Wymiana oleju - co sądzicie ??

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
paweł76
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 23
Rejestracja: ndz gru 20, 2009 1:11 pm
Lokalizacja: Zaniemyśl k/Poznania

Wymiana oleju - co sądzicie ??

#1 Post autor: paweł76 »

Witam !!!
Postanowiłem napisać tego posta, bo jako laik w tematach mechaniczno-serwisowych chciałem się dowiedzieć, jakie macie zwyczaje z wymianą oleju w silniku ??? Mianowicie, często z kumplem sprzeczam się, co do częstotliwości zmian, bo ja twierdzę, że zmienia się zgodnie z książką serwisową, czyli co 12 tysi km lub raz w roku, najlepiej przed zimowym postojem, lub gdy zapomnimy, zaraz po nim - na nowy sezon. Mój szanowny oponent twierdzi natomiast że książka to świętość i skoro piszą że co 12 tysi to co 12 tysi i basta i nie ma mowy że raz w roku.... Czy to znaczy, że robiąc przykładowo 2 tysiące km rocznie, wystarczy że zmienię olej raz na 6 lat ?? :roll:

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ?? Może rzeczywiście niepotrzebnie chcę teraz wyrzucać kasę na olej i filtr, skoro wymieniałem ok 6 tys. km temu - w czerwcu...
Pozdrawiam Paweł

JAQB
Zapalony motocyklista
Posty: 740
Rejestracja: śr paź 15, 2008 9:42 pm

#2 Post autor: JAQB »

Twój kolega jest w błędzie. Olej jak wszystko w naturze ulega rozkładowi i degradacji. Degradacja oleju następuje nawet wówczas, gdy motocykl nie jest używany (lub mało używany). Przyczyną tego zjawiska są reakcje chemiczne spowodowane obecnością zanieczyszczeń, nagromadzonych w trakcie pracy silnika. Dla swojego dobra lepiej go wymień :wink: .

Awatar użytkownika
Gebels
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 479
Rejestracja: pn wrz 14, 2009 11:59 pm
Lokalizacja: Chotomów
Kontakt:

#3 Post autor: Gebels »

najlepiej gdybyś go wymieniał po każdej jeździe :)
i nie żartuję...
Nie dyskutuj z idiotą - bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu,
a potem pokona doświadczeniem.

Awatar użytkownika
roslaw
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 231
Rejestracja: pn gru 08, 2008 8:46 am
Lokalizacja: Mysłowice

#4 Post autor: roslaw »

A już na maksa hardcorową wizją jest przejście na obieg otwarty. Czyli zasilamy tylko nowym a stary wylewamy na asfalt :)
Dyskutując z idiotą lepiej mieć pewność, że on nie robi tego samego.

kolim
Zapalony motocyklista
Posty: 797
Rejestracja: śr kwie 02, 2008 12:33 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: kolim »

ALe fakt faktem ze im czesiej tym lepiej :) Lepiej czesciej wymieniac niz w rzadziej ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
szuler
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 290
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 12:29 am
Imię: Marcin
Marka motocykla: Suzuki
Model: DL650A Ruda Suzia
Rocznik: 2011
Lokalizacja: okolice Słupska

#6 Post autor: szuler »

Dla przykładu:rygor wymiany oleju w tłokowym silniku lotniczym Lycoming - co 4 miesiące lub 50 godzin pracy ( odpowiada to ok 3500 km silnika auta) w zależności co nastąpi wcześniej. Jest to wynik doświadczeń i badań.
Teks źródłowy dla dociekliwych:
http://www.lycoming.textron.com/support ... SB480E.pdf

Pozdrawiam,
Marcin

Awatar użytkownika
Zimny
Zapalony motocyklista
Posty: 677
Rejestracja: sob wrz 08, 2007 8:31 pm
Lokalizacja: Chotomów

#7 Post autor: Zimny »

co 12 tys km lub raz w roku to dane producenta św ..... słowa . Ale jak będziesz wymieniał częściej to tyko z korzyścią dla silnika .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”