Forum Hondy Varadero

Forum dotyczące motocykla Honda Varadero XL1000V/XL125V oraz podróży
Teraz jest So lut 29, 2020 1:40 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lip 19, 2013 11:39 pm 
Sympatyk Weteran

Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
jedras napisał(a):
płock1964 napisał(a):
jedras napisał(a):
płock1964 napisał(a):
jedras napisał(a):
płock1964 napisał(a):
jedras napisał(a):
Wojo napisał(a):
co najwazniejsze moje moto przestało wpieprzac olej, jak jezdziłem na motulu to po trasie robiąc 3000 miałem 200ml mniej, teraz po 4500km mam tyle samo ile wlałem. Wiec jak narazie jest, ok. Klasa oczywiscie polecana czyli 10w-40.

Ciekaw jestem czy ten wynik utrzyma się przez kolejne 4500km. Wraz ze wzrostem zużycia oleju silnikowego rośnie tendencja do jego zużywania przez silnik.

Możesz rozwinąć myśl ? Bo nie załapałem ?

W sumie to chodziło mi o to, że zużycie oleju silnikowego wzrasta wraz z jego przepracowaniem. Czyli przykładowo silnik spalał mnie oleju, który był wymieniony 3000km wcześniej niż takiego po 10000km. Zaobserwowałem takie zjawisko w poprzednim motocyklu. Podobne obserwacje poczynili także moi znajomi. Niestety na dana chwilę nie jestem w stanie uzasadnić tego w sposób naukowy. Jeżeli będzie taka potrzeba to mogę trochę powertować po książkach i spróbować to jakoś uzasadnić ;)

Teraz załapałem. Ale czytałem gdzieś, że Mercedes-Polska szukał najstarszego egzemplarza i znalazł 20-letnią ( ? ) 190-siątkę ( ? ). W rozmowie z właścicielką padło stwierdzenie, że nie pamięta ona faktu wymiany oleju przez ostatnie 15 lat??? Były tylko dolewki.

Dam znać, jak pojawią się jakieś zmiany w temacie.

Podobne zdanie miał były dyrektor Holenderskiego Castrola Henk de Groot. Po odejściu na emeryturę wyraził swoje zdanie na ten temat. Stwierdził, że wymiana oleju jest całkowicie zbędna. Wystarczy tylko wymieniać regularnie filtr oleju i uzupełniać ubytki. Ile jest w tym prawdy trudno powiedzieć. Raczej nie będzie zbyt wielu odważnych żeby zweryfikować ten pogląd w rzeczywistości. (http://www.wykop.pl/ramka/70734/zmowa-m ... mochodzie/)
Ja wiem tylko, że w sporej części silników w których pomimo regularnie wymienianego oleju pojawia się sporo syfu w kanałach olejowych. Boje się wiedzieć ile by go było gdyby tego oleju wcale nie zmieniano :]

Blisko 30-dzieści lat temu naprawiałem swój pierwszy silnik - 1300 fiata. Jeździł na polskim oleju, ogólnie dostępnym, wymienianym zgodnie z instrukcją. Do dziś pamiętam, jaki tam był syf. Wydłubywałem śrubokrętem, wał musiałem otworzyć, leżał w nafcie, do kanałów specjalnie przedłużałem wiertło 6-tkę, kanały w bloku to samo.
Wiele lat później otwierałem 1600 poloneza caro z ostatnich lat produkcji. Jeździł na quaker state syntetycznym, miał ponad 100 tys, wymieniany tylko filtr, bo olej za drogi, do silnika tylko dolewki, ale o dziwo niewielkie. Naprawiałem, bo uderzył w kamień i pękła pompa oleju. Czysty jak z fabryki.
Wniosek - im lepszy olej, tym dłużej może być użytkowany. Następny przykład aktrosy - no chyba nikt nie powie, że mają lekko - a przebiegi sięgają 100 tys.
W prywatnym aucie jeżdżę na gazie i olej wymieniłem w 2009 - jak go kupiłem i założyłem instalację. Dolewam 1 litr na rok - ok. 20 tyś.
Auto to mitsubishi space runner 2,0 136 km, olej castrol syntetyczny edge turbo diesel 10 W 40.
Niedawno wymieniałem uszczelkę pod deklem klawiatury - czyściutko.

W takim razie pozostaje czekać na wynik tego eksperymentu :]

Dam znać.

PostNapisane: Pn lip 22, 2013 5:24 pm 
Udaje motocyklistę

Marka motocykla: Honda
Model: XL1000 ABS
Rocznik: 2005
Miałem kiedyś tzw. ściere czyli sierre z silnikiem 2.0i stare czasy:) auto miał pewien handlarz który dziennie nad ranem odpalał sprzęt jechał do Warszawy po buty potem je sprzedawał żeby znowy w nocy odpalić maszyne jechac do warszawy i tak w kółku, praktycznie nigdzie indziej jak tylko trasa katowice-warszawa, warszawa-katowice i tak chłopina nakręcił 277tysi i ja go kupiłem i nakreciłem 67tysi i ja nie wymianiałem oleju wogóle a on stwierdził że gdzieś przy przebiegu ok 170tysi zmienił, czyli przez ok. 170tysi nikt nie zmieniał oleju. Fakt że, sierra wpieprzała go jak benzyne wiec wymaian nie miałą sensu bo i tak miał ciągle doleany świeży ale filtr tez nie był wymieniany, tak wiec należało by zrobic badania w jednym zalewamy olejem i robimy 100tysi i rozbieramy silnik na części pierwsze i drugi także po przebiegu 100tysi ale z wymiana np. co 10tysi, i wtedy mozemy ocenic co i jak., Jedno jest pewne w motocyklu ze względu na swoja budowę, wysilenie, chaarakterystykę pracy - napewno nie eksperymentowałbym jezdzac bez wymiany oleju w silniku.

PostNapisane: Wt gru 23, 2014 3:59 am 
Sympatyk Weteran

Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
płock1964 napisał(a):
jedras napisał(a):
płock1964 napisał(a):
jedras napisał(a):
płock1964 napisał(a):
jedras napisał(a):
płock1964 napisał(a):
jedras napisał(a):
Wojo napisał(a):
co najwazniejsze moje moto przestało wpieprzac olej, jak jezdziłem na motulu to po trasie robiąc 3000 miałem 200ml mniej, teraz po 4500km mam tyle samo ile wlałem. Wiec jak narazie jest, ok. Klasa oczywiscie polecana czyli 10w-40.

Ciekaw jestem czy ten wynik utrzyma się przez kolejne 4500km. Wraz ze wzrostem zużycia oleju silnikowego rośnie tendencja do jego zużywania przez silnik.

Możesz rozwinąć myśl ? Bo nie załapałem ?

W sumie to chodziło mi o to, że zużycie oleju silnikowego wzrasta wraz z jego przepracowaniem. Czyli przykładowo silnik spalał mnie oleju, który był wymieniony 3000km wcześniej niż takiego po 10000km. Zaobserwowałem takie zjawisko w poprzednim motocyklu. Podobne obserwacje poczynili także moi znajomi. Niestety na dana chwilę nie jestem w stanie uzasadnić tego w sposób naukowy. Jeżeli będzie taka potrzeba to mogę trochę powertować po książkach i spróbować to jakoś uzasadnić ;)

Teraz załapałem. Ale czytałem gdzieś, że Mercedes-Polska szukał najstarszego egzemplarza i znalazł 20-letnią ( ? ) 190-siątkę ( ? ). W rozmowie z właścicielką padło stwierdzenie, że nie pamięta ona faktu wymiany oleju przez ostatnie 15 lat??? Były tylko dolewki.

Dam znać, jak pojawią się jakieś zmiany w temacie.

Podobne zdanie miał były dyrektor Holenderskiego Castrola Henk de Groot. Po odejściu na emeryturę wyraził swoje zdanie na ten temat. Stwierdził, że wymiana oleju jest całkowicie zbędna. Wystarczy tylko wymieniać regularnie filtr oleju i uzupełniać ubytki. Ile jest w tym prawdy trudno powiedzieć. Raczej nie będzie zbyt wielu odważnych żeby zweryfikować ten pogląd w rzeczywistości. (http://www.wykop.pl/ramka/70734/zmowa-m ... mochodzie/)
Ja wiem tylko, że w sporej części silników w których pomimo regularnie wymienianego oleju pojawia się sporo syfu w kanałach olejowych. Boje się wiedzieć ile by go było gdyby tego oleju wcale nie zmieniano :]

Blisko 30-dzieści lat temu naprawiałem swój pierwszy silnik - 1300 fiata. Jeździł na polskim oleju, ogólnie dostępnym, wymienianym zgodnie z instrukcją. Do dziś pamiętam, jaki tam był syf. Wydłubywałem śrubokrętem, wał musiałem otworzyć, leżał w nafcie, do kanałów specjalnie przedłużałem wiertło 6-tkę, kanały w bloku to samo.
Wiele lat później otwierałem 1600 poloneza caro z ostatnich lat produkcji. Jeździł na quaker state syntetycznym, miał ponad 100 tys, wymieniany tylko filtr, bo olej za drogi, do silnika tylko dolewki, ale o dziwo niewielkie. Naprawiałem, bo uderzył w kamień i pękła pompa oleju. Czysty jak z fabryki.
Wniosek - im lepszy olej, tym dłużej może być użytkowany. Następny przykład aktrosy - no chyba nikt nie powie, że mają lekko - a przebiegi sięgają 100 tys.
W prywatnym aucie jeżdżę na gazie i olej wymieniłem w 2009 - jak go kupiłem i założyłem instalację. Dolewam 1 litr na rok - ok. 20 tyś.
Auto to mitsubishi space runner 2,0 136 km, olej castrol syntetyczny edge turbo diesel 10 W 40.
Niedawno wymieniałem uszczelkę pod deklem klawiatury - czyściutko.

W takim razie pozostaje czekać na wynik tego eksperymentu :]

Dam znać.

Z racji, że w arbajcie nudno, przeglądałem sobie posty. I zgodnie z obietnicą daje znać - w kwestii oleju bez zmian. Nadal wymieniam tylko filtr - ostatnio w listopadzie. Dalej kupuję litr oleju na rok. W silniku dalej czysto. Za rok dam znać - jak auto dożyje, bo rdza atakuje okrutnie.

PostNapisane: Pn lut 23, 2015 6:26 pm 
Motocyklista jak się patrzy !!!

Imię: Adam
Model: Varadero SD02
Panowie albo źle szukałem,albo nie było napisane. Jaki olej zaleca producent, syntetyczny czy półsyntetyczny?

PostNapisane: Pn lut 23, 2015 8:47 pm 
Sympatyk

Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA
ADAMO16 napisał(a):
Panowie albo źle szukałem,albo nie było napisane. Jaki olej zaleca producent, syntetyczny czy półsyntetyczny?

W instrukcji podano tylko klasę SAE 10W-40(JASO T 903 MA).Ja leję zawsze syntetyk.

PostNapisane: Pn lut 23, 2015 9:28 pm 

Jak tylko zawita sprzęt w garazu, dostanie świeży syntetyk :)

PostNapisane: Pn lut 23, 2015 9:45 pm 
Sympatyk

Imię: Staszek
Rocznik: 2004
na samym początku miałem Castrol - 3 (ocena) :rozgląda:
potem był Repsol - 4 :isok:
teraz mam zalany oryginał "honda" tak stoi napisane na butelce - /nazwy prawdziwego producenta nie pamiętam, ale jest to Japończyk/ - dam znać (po tym jak parapety wrócą z malowania i trochę polatam ;D )- podobno jeszcze lepszy od Repsol'a
korci mnie wypróbować Bel Ray - może w następnym sezonie... :whatup:

PostNapisane: Pn lut 23, 2015 10:13 pm 

Te trzy oleje to były syntetyki?

PostNapisane: Pn lut 23, 2015 10:18 pm 
Sympatyk

ADAMO16 napisał(a):
Te trzy oleje to były syntetyki?

tak, syntetyki

PostNapisane: Wt lut 24, 2015 10:51 am 
Sympatyk

Imię: Marcin
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 2008
staciek
Na jakiej zasadzie porównujesz te oleje i dajesz ocenę .

PostNapisane: Śr lut 25, 2015 6:10 pm 
Sympatyk

janki5 napisał(a):
staciek
Na jakiej zasadzie porównujesz te oleje i dajesz ocenę .

subiektywnej :oczy:

a ciut poważniej:
- jak wchodzą biegi - na zimnym/ciepłym oleju
- jak się redukują
- jak szybko ubywa oleju przy jeździe w upalne dni, np lecąc na autostradzie ok 2 paczek przez 500km ( w Niemczech ;-) oczywiście) - to jedynie w miarę "obiektywne"

PostNapisane: Cz lut 26, 2015 4:30 pm 
Sympatyk

Imię: Marcin
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 2008
Tez tak myślałem że bardziej odczucia .
Ja akurat jeżdzę na castrolu 10w50 , od początku taki jest , nic mi nie bierze ale za ostro to go nie piłuję , a biegi raz lepiej raz gorzej chyba bardziej technika ma wpływ .
Ciekawi mnie ten oryginalny z hondy co to za producent .

PostNapisane: Wt mar 10, 2015 7:14 pm 

Nareszcie mam varadero :clap: Ale mam tez pytanie, sprzedający zalał w tamtym roku motulem 5100 półsyntetyk, wcześniej moto latało na motul 7100 syntetyk. Jak radzicie, zostać przy połówce czy powrócić do syntetyku?

PostNapisane: Wt mar 10, 2015 9:02 pm 
Sympatyk

:)

Ostatnio edytowano Wt mar 10, 2015 9:05 pm przez melon1968, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt mar 10, 2015 9:03 pm 
Sympatyk

melon1968 napisał(a):
Lej pełny syntetyk.I wcale nie musi to być motul bo stosuje elf 4 tech 10W-50(syntetyk).Jest on w cenie pól syntetyka motula i jest ok.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]