Naciąg łańcucha

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
szuler
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 290
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 12:29 am
Imię: Marcin
Marka motocykla: Suzuki
Model: DL650A Ruda Suzia
Rocznik: 2011
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Naciąg łańcucha

#16 Post autor: szuler »

TomekJ pisze:No dobrze, to takie dwa pytanka:

1) Jak się objawia podczas jazdy zbyt mocne naciągnięcie łańcucha ? Jakieś odgłosy ? Inne nietypowe objawy ?
Gdy będziesz mieć za bardzo naciągnięty to jadąc do przodu lub do tyłu bez włączonego silnika a tylko odpychając się nogami będziesz go słyszał niezależnie od stanu nasmarowania. Na małej Vara na wahaczu jest napisane o 3 cm luzu bez podania zakresu jak np. na dużej. Przećwiczyłem iż na małej 3-4 cm jest OK. Poniżej 3 cm jest zbyt krótki.
Pozdrawiam,
Marcin

"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem

Awatar użytkownika
TomekJ
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 294
Rejestracja: ndz gru 21, 2014 8:21 am
Imię: Tomek
Marka motocykla: Teraz Suzuki DL650
Model: Dawniej Varadero 125
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Rzut beretem od Pyrzowic

Re: Naciąg łańcucha

#17 Post autor: TomekJ »

James:

Ad 1 - wszystko prawda, ale to, o czym piszesz, to są skutki, a nie objawy. A ja pytam o objawy w sensie zachowania się maszyny podczas jazdy, odgłosów itp. - o ile w ogóle jest to jakkolwiek zauważalne.

Ad 2 - ok, jest to jakiś pomysł, dzięki :)
Romet Pony 50-M-2 -> Jawa 350TS -> Honda Varadero 125XL -> Suzuki V-Strom 650 DL

marcen01
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 80
Rejestracja: czw lut 06, 2014 4:51 pm
Imię: Mariusz
Marka motocykla: Honda Varadero
Model: XL1000 SD02
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Naciąg łańcucha

#18 Post autor: marcen01 »

Ad.1
Będzie Ci "strzelał" łańcuch, gdy go naciągniesz za mocno.

Ad.2
Zawsze napinam we dwóch, jeden siada na moto, drugi napina :)

pozdro

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Naciąg łańcucha

#19 Post autor: james »

TomekJ pisze:James:
Ad 1 - wszystko prawda, ale to, o czym piszesz, to są skutki, a nie objawy. A ja pytam o objawy w sensie zachowania się maszyny podczas jazdy, odgłosów itp. - o ile w ogóle jest to jakkolwiek zauważalne.
Źle przeczytałem, mój błąd :thumbdown:

zonk1
Rekrut
Posty: 35
Rejestracja: sob cze 14, 2014 9:14 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000VA
Rocznik: 2004

Re: Naciąg łańcucha

#20 Post autor: zonk1 »

Ad2- biorę miarę i ustawiam tak, by odstęp między felgą a wahaczem był taki sam po obu stronach

Awatar użytkownika
damian
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 404
Rejestracja: sob wrz 13, 2014 10:18 pm
Marka motocykla: Honda
Model: varadero 125 xl
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Pszczółki

Re: Naciąg łańcucha

#21 Post autor: damian »

zonk1 pisze:Ad2- biorę miarę i ustawiam tak, by odstęp między felgą a wahaczem był taki sam po obu stronach
Po obu stronach czego? Chyba nie po prawej i lewej stronie koła tylnego?

http://www.v10.pl/narzedzia/tapety,na,p ... 21060.html

Już na oko widać, że nie jest na środku wahacza. Mogę sprawdzić ale u mnie raczej też nie są równe odległości. Różnica jest ok 1 cm. Dokładnie nie pamiętam.

Przy naciąganiu zwróć uwagę na znaki przy nakrętkach tylnej osi. Ustaw po obu stronach tak samo i będzie ok. Chyba, że masz jakiś pogięty motocykl. Ale raczej o to ciężko. Konstrukcja ramy w miejscu mocowania wahacza jest dość zwarta i tylko luz na ośce wahacza mógłby wpłynąć na niestabilność podczas jady.

Za bardzo napięty łańcuch wydaje dość charakterystyczny dźwięk. Jeżeli masz "stary" łańcuch to będzie słychać jakby "mieliło" ziarenka piasku, a jak się jeszcze bardziej zabrudzi to będzie "strzelał". Coś jakby "przeskakiwało" na zębatce czy w skrzynce.

Oczywiście te odczucia każdy może opisać inaczej. Dla jednego "strzelanie" będzie "trykaniem" a "mielenie", "zgrzytaniem". Postarałem się opisać to tak jak ja to czuje. Mam nadzieję, że się przyda.

A jeszcze w kwestii przypomnienia albo dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z motocyklami.

Zbyt napięty łańcuch zużywa szybciej cały napęd. W ekstremalnych warunkach potrafi pęknąć. Nawet podczas przejazdu po "muldach" Nie mówiąc o skokach. Wahacz aby mógł pracować w pełnym zakresie potrzebuje właśnie tego luzu.

Awatar użytkownika
waldeman
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 828
Rejestracja: ndz sie 03, 2014 8:36 am
Imię: Waldek
Marka motocykla: BMW GS
Model: F 800 ADV
Rocznik: 2016
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Naciąg łańcucha

#22 Post autor: waldeman »

TomekJ pisze: 2) jak w warunkach domowych sprawdzić, czy po regulacji napięcia łańcucha i dokręceniu osi tylne koło pokrywa się dokładnie z osią motocykla ?
Ja mam 2 sposoby:
1. 2,5 m kątownika (lub prostej deski) przykładam do tylego koła i mierze odległości od felgi przedniego koła z obu stron motocykla.
2. 5-6 m sznurka składasz na pół i przeplatasz przez oponę tylnego koła pod rejestracją poniżej zębatki. Naciągasz sznurek będąc z przodu motocykla przy wyprostowanym przednik kole. Odległość między sznurkiem a powierzchnią boczna przedniej opony (przód i tył koła) musi być taka sama z prawej i lewej strony. Cztery punkty pomiaru, wskazana pomoc drugiej osoby, jeśli nie masz stojaka, lub centralnej nóżki.
:) :) :) :) :) :) :) :) :)

Awatar użytkownika
szuler
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 290
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 12:29 am
Imię: Marcin
Marka motocykla: Suzuki
Model: DL650A Ruda Suzia
Rocznik: 2011
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Naciąg łańcucha

#23 Post autor: szuler »

Komplikujecie prosty temat :) Po to są nacięcia na regulatorach żeby z nich korzystać. Chociaż to nie jest idealne ustawienie- wystarcza. Przejeżdżam na dużej Vara po około 45 kkm na łańcuchu - a więc taka regulacja jest OK. Oczywiście żeby uzyskać taki przebieg trzeba dbać o właściwe nasmarowanie łańcucha - ja używam Scotoilera podciśnieniowego w obu motkach i zmieniam małą zębatkę w połowie przebiegu. Ponieważ małą Varę mam niedawno nie wiem jeszcze jaki przebieg na napędzie jest na niej do zrobienia.
Pozdrawiam,
Marcin

"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1487
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Naciąg łańcucha

#24 Post autor: melon1968 »

Szuler dobrze mówi.

Awatar użytkownika
damian
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 404
Rejestracja: sob wrz 13, 2014 10:18 pm
Marka motocykla: Honda
Model: varadero 125 xl
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Pszczółki

Re: Naciąg łańcucha

#25 Post autor: damian »

szuler pisze: Po to są nacięcia na regulatorach żeby z nich korzystać.
PS to samo napisałem dwa posty wyżej :)
szuler pisze: małą Varę mam niedawno nie wiem jeszcze jaki przebieg na napędzie jest na niej do zrobienia.
Podejrzewam, że większy niż na dużej bo jednak z mniejszą siłą ciągnie łańcuch to i mniejsze tarcie.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1487
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Naciąg łańcucha

#26 Post autor: melon1968 »

W mniejszej jest delikatniejszy łańcuch więc nie spodziewam się większych przebiegów.

Yanek
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 427
Rejestracja: ndz lis 25, 2012 10:51 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Naciąg łańcucha

#27 Post autor: Yanek »

melon1968 pisze:Szuler dobrze mówi.
Właśnie, po uja komplikować ? tez ustawiałem, kombinowałem. Pojechałem do ASO pan ASO założył laser 1 min i wszystko OK. Nie ma co kombinować. Nawet 1 zł nie chciał za prace !

Awatar użytkownika
waldeman
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 828
Rejestracja: ndz sie 03, 2014 8:36 am
Imię: Waldek
Marka motocykla: BMW GS
Model: F 800 ADV
Rocznik: 2016
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Naciąg łańcucha

#28 Post autor: waldeman »

Yanek pisze:
melon1968 pisze:Szuler dobrze mówi.
Właśnie, po uja komplikować ? tez ustawiałem, kombinowałem. Pojechałem do ASO pan ASO założył laser 1 min i wszystko OK. Nie ma co kombinować. Nawet 1 zł nie chciał za prace !
Przyznaję rację w 100% , w końcu macie większy staż i doświadczenie na motocyklach, naprawdę czapki z głów!
Tylko miałbym jedno pytanie. Po co w ogóle jest potrzebny dział- Sprawy techniczne, a serwis w szczególności. Przecież w każdej instrukcji obsługi jest wyraźnie napisane-" w razie nie prawidłowego działania .............proszę udać się do ASO. Czy jakoś podobnie.
Ps. nie w każdej miejscowości są ASO Hondy
:) :) :) :) :) :) :) :) :)

zonk1
Rekrut
Posty: 35
Rejestracja: sob cze 14, 2014 9:14 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000VA
Rocznik: 2004

Re: Naciąg łańcucha

#29 Post autor: zonk1 »

damian pisze:Po obu stronach czego? Chyba nie po prawej i lewej stronie koła tylnego?
No w gruncie rzeczy to tak właśnie ustawiłem - mierzyłem od krawędzi opony "z przodu". Nie zauważyłem, żeby motocykl inaczej się prowadził, bądź też by koło było ustawione krzywo - ale w takim razie jeszcze to sprawdzę :)

Yanek
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 427
Rejestracja: ndz lis 25, 2012 10:51 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Naciąg łańcucha

#30 Post autor: Yanek »

waldeman pisze:
Yanek pisze:
melon1968 pisze:Szuler dobrze mówi.
Właśnie, po uja komplikować ? tez ustawiałem, kombinowałem. Pojechałem do ASO pan ASO założył laser 1 min i wszystko OK. Nie ma co kombinować. Nawet 1 zł nie chciał za prace !
Przyznaję rację w 100% , w końcu macie większy staż i doświadczenie na motocyklach, naprawdę czapki z głów!
Tylko miałbym jedno pytanie. Po co w ogóle jest potrzebny dział- Sprawy techniczne, a serwis w szczególności. Przecież w każdej instrukcji obsługi jest wyraźnie napisane-" w razie nie prawidłowego działania .............proszę udać się do ASO. Czy jakoś podobnie.
Ps. nie w każdej miejscowości są ASO Hondy
Pan Honda powiedział " żeby być dobrym mechanikiem to trzeba spełnić trzy warunki";

1.WIEDZA
2.DOŚWIADCZENIE
3.SPRZĘT/NARZĘDZIA

O ile wiedze można zaczerpnąć z forum lub innych źródeł to w pozostałych elementach już / przynajmniej ja / wypadamy blado.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”