Czujnik hamulca ręcznego

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Neshi

Czujnik hamulca ręcznego

#1 Post autor: Neshi »

Wyszło przypadkiem na przeglądzie technicznym... po wcisnięciu hamulca ręcznego nie świeci się światełko STOP. Włosy aż mi się zjeżyły na głowie jak sobie pomyślałem , że zaledwie dzień wcześniej prowadziłem całą ekipę po zamglonych serpentynach Czarnej Góry i Złotego Stoku bez sygnalizacji hamulca :shock: Po teście nożnego troszkę się uspokoiłem - STOP się świeci, więc przynajmniej (pomny lekcji hamowania na forum tak nogą jak i ręką) coś tam mrugałem od czasu do czasu :wink:
Ale do rzeczy. Na postoju zdjąłem z czujnika pod rączką hamulca przewody i je zwarłem : STOP się zaświecił ! :D
Wniosek : prawdopodobnie uszkodzony czujnik :?
Dokładnie pokazany jest on na TYM rysunku - oznaczony cyfrą "1".
Nie wiecie przypadkiem czy to idzie jakoś naprawić lub ewentualnie gdzie kupić oryginał / zamiennik :?:

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

#2 Post autor: zalmen3 »

Mialem cos takiego w Transalpie i u mnie pomoglo wyregulowanie polozenia klamki hamulca. Objaw mialem taki, ze czujnik "lapal" jak byl lekko wcisniety, a jak sie nacisnelo go mocniej (wlacznik stycznika ma pewien zakres suwu) to swiatlo gaslo. Po 15 minutowej zabawie sruba regulacyjna klamki udalo mi sie znalezc takie ustawienie, ze czujnik zwieral przewody przez caly czas uzywania hamulca przedniego. Iproblem mialem do konca uzywania transalpa z glowy :)

Pozdrawiam

Neshi

#3 Post autor: Neshi »

U mnie niestety w całym zakresie nie świeci. Jutro zdemontuje go z motocykla i spróbuje rozebrać (o ile to jest w ogole rozbieralne). Zobaczę , czy coś da się z tym zrobić ... :?

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

#4 Post autor: zalmen3 »

W transalpie bylo tak, ze nie dalo sie wymienic samego czujnika, tylko trzeba bylo z cala wiazka idaca do prawej manetki. Nie wiem niestety jak rozwiazano to w Viaderku. Moze zasniedzialy poprostu styki i wystarczy je przeczyscic.

Pozdrawiam

Neshi

#5 Post autor: Neshi »

W Viaderku nie ma problemu z wymontowaniem czujnika - jest to osobny moduł przykręcany do zespołu manetki jednym wkrętem.
Otóż wykreciłem go, wyczysciłem styki i ... nic :x
Podłączyłem pod miernik i co się okazuje : wskazania wariują - łączy/nie łączy. Po chwili zauwayzłem w tym pewną prawidłowość i juz miałem obraz sytuacji. Uszkodzony jest jeden ze styków. Prawdopodobnie wewnątrz obudowy pękło łącznie, a niestety jest on nierozbieralny :(
Na szczęście naciskając go w pewnym kierunku zaczyna łączyć. Pozostaje więc poszukać nowego (lub z demontażu), a na razie jezdzic na prowizorce. :?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”