CB radio

Tematy dotyczące zakupu, montażu i eksploatacji akcesoriów.
Wiadomość
Autor
krozbi
Uczy się jeździć
Posty: 64
Rejestracja: śr maja 28, 2008 10:51 pm
Lokalizacja: Gdańsk

#46 Post autor: krozbi »

Ok.
Moja opinia co do używania Alana 42 na moto było skutkiem własnych
doswiadczeń.Inni mogą mieć całkiem inne refleksje.
Już tak jest jednych rozwiązania zadawalają dla innych są nie do zaakceptowania.

http://i.pinger.pl/pgr373/65512cbb001385944b5c612f/

Awatar użytkownika
kam1l_slij
Udaje motocyklistę
Posty: 154
Rejestracja: ndz sty 17, 2010 1:08 pm
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda
Model: Xl1000 v2
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Żory

#47 Post autor: kam1l_slij »

Witajcie, także mam Alana 42 z zestawem do kasku jak koledzy, antenę mam z midlanda (miałem 8) )70cm regulowaną na pierścienie.Współczynnik fali stojącej jest nie do ustawienia ( w najlepszym wypadku 3)- do odsłuchu może byś ale nadawanie może spalić końcówkę mocy w radiu. Zmieniałem nawet kabel na bardziej ekranowany skracałem go i 100 innych możliwości których nie jestem w stanie opisać( bawiłem się z tym ok 3 tygodnie aż w końcu zgubiłem antenę w czasie jazdy 8) ) Na zapalonym silniku w SD02 na gaźniku słychać kable wysokiego napięcia i moduł zapłonowy (ekranowanie folią aluminiową nie pomaga), po minimalnym podkręceniu squelch może być.

Wnioski:
a)aby się pozbyć zakłóceń z elektryki radio musi posiadać filtry NB/ANL najlepiej na osobnych wyłącznikach(radia ręcznego ani motocyklowego z takimi filtrami nie ma i chyba długo nie będzie)-filtry na elektryce nie nadają się całkowicie szkoda kasy nawet nie kupujcie .
b)antena powinna być bez masowa np SIRIO 27 GROUND LESS (jeszcze nie testowane ale podobno działa)
c)dobry kask( bardzo cichy) od setki nie nie słychać i jest to trochę denerwujące kiedy ktoś coś mówi a nie słychać.
Na razie robię testy nad anteną własnej produkcji co z tego wyjdzie-zobaczymy.

POZDRAWIAM
Prąd, paliwo, woda, olej ;)

Mandol
Rekrut
Posty: 28
Rejestracja: czw mar 04, 2010 8:17 pm
Lokalizacja: Cibórz

#48 Post autor: Mandol »

Może kwestia masowania . To też istotne

Awatar użytkownika
kam1l_slij
Udaje motocyklistę
Posty: 154
Rejestracja: ndz sty 17, 2010 1:08 pm
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda
Model: Xl1000 v2
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Żory

#49 Post autor: kam1l_slij »

Mandol pisze:Może kwestia masowania . To też istotne

Przerobiłem antenę magnesowa na masową masa jest dorobiłem nawet powierzchnie od której rzekomo odbija się fala ale nic.... SWR nadal 3 jedynie co to pozostała antena helikalna ale one mają SWR ~2 (na motorze nie jest pewne może być większy), ktoś ma jakieś pomysły proszę pisać na PW.POZDRAWIAM
Prąd, paliwo, woda, olej ;)

Awatar użytkownika
kam1l_slij
Udaje motocyklistę
Posty: 154
Rejestracja: ndz sty 17, 2010 1:08 pm
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda
Model: Xl1000 v2
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Żory

#50 Post autor: kam1l_slij »

Po kilku miesiącach prób i przejechanych kilometrów w końcu doszedłem do idealnego dopasowania. Radio Midland 75-822( to samo co ALAN 42+ lecz tańszy) amerykańskie przestrojone na ''0'' ,antena Sirio Ground Less 27, Swr na 4 watach jest mniejszy od 0.5 SWR ( mierzone na konkretnym reflektometrze- na reflektometrze za 35zł z allegro nawet się wskazówka nie dźwiga 8) , próbowałem nawet w położeniu poziomym SWR się nie zmienia!!- antena ma ruchomy promiennik może być zabudowana pod kontem 90st SWR nic się nie zmienia! ) , Pierwszą próbę prowadziłem na tym samym radiu ale z anteną Midland c386 70cm efekt znikomy, SWR na poziomie 3.5 po 2 tygodniach zgubiłem ją na szczęście w trasie.Kolejną próbę robiłem na antence HUSTLER IC-100 z wyciętym magnesem(przerobiona na masówkę), SWR na poziomie ~2, dogadać się szło ale przy większej prędkości jadąc na lewym pasie antena wychodziła na prawy pas :shock: . Podsumowując jeśli chcesz mieć radio w motorze musisz mieć antenkę bez masową. Goście np z youtuba z antenką President Vermont odpadają wygląda super tylko na filmiku( swr pewnie taki że końcówka czerwona).Dodatkowo na radio dorobiłem sobie uchwyt który umożliwia szybkie wypinanie- z dołączonego do zestawu Car Adaptera (widać na foto):

Obrazek

Mocowanie dorobione z profilu zamkniętego 35X35mm ALU
Antena tymczasowo jest przykręcona na fabrycznym mocowaniu do bagażnika, dorabiam do niej mocowanie aluminiowe które obniży ją lekko, jak będzie dorzucę fote.

Obrazek

Dodam jeszcze że przy 3.5RPM pojawiają się zakłócenia z kabli WN których nie da się ''wyciąć" ( nawet ekranowanie kabla antenowego nic nie dało) cewki ferrytowe p. zakłóceniowe tak samo lecz nie przeszkadza to w niczym squelch na 1/5 obrotu daje rade 8) Moje jest na gaźniku więc nie wiem jak będzie z wtryskiem!.

Jak na antenke 1m (~97cm) jest bardzo dobra propagacja, zwykle słychać Ruskich a przy dobrej pogodzie przebijają się z "5" Italiany, niemcy tez sie zdarzają 8) czasami jest to wkurzające bo nawet na squelchu 1/5 obrotu na 19 kanale, na samochodowej Sirio AS-100 na radiu President Herhert na wyłączonych filtrach nic nie słychać, trochę dziwne ale może to dobre połączenie radyjka i anteny bez masowej we wiadrze 8) . POZDRAWIAM
POZDRAWIAM
Prąd, paliwo, woda, olej ;)

krozbi
Uczy się jeździć
Posty: 64
Rejestracja: śr maja 28, 2008 10:51 pm
Lokalizacja: Gdańsk

CB radio na motocyklu

#51 Post autor: krozbi »

Witam ponownie w temacie CB radia.
Kupiłem z USA radio JMCB 2003

http://www.jmcorp.com/SeeProducts.asp?PF=24

wygląda elegancko tylko mam problem z przestrojeniem ono chodzi w "5" a w polsce funkcjonują "o"-ra.
W gdańsku nikt nie chce podjąć się przestrojenia tego radyjka,może wiecie kto to robi w Polsce?
Będę wdzięczny za pomoć w tej kwestji.

Awatar użytkownika
Gebels
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 479
Rejestracja: pn wrz 14, 2009 11:59 pm
Lokalizacja: Chotomów
Kontakt:

#52 Post autor: Gebels »

AVANTI Warszawa
Nie dyskutuj z idiotą - bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu,
a potem pokona doświadczeniem.

Mire_k
Rekrut
Posty: 48
Rejestracja: pt wrz 28, 2007 10:07 pm
Lokalizacja: Warszawa

#53 Post autor: Mire_k »

krozbi, udało Ci się rozwiązać problem przestrojenia radyjka? Jeżeli tak to jak działa?

Awatar użytkownika
staciek
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 20, 2012 1:35 pm
Imię: Staszek
Model: Varadero SD02
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Warszawa /Międzylesie/
Kontakt:

Re: CB radio

#54 Post autor: staciek »

Trochę odgrzewając temat...

Czy komuś z Kolegów udało się zmontować działający i dający się użytkować podczas jazdy zestaw CB radia ?

Alan 42 jak przeczytałem jest najczęściej stosowany, ale są problemy ze sterowaniem (obsługą) podczas jazdy - może w między czasie powstał jakiś "patent"? :???:
;* Varadero XL 1000

Awatar użytkownika
maly
Zapalony motocyklista
Posty: 1061
Rejestracja: sob sty 04, 2014 12:50 am
Imię: Wojtek
Marka motocykla: honda varadero
Model: xl1000
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: CB radio

#55 Post autor: maly »

zamontowałem alana 42 i tam można dokupić zestaw nadawczy ze słuchawką i mikrofonem tak mam zrobione bardzo fajnie to chodzi antena MIDLAND ALAN 9 PLUS + http://allegro.pl/zestaw-sluchawki-dla- ... 57798.html jak będę miał czas to wrzucę foty jak to mam zrobione

PawelKrasowski
Uczy się jeździć
Posty: 75
Rejestracja: pn wrz 23, 2013 9:56 am
Marka motocykla: honda
Model: XL1000VA
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: CB radio

#56 Post autor: PawelKrasowski »

A nie lepiej kupić za 50 zł etui i wgrać do smarta yanosika? Ja nawet z auta wywaliłem CB. Jasne i czytelne sygnały a na CB to czasami słuchać się nie da.

Awatar użytkownika
maly
Zapalony motocyklista
Posty: 1061
Rejestracja: sob sty 04, 2014 12:50 am
Imię: Wojtek
Marka motocykla: honda varadero
Model: xl1000
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: CB radio

#57 Post autor: maly »

janosik mówi ci tylko gdzie stoją :coolcop: a przez CB można się dowiedzieć od ludzi prawie wszystkiego gdzie dobrze zjeść albo gdzie tani nocleg jest.

Awatar użytkownika
Gregor
Zapalony motocyklista
Posty: 1656
Rejestracja: ndz cze 30, 2013 11:01 pm
Imię: Grzesiek
Marka motocykla: Triumph
Model: Tiger 1200
Rocznik: 2013
Lokalizacja: Krzeszów k. Wałbrzycha

Re: CB radio

#58 Post autor: Gregor »

Hmm... niby fajna sprawa ale jak pogodzić CB z interkomem? heheh Nie oblepię się słuchawkami w kasku ;)
Romet Kadet >> CZ 350 >> junak M 10 >> junak M 10 z koszem >> dniepr MT16 (kosz) >> kawasaki KZ 550 >> suzski GS 1000 >> honda Varadero >> TEX 1200

Awatar użytkownika
maly
Zapalony motocyklista
Posty: 1061
Rejestracja: sob sty 04, 2014 12:50 am
Imię: Wojtek
Marka motocykla: honda varadero
Model: xl1000
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: CB radio

#59 Post autor: maly »

ja dałem sobie rade mam kask NAXE z intercomem i zestaw słuchawkowy z mikrofonem od CB i nic się nie dzieje nie ma żadnych sprzężeń mogę rozmawiać z plecaczkiem i z ludźmi przez CB :isok2:

Awatar użytkownika
staciek
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 20, 2012 1:35 pm
Imię: Staszek
Model: Varadero SD02
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Warszawa /Międzylesie/
Kontakt:

Re: CB radio

#60 Post autor: staciek »

maly pisze:ja dałem sobie rade mam kask NAXE z intercomem i zestaw słuchawkowy z mikrofonem od CB i nic się nie dzieje nie ma żadnych sprzężeń mogę rozmawiać z plecaczkiem i z ludźmi przez CB :isok2:
czyli masz w kasku zainstalowane dwa zestawy głośników i dwa mikrofony??
dobrze rozumiem?
;* Varadero XL 1000

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria”