Wymiana łożysk wahacza tylnego

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
cichy73
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 15, 2015 10:32 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Kleosin/Białystok

Wymiana łożysk wahacza tylnego

#1 Post autor: cichy73 »

Witam. Z uwagi że szukaj nie znalazło odpowiedzi na moje pytanie zakładam temat. Mam potrzebę demontażu wahacza i natrafiłem na mały problem. W jaki sposób wyjąć oś wahacza niczego przy okazji nie niszcząc. Czy takowa posiada jakieś zabezpieczenia ponieważ nie chce się wyjąć. Boję się mocniej traktować ją jakimś "czujnikiem" aby czegoś nie uszkodzić.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Staszek1
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 605
Rejestracja: pt cze 30, 2017 10:26 am
Imię: Staszek
Marka motocykla: KTM
Model: 1090 ADV R
Rocznik: 2018
Lokalizacja: Milanówek

Re: Wymiana łożysk wahacza tylnego

#2 Post autor: Staszek1 »

Kolego. Witaj.
Nie odpowiem wprost, bo nie pamiętam której śruby dotyczyły problemy, ale chyba "czujnika" będziesz musiał użyć - i to znacznego. Poszukaj posów o montażu stopki centralnej. Tam chyba był poruszany ten temat.
Podróżować to żyć.
(Hans Christian Andersen)

janki5
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 346
Rejestracja: pn maja 28, 2012 12:44 pm
Imię: Marcin
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero xl 1000
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Wymiana łożysk wahacza tylnego

#3 Post autor: janki5 »

Problem dotyczy śruby która przechodzi przez ramę pod głowicą ta cienka szpilka , od whacza śruba idzie na przelot bez zabezpieczeń prawdopodobnie się "zasiedziała" . Tu masz fotkę z wyciągania silnika , idzie ona przez silnik raczej tam ją złapało .

Obrazek

cichy73
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 15, 2015 10:32 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Kleosin/Białystok

Re: Wymiana łożysk wahacza tylnego

#4 Post autor: cichy73 »

Staszek1 pisze:Kolego. Witaj.
Nie odpowiem wprost, bo nie pamiętam której śruby dotyczyły problemy, ale chyba "czujnika" będziesz musiał użyć - i to znacznego. Poszukaj posów o montażu stopki centralnej. Tam chyba był poruszany ten temat.
Znalazłem watek o stopce. Spróbuję w sobotę, może sposobem udarowo - uderzeniowym uda się wyjąć oś.

Awatar użytkownika
Pegaz
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 389
Rejestracja: śr sty 04, 2017 10:33 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Yamaha
Model: Super Tenere 1200
Lokalizacja: Międzyborów

Re: Wymiana łożysk wahacza tylnego

#5 Post autor: Pegaz »

Na śruby mocowania silnika była jakaś akcja w ASO, bynajmniej ja usłyszałem taką propozycję wymiany i to całkiem przypadkowo bo akurat kupowałem jakieś graty do Viadra.
Z obawy, że mi coś przy okazji popsują a sezon był tuż tuż nie zdecydowałem się :why:

cichy73
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 15, 2015 10:32 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Kleosin/Białystok

Re: Wymiana łożysk wahacza tylnego

#6 Post autor: cichy73 »

No. Z osią wahacza udało się. Po wpompowaniu za uszczelniacze łożysk specyfiku zwanego naftą, po tygodniu stania puściło i oś wyszła bez oporów. Oś nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń.
Gorzej poszło, a raczej nie poszło z górną szpilką mocowania silnika. Klucz udarowy nie pomógł, wybijanie też nie pomogło. Tak ją złapało, że jak wybijałem to nakrętka ścięła gwint w szpilce. Skończyło się na rozwierceniu z obu stron i wymianie szpilki na nową.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”