94765.html

Używa ktoś czegoś podobnego?
Honda XL 1000, H-D FLSTF EVO, SAM ZAP 1200 x 2, Dniepr Mt9

Awatar użytkownika
LukasW
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 444
Rejestracja: sob sty 16, 2016 2:47 pm
Imię: Łukasz
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2003
Lokalizacja: HH

Re: Rozrząd

#14 Post autor: LukasW »

To z linku jest podróbką przyrządu Dida KM500R i jest typowo do łańcuchów napędowych.
Tu masz jej pierwowzór:
http://www.ebay.de/itm/Original-DID-Ket ... SwUdlWcAoG
Co do samego "importera" Quatros" ma kiepskie narzędzia. Często z niedorobionymi otworami itp. Taką własnie zakuwarkę odsyłałem bo chińczyki zapomnieli zrobić otwór w jarzmie.

Jimi
Udaje motocyklistę
Posty: 164
Rejestracja: wt lut 02, 2016 10:33 pm
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda XLV 1000
Model: SD01
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Re: Rozrząd

#15 Post autor: Jimi »

Zdaję sobię sprawę że to podróba, ale nie opłaca mi się wydawać 4 stówki na potrzeby serwisowania 1 motocykla (w Road Starze mam pas a rozrząd na popychaczach). Możesz coś polecić co się nada w kwocie do 150zł max.? Albo jakiś inny forumowicz? Jest trochę tych zakuwarek w kilku modelach na allegro w takiej kasie, może nie wszystko nadaje się do kosza :rozgląda:
Honda XL 1000, H-D FLSTF EVO, SAM ZAP 1200 x 2, Dniepr Mt9

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”