Zimowanie motocykla - paliwo

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
Tomek2000
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 22
Rejestracja: pn gru 28, 2015 2:33 pm
Imię: Tomek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000

Zimowanie motocykla - paliwo

#1 Post autor: Tomek2000 »

Witam właśnie kupiłem wiadro z roku 2000 czyli gaźnik... i tu rodzi się pytanie czy na zimę zakręcacie dopływ paliwa i wypalacie z gaźników czy zostawiacie zalane przez całą zimę. I pytanie numer 2 poprzedni właściciel mówił że smarowniczka łańcucha jest popsuta i została ona odłączona.. tylko teraz w garażu nie mogę jej nigdzie znaleźć jest kawałek uciętego przodu i tyle... dlatego w którym miejscu ona się znajduje być może wogóle jej nie mam.... pytania banalne ale proszę o pomoc

Yanek
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 427
Rejestracja: ndz lis 25, 2012 10:51 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Małe 2 pytania

#2 Post autor: Yanek »

Tomek2000 pisze:Witam właśnie kupiłem wiadro z roku 2000 czyli gaźnik... i tu rodzi się pytanie czy na zimę zakręcacie dopływ paliwa i wypalacie z gaźników czy zostawiacie zalane przez całą zimę. I pytanie numer 2 poprzedni właściciel mówił że smarowniczka łańcucha jest popsuta i została ona odłączona.. tylko teraz w garażu nie mogę jej nigdzie znaleźć jest kawałek uciętego przodu i tyle... dlatego w którym miejscu ona się znajduje być może wogóle jej nie mam.... pytania banalne ale proszę o pomoc
Zalej zbiornik paliwa pod korek, zakręć oba kraniki , nie wypalaj paliwa z gaźników.Z ta smarowniczka to musisz sobie poradzić sam, po nitce do kłębka, bo nie wiadomo czy masz produkt firmowy czy samoróbkę. Najczęściej smarowniczka składa się z 3 elementów, zbiornik na olej, elektrozawór i sterowanie elektrozaworem.

Awatar użytkownika
jacekdriver
Rekrut
Posty: 33
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 7:35 pm
Imię: Jacek
Marka motocykla: honda
Model: varadero
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Kołbacz koło Szczecina

Re: Małe 2 pytania

#3 Post autor: jacekdriver »

Kolego ja zawsze na zimę zalewam do pełna i co dwa trzy tygodnie odpalam sprzęta na pare minut .
Romet 750 ( 750 to model nie pojemność ) , wfm , jawa 350 , mz etz 250 , mz etz 150+ silnik z 250 ( to była petarda dopiero ) , mz etz 251 , junak 350 , kawasaki zephyr 1100 , Varadero 1000 2003r.

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: Małe 2 pytania

#4 Post autor: płock1964 »

jacekdriver pisze:Kolego ja zawsze na zimę zalewam do pełna i co dwa trzy tygodnie odpalam sprzęta na pare minut .
Bardzo źle. Jeśli już musisz odpalać, to nie na parę minut, tylko tak, żeby dwa - trzy razy załączył wentylator
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

Yanek
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 427
Rejestracja: ndz lis 25, 2012 10:51 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Małe 2 pytania

#5 Post autor: Yanek »

płock1964 pisze:
jacekdriver pisze:Kolego ja zawsze na zimę zalewam do pełna i co dwa trzy tygodnie odpalam sprzęta na pare minut .
Bardzo źle. Jeśli już musisz odpalać, to nie na parę minut, tylko tak, żeby dwa - trzy razy załączył wentylator

Osobiście wyciągam akumulator i zimuje go pod napięciem http://akcesoriamotocyklowe.pl/prostown ... r-900.html a wydech zabezpieczam http://www.24mx.pl/zatyczka-do-wydechu. Tak jak kolega powiedział, przepalanie tylko do kilkukrotnego załączenia wentylatora, kilkuminutowe przepalanie więcej zrobi złego niż dobrego.

Krzychu
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 89
Rejestracja: czw cze 19, 2014 5:08 pm
Imię: KRZYSZTOF
Marka motocykla: honda
Model: varadero xl 1000
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Płock

Re: Małe 2 pytania

#6 Post autor: Krzychu »

Akumulator do domu i co kilka tyg. pod prostownik a odpalam na wiosnę.
KM

Awatar użytkownika
ropa2
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 338
Rejestracja: pt kwie 24, 2015 11:37 pm
Imię: Roman
Marka motocykla: Yamaha
Model: FJR
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Janikowo

Re: Małe 2 pytania

#7 Post autor: ropa2 »

Mając CB1000 , zalany zbiornik do pełna i wypalone paliwo z gaźników....aku w domu.....bez odpalania w zimę
Obrazek

Awatar użytkownika
eneron
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 750
Rejestracja: czw lis 03, 2011 8:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Małe 2 pytania

#8 Post autor: eneron »

Sorry za OT.

Do autora - zmień nagłówek posta, będzie łatwiej znaleźć ten temat. Wątpię czy ktoś w czasie szukania info o kraniku wpisze w szukajkę "Małe 2 pytania"
Honda Varadero XL1000VA - 2006r - sprzedana
Jest:
Suzuki DRZ 400S - 2002r
Kawasaki Z650 B - 1978r
SHL 175 M11 S32 - 1964r
SHL 175 M11 S32 - 1961r

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Zimowanie motocykla - paliwo

#9 Post autor: zalmen3 »

Ze spuszczaniem paliwa z gaźników jak zwykle są dwie szkoły: jedna mówi spuszczać, druga zostawiać zalane. Pierwsza argumentuje, że w gaźniku bez paliwa nie dochodzi do osadzania się wytrącających z benzyny syfów, benzyna stara w ogóle jest beeee a do tego może przeciekać do cylindrów i potem do oleju i go rozcieńczać i katastrofa itd., natomiast ci od pozostawiania benzyny w gaźnikach mówią o zawieszaniu wyschniętych zaworków (iglic, pływaków), korozji itp., itd.
Niezależnie co wybierzesz jedno jest pewne - paliwa z gaźników się nie wypala! Nie odpala się moto na zakręconych kranikach i nie czeka się aż "samo zgaśnie" z braku paliwa. Spuszcza się paliwo poprzez odkręcenie zaworu spustowego.
Ja powiem tak - w Transalpie i CBR (to były moje dwa gaźnikowce jakie miałem) paliwo na zimę spuszczałem i obydwa odpalały wiosną od strzała. Teraz mam wtryskowe Viadro, więc tylko zakręcam kraniki. Za każdym razem zbiornik pod korek i akumulator na półkę i podłączony pod optimate, moto na centralce i pod miską olejową podparte tak, że żadne koło nie dotyka ziemi. Robię jeszcze jeden myk, który jest opisany w serwisówce, a mianowicie wykręcam świece i wstrzykuję do każdego z cylindrów po około 1-2 ml oleju silnikowego, po czym z wciąż wymontowanymi świecami dwa lub trzy razy kręcę sekundę rozrusznikiem, co by olej się dobrze rozprowadził. Wkręcam świece na miejsce i nie dotykam niczego do wiosny. Viadro oczywiście przez ostatnie 7 "wiosen" odpala od strzała.
Tyle ode mnie.
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

Awatar użytkownika
Merlin
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 752
Rejestracja: wt sie 06, 2013 7:37 am
Imię: Maciek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Racibórz

Re: Zimowanie motocykla - paliwo

#10 Post autor: Merlin »

Nigdy nie zimowałem motocykla na podstawkach, zawsze stoją na kołach, pompuję tylko plus 0,5 Bara do każdego koła
nigdy nie "przepalałem" motocykla w zimie
nigdy nie spuszczałem paliwa z gaźników
nigdy nie wypalałem paliwa z gaźników
ba, nawet nigdy nie zakręcałem kraników, obojętne czy w gaźnikowcach czy wtryskowcach (MS1900 nawet nie ma kranika).
Po pół roku stania benzyna nie ma prawa się zestarzeć.
Prawidłowo przechowywana benzyna ( w metalowym prawie pełnym kanistrze i nie narażana na duże różnice temperatur)nie traci właściwości przez co najmniej 2 lata.
Najłatwiej starzeje się biodiesel, bo komponenty chłoną wodę z powietrza ale i on wytrzymuje pół roku.

Jedyne co robię na zimę to wyjmuję akumulator i chowam do piwnicy (ładuję go jeden raz + drugi przed założeniem)
zalewam bak do pełna dodając preparatu wiążącego wodę. No i motocykl pod szmatę bo łatwiej go doczyścić na wiosnę.

Metody z wypaleniem, odkręcaniem, zalewaniem, kręceniem rozrusznikiem stosowało się drzewiej w WSK-ach i tym podobnych. :)
Czy motocykle w salonach sprzedaży stawiają na kołki? a stoją nieraz ponad rok.

Każdy ma swoje sposoby, gusła i przesądy, ja opisałem moje :)

Awatar użytkownika
eneron
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 750
Rejestracja: czw lis 03, 2011 8:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Zimowanie motocykla - paliwo

#11 Post autor: eneron »

Ja również żadnych czarów nad motocyklem przed i podczas zimowania nie odprawiam ;)

Przed zimowaniem smaruję łańcuch, moto na centralkę, aku w ciepłym pomieszczeniu (pierwsze ładowanie styczeń, drugie przed rozpoczęciem sezonu), kanapę zabieram do domu - w garażu miałem mysz - pogryzła mi wędkarskie wodery więc z siedzeniem wolę dmuchać na zimna :D

I to tyle - kraików też nie zakręcam.

Sezon u mnie przeważnie kończy się w listopadzie a zaczyna koniec marca lub w kwietniu (grunt by bylo powyżej +5 st C)

Kolega ma SD02 i NIC nie robi sobie z zimowania, nawet aku nie wyciąga. Przed sezonem ładuje tylko i też od pierwszego "szczala" odpala ;)
Honda Varadero XL1000VA - 2006r - sprzedana
Jest:
Suzuki DRZ 400S - 2002r
Kawasaki Z650 B - 1978r
SHL 175 M11 S32 - 1964r
SHL 175 M11 S32 - 1961r

Awatar użytkownika
michalwnuk4
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 726
Rejestracja: śr paź 29, 2014 10:58 pm
Imię: michal
Marka motocykla: honda
Model: varadero 125
Rocznik: 2004
Lokalizacja: wołomin

Re: Zimowanie motocykla - paliwo

#12 Post autor: michalwnuk4 »

bo z motorem jak z babą im bardziej głaszczesz tym bardziej kapryśna :hystery:

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Zimowanie motocykla - paliwo

#13 Post autor: zalmen3 »

No i to jest dowód na to, że dyskusja nad zimowaniem to to samo co dyskusja o wyższości świąt BN nad WN :hystery:
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

Awatar użytkownika
waldeman
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 828
Rejestracja: ndz sie 03, 2014 8:36 am
Imię: Waldek
Marka motocykla: BMW GS
Model: F 800 ADV
Rocznik: 2016
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Zimowanie motocykla - paliwo

#14 Post autor: waldeman »

eneron pisze:
Przed zimowaniem smaruję łańcuch, moto na centralkę, aku w ciepłym pomieszczeniu (pierwsze ładowanie styczeń, drugie przed rozpoczęciem sezonu), kanapę zabieram do domu - w garażu miałem mysz - pogryzła mi wędkarskie wodery więc z siedzeniem wolę dmuchać na zimna :D

;)
A kota nie chcesz? - z miasta Łodzi pochodzi! :isok2: https://www.youtube.com/watch?v=7t8SEMjW26k
:) :) :) :) :) :) :) :) :)

Awatar użytkownika
ropa2
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 338
Rejestracja: pt kwie 24, 2015 11:37 pm
Imię: Roman
Marka motocykla: Yamaha
Model: FJR
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Janikowo

Re: Zimowanie motocykla - paliwo

#15 Post autor: ropa2 »

michalwnuk4 pisze:bo z motorem jak z babą im bardziej głaszczesz tym bardziej kapryśna :hystery:
....to żeś mnie rozbawił..... przekazałem żonie tekst.... tylko dziwnie popatrzyła :clap:
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”