Twarda klamka hamulca przedniego

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Twarda klamka hamulca przedniego

#1 Post autor: james »

Ostatnio zauważyłem "drobny" problem z hamulcem przednim. Mianowicie podczas postoju i jazdy (delikatne hamowanie) wszystko jest okej, natomiast podczas ostrego hamowania (i chwilę po nim) klamka robi się niezwykle twarda, co w pewnym stopniu zwiększa drogę potrzebną do zatrzymania. Co wiem:
-płyn ma 1,5 roku
-poziom płynu maksymalny dopuszczalny
-przewody i zaciski czyste
-klocki hamulcowe i tarcze okej

Teoretycznie mogłaby to być pompa, jednak wolałbym dostać od was jakieś informacje, zanim zainwestuję :)

Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
eneron
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 750
Rejestracja: czw lis 03, 2011 8:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Twarda klamka hamulca przedniego

#2 Post autor: eneron »

Na pewno w 100% hamulce odpowietrzone?????? Zmień płyn, porządnie odpowietrzyć należy układ a jak nadal coś nie halo będzie, rozebrać zaciski na czynniki pierwsze, przemyć tłoczki, przesmarować, przedmuchać sprężarką PRZEWODY hamulcowe oraz kanały w zaciskach - może jakiś mały zator, syf itp siedzieć w przewodzie.
Honda Varadero XL1000VA - 2006r - sprzedana
Jest:
Suzuki DRZ 400S - 2002r
Kawasaki Z650 B - 1978r
SHL 175 M11 S32 - 1964r
SHL 175 M11 S32 - 1961r

Benio
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 50
Rejestracja: wt kwie 26, 2011 3:23 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Twarda klamka hamulca przedniego

#3 Post autor: Benio »

Być może coś się przytyka przy ostrym hamowaniu a to powoduje że klamka robi się twarda:/ na początek podobnie jak kolega Eneron zacząłbym od wymiany płynu jest to nie wielki koszt a może rozwiąże sprawę;)
Grzegorz

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Twarda klamka hamulca przedniego

#4 Post autor: james »

Panowie! Oczywiście, wszystko o czym piszecie (oprócz rozebrania zacisków do zera jednak z przedmuchaniem/czyszczeniem) już wcześniej zrobiłem. Dzisiaj rozebrałem pompę - wygląda na to, że jest w porządku. Jutro zrobię jazdę próbną i jeżeli nadal będzie problem to rozbieram zaciski. Szykować się na wymianę uszczelniaczy, czy da rade złożyć na starych?

Awatar użytkownika
eneron
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 750
Rejestracja: czw lis 03, 2011 8:46 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Twarda klamka hamulca przedniego

#5 Post autor: eneron »

james pisze:Szykować się na wymianę uszczelniaczy, czy da rade złożyć na starych?
U mnie nie odbijał z przodu jeden zacisk i jakoś dziwnie słaby był przedni hamulec, rozebrałem zaciski na czynniki pierwsze (zasyfiony kanał w zacisku), przeczyściłem, też chciałem kupować nowe uszczelki itp (cena w ASO trochę ostudziła moje zapędy), po umyciu zacisków, tłoczków i przesmarowaniu wszystko złożyłem do kupy na starych "gumkach" i jest super, heble działają bardzo dobrze, nic nie cieknie i jest git :) Także śmiało rozbieraj zaciski, dokładnie je przemyj, przedmuchaj, wyczyść tłoczki, przesmaruj i złóż do kupy, na pewno taki zabieg nie zaszkodzi a wręcz możne pomóc :)
Honda Varadero XL1000VA - 2006r - sprzedana
Jest:
Suzuki DRZ 400S - 2002r
Kawasaki Z650 B - 1978r
SHL 175 M11 S32 - 1964r
SHL 175 M11 S32 - 1961r

Awatar użytkownika
Merlin
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 752
Rejestracja: wt sie 06, 2013 7:37 am
Imię: Maciek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Racibórz

Re: Twarda klamka hamulca przedniego

#6 Post autor: Merlin »

A nie pęcznieją czasem przewody hamulcowe?

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Twarda klamka hamulca przedniego

#7 Post autor: james »

Merlin pisze:A nie pęcznieją czasem przewody hamulcowe?
Tego nie wiem, ale czy puchnące przewody nie dały by efektu odwrotnego tj. nagłego zapadnięcia się klamki?

Awatar użytkownika
Merlin
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 752
Rejestracja: wt sie 06, 2013 7:37 am
Imię: Maciek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Racibórz

Re: Twarda klamka hamulca przedniego

#8 Post autor: Merlin »

Chyba masz rację, na chłopski rozum płyn zamiast cisnąć na tłoczek rozpręża przewód. Sam już nie wiem.

Awatar użytkownika
VenoMek
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 253
Rejestracja: wt lut 11, 2014 10:35 am
Imię: Tomek
Marka motocykla: Honda
Model: VT750C2 A.C.E.
Rocznik: 1998
Lokalizacja: śląskie: Ruda Śląska oraz Imielin

Re: Twarda klamka hamulca przedniego

#9 Post autor: VenoMek »

Przewody może nie pęcznieją ale mogą być rozwarstwione. Miałem coś takiego w... Fiacie Seicento. Tylne przewody elastyczne. Rozwarstwiają się w taki sposób, że przewód działa jak żyła w ludzkim krwioobiegu. (sic!) Wewnątrz przewodu robią się takie zastawki. Ciśnienie rośnie w układzie jak pompujesz ale nie wraca do pierwotnego stanu bo "zastawki" nie pozwalają na cofanie płynu. W seiczaku blokowało mi to tylne koła... Może to jest to choć objawy trochę inne... może się mylę ale jak nie pomoże wyczyszczenie zacisków to chyba tylko przewody Ci pozostaną do sprawdzenia?
Pozdrawiam
VenoMek
Tomek
Honda Shadow VT750 C2 A.C.E. '98
Honda Varadero XL1000V Travel '08

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Twarda klamka hamulca przedniego

#10 Post autor: james »

VenoMek pisze:Przewody może nie pęcznieją ale mogą być rozwarstwione. Miałem coś takiego w... Fiacie Seicento. Tylne przewody elastyczne. Rozwarstwiają się w taki sposób, że przewód działa jak żyła w ludzkim krwioobiegu. (sic!) Wewnątrz przewodu robią się takie zastawki. Ciśnienie rośnie w układzie jak pompujesz ale nie wraca do pierwotnego stanu bo "zastawki" nie pozwalają na cofanie płynu. W seiczaku blokowało mi to tylne koła... Może to jest to choć objawy trochę inne... może się mylę ale jak nie pomoże wyczyszczenie zacisków to chyba tylko przewody Ci pozostaną do sprawdzenia?
Tak, tylko przewody. Chwilowo jestem tak poza czasem, że nawet jeszcze nie zrobiłem próbnej traski po złożeniu pompy...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”