Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
piqs
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 11:26 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Zielona Góra

Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#1 Post autor: piqs »

Witam wszystkich szczęśliwych posiadaczy wiaderka :))

Opiszę trochę siebie i problem mojego moto,

Otóż zaczynałem jak większość z nas w latach 90tych od motorynek, ogarów, simsonów, wsk-ek itp kozackich sprzętów ;) później była dłuższa przerwa od moto i pojawił się pomysł zakupu crossa, a że wkoło pełno lasów, torów to pomysł wypalił w 100% frajda i zabawa świetna a do tego takich umiejętności jak na motorze crossowym nie nauczy się człowiek nigdzie... chyba, że na motorze żużlowym :). Jednak przyszedł czas na ślub i motor został zamieniony na gotówkę :( Po czasie kasy udało się nazbierać i zacząłem szukać czegoś dla siebie, przez przypadek trafiłem na ofertę sprzedaży aprili caponord - bardzo mi się spodobał ten segment motocykli, ale jak postudiowałem okazało się, że niestety aprilla to niezbyt udane moto i decyzja padła na duże wiadro :) nie chciałem przemierzać setek kilometrów i czekałem, aż oferta pojawi się w najbliższej okolicy i tak w czerwcu br, stałem się szczęśliwym posiadaczem hondy varadero :D (w przeszłości na miejscu miała robione panewki, przez zakupem byłem w serwisie, który to wykonał i zarzekał się, że bierze za to 100% odpowiedzialności) - zrobiłem gruby przegląd (napęd, hamulce, główka, lagi) + nówki opony nic tylko śmigać i tak niestety tylko do sierpnia wtedy stało się to:


Podczas standardowej rundki po okolicy, nagle poczułem, że jest coś nie halo, motor zaczął działać jakby wiertarka, zatrzymałem się myślałem, że to kapeć sprawdziłem gumy, ale wszystko ok później wmawiałem sobie, że mi się tylko wydaje, ale niestety tak nie było... objawy które są odczuwalne to silne drgania/wibracje, które nasilają się podczas przyśpieszania, najbardziej to czuć kiedy przytrzyma się obroty w okolicach 4-5tyś wtedy całe moto a szczególnie podnóżki mocno drżą, może to dziwne, ale można porównać z wibracjami w padzie od PS-a.

Moto oddałem do serwisu i diagnoza padła na kosz sprzęgłowy, który został zregenerowany sama skrzynia oraz sprzęgło chodzi lepiej, ale niestety objawy drgań/wibracji nie ustały....

Jest to tak uciążliwe, że wszelka radość z jazdy na wiaderku odeszła w zapomnienie.... :( nie mam pojęcia co to, może być mechanik, też się głowi, ale nic z tego... dlatego szanowni forumowicze pytanie do Was czy możecie podpowiedzieć co można by było sprawdzić, gdzie może leżeć przyczyna tych drgań, podpowiedzieć gdzie szukać, bo chciałbym znowu z bananem na gębie podróżować moim wiadrem.

Dziękuje i pozdrawiam wszystkich!! ;)

messix
Udaje motocyklistę
Posty: 137
Rejestracja: śr mar 30, 2016 5:40 pm
Imię: Kamil
Marka motocykla: Husaberg-Honda
Model: FE 450-Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#2 Post autor: messix »

Kolego na drugi raz daruj sobie 3/4 niepotrzebnego bajopisarstwa bo tylko zacierasz o co ci chodzi. Temat o wibracjach a ty o zonqch crossach wtf?

Ja bym na poczaek sprawdzil wszystkie punkty mocowania silnika i ramy do zawiasu.

piqs
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 11:26 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#3 Post autor: piqs »

chciałem się jakoś elegancko wgryźć :) , ale spoko kolejnym raz pójdą same konkrety, dzięki za odpowiedź ;)

messix
Udaje motocyklistę
Posty: 137
Rejestracja: śr mar 30, 2016 5:40 pm
Imię: Kamil
Marka motocykla: Husaberg-Honda
Model: FE 450-Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#4 Post autor: messix »

Sprawdz dokrecenia srub, bo to najprostrze. Dokladna inspekcja ramy czy nigdzie nie ma pekniecia.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#5 Post autor: melon1968 »

Co to za servis dobrze cię kroi i motocykiela nie naprawia?Napisz coś więcej o viadrze,jakie panewki były zmieniane,świece też, itp.

piqs
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 11:26 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#6 Post autor: piqs »

Panewki były wymieniane na korbowodzie i wale, odnosnie świec to ja nie wymieniałem i nie wiem czy poprzednik zmieniał. Po zakupie było robione: lagi, kompletny napęd, hamulce tył - nowa tarcza plus klocki, przod tarcze po regeneracji plus nowe klocki, główka ramy, łożysko tylnego koła, wymiana opon

Awatar użytkownika
leszek72
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 501
Rejestracja: pn mar 23, 2015 11:55 am
Imię: Leszek
Marka motocykla: BMW R1250GS
Model: R1250GS
Rocznik: 2019
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#7 Post autor: leszek72 »

Może zadam głupie pytanie ale co oznacza regeneracja tarczy ?

Awatar użytkownika
LukasW
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 444
Rejestracja: sob sty 16, 2016 2:47 pm
Imię: Łukasz
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2003
Lokalizacja: HH

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#8 Post autor: LukasW »

piqs pisze:Panewki były wymieniane na korbowodzie i wale, odnosnie świec to ja nie wymieniałem i nie wiem czy poprzednik zmieniał. Po zakupie było robione: lagi, kompletny napęd, hamulce tył - nowa tarcza plus klocki, przod tarcze po regeneracji plus nowe klocki, główka ramy, łożysko tylnego koła, wymiana opon
Jaki przebieg ma ten motocykl ponieważ naprawy które opisujesz to tak powyżej 150 -200 tyś powinny nastąpić. W ogóle nie słyszałem żeby ktoś wymieniał panewki w Varadero kiedykolwiek. Do wymiany panewek rozbubrany był cały silnik a po naprawie nigdy nie będzie już jak oryginał. Trzeba się było zastanowić zanim kupi się szrot. Panewek nie zmienia się ot tak sobie.

piqs
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 11:26 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#9 Post autor: piqs »

Odnośnie regeneracji tarcz to chodzi oto, ze one były luźne w miejscach mocowania na tych nitach, miały taki delikatyny skok, po regeneracji zostało to wyeliminowane i tarcze "siedzą" juz na sztywno.

Odnośnie panewek to masz racje - był rozbierany cały silnik, byłem u tego mechanika, u którego poprzednik to naprawiał i dostałem gwarancje na tą naprawę, wiem, ze właściciel przede mną nie pilnował oleju i mu zaczął sie grzać, dlatego te panewki były wymieniane - tylko zjeżdżamy trochę z tematu bo gdyby to była wina tych panewek to silnik miałby stuki conajmniej jak w starym zetorze... A mi chodzi o te denerwujące drgania/wibracje

Pozdr

Awatar użytkownika
LukasW
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 444
Rejestracja: sob sty 16, 2016 2:47 pm
Imię: Łukasz
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2003
Lokalizacja: HH

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#10 Post autor: LukasW »

Skoro masz gwarancję na naprawę to proponuję udać się do tego mechanika.
Powiem ci coś w tajemnicy :hyhy: Varadero słyną z tego ,że nie biorą oleju i stan trzymają od wymiany do wymiany.
Żeby zaczęło brać trzeba się o to dobrze postarać czyli zarżnąć go jeżdżąc bez płynu w chłodnicy.

piqs
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 11:26 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#11 Post autor: piqs »

Tylko, ze ja nie mam po co iść do niego poniewaz po naprawie wiadro zachowuje sie idealnie, ani sie nie grzeje, ani nie bierze oleju, ale myślisz, ze te drgania/wibracje moga mieć cos wspólnego z tymi panewkami?

Awatar użytkownika
LukasW
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 444
Rejestracja: sob sty 16, 2016 2:47 pm
Imię: Łukasz
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2003
Lokalizacja: HH

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#12 Post autor: LukasW »

Skoro zachowuje się idealnie to skąd problem :hyhy:
Tak przypuszczam ,że ma to związek z generalnym remontem silnika.
Varadero nie grzebane i pilnowane powinno dotrwać do co najmniej 150-200 tyś km z resztą był gdzieś tu test długodystansowy i chyba ktoś nawet więcej nakręcił.

piqs
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 11:26 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2004
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#13 Post autor: piqs »

Mówiąc idealnie mailem na myśli branie oleju i grzanie sie, nie wiem sam juz co robic.... W poniedziałek odstawiam go z powrotem do gościa, ktory robił ten duzy prźeglad i ostatnio zregenerował kosz sprzęgła, mówi, ze bedzie kombinował i szukał.... ale co z tego bedzie sam nie wiem :(

Awatar użytkownika
LukasW
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 444
Rejestracja: sob sty 16, 2016 2:47 pm
Imię: Łukasz
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2003
Lokalizacja: HH

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#14 Post autor: LukasW »

Za dużo ten motocykl miał różnych "regeneracji" nie spodziewałbym się po tych wszystkich modyfikacjach idealnej pracy :hyhy:

next22
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 462
Rejestracja: pn mar 18, 2013 7:49 pm
Marka motocykla: honda
Model: sd01
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Polichno

Re: Pomóżcie proszę - drgania/wibracje

#15 Post autor: next22 »

Taką mam myśl
Zdemontował bym kosz sprzęgła zamkną silnik zalał oliwe i zapalił wtedy kręci się tylko układ tłoki-wał korbowy
I po testach zobsczymy co dalej :)
A w sercu zawsze XL600V :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”