Jaki termostat SD01

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
daniels
Rekrut
Posty: 28
Rejestracja: ndz lut 20, 2011 12:09 pm
Lokalizacja: Głogoczów k. Myślenic

Jaki termostat SD01

#1 Post autor: daniels »

Witam. Chciałem sobie wymienić termostat w SD01. Wyczytałem, że ten od Matiza/Tico pasuje idealnie. Jednak termostat wymontowany trochę różni się od tego "Matizowskiego".
Tutaj oryginalny

Obrazek

tutaj Matiz

Obrazek

Jak widać, ten oryginalny ma dodatkowy grzybek, który podczas otwierania się termostatu, zamyka mały obieg. Gość w sklepie nie potrafił znaleźć innego do Matiza.
Proszę o opinię, czy można montować ten od matiza? Może macie namiary gdzie można dostać taki z grzybkiem?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bieniu
Uczy się jeździć
Posty: 82
Rejestracja: ndz gru 19, 2010 12:23 pm
Lokalizacja: Leżajsk

#2 Post autor: Bieniu »

Ja założyłem termostat od tico i super chodzi. Temperaturę silnika mam na drugiej kresce.
Co zaszkodziło, to nauczyło :D

lotnik
Udaje motocyklistę
Posty: 167
Rejestracja: sob paź 03, 2009 8:09 pm
Lokalizacja: Lublin

#3 Post autor: lotnik »

temperatura chyba na 3 kresce powinna być. Mam z Tico zamontowany i jest wszystko ok

Awatar użytkownika
Bieniu
Uczy się jeździć
Posty: 82
Rejestracja: ndz gru 19, 2010 12:23 pm
Lokalizacja: Leżajsk

#4 Post autor: Bieniu »

temperatura chyba na 3 kresce powinna być. Mam z Tico zamontowany i jest wszystko ok

U mnie ledwo za trzecia kreską załącza się wentylator. czyli tobie trzyma cały czas wskazówkę na środku??
Co zaszkodziło, to nauczyło :D

Awatar użytkownika
seba0000
Udaje motocyklistę
Posty: 123
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 7:44 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Lobnitz b/Bielitz

#5 Post autor: seba0000 »

Witam , ja również wymieniłem termostat na taki z tico , ponieważ viadro nie dogrzewało się . Podczas jazdy nigdy nie przekroczyło drugiej kreski. Na postoju przekraczało środek skali (3-ią kreskę) i włączał się wentylator. Teraz po wymianie termostatu na ten z tico nic się nie zmieniło. Nadal podczas jazdy druga kreska , na postoju środek i włączenie się wentylatora. Co to może być ? Viadro długo się nagrzewa - wychodzi na to , że duży obieg cały czas jest otwarty lub częściowo otwarty. A jak wiadomo przegrzanie jest szkodliwe ale niedogrzanie również.

lotnik
Udaje motocyklistę
Posty: 167
Rejestracja: sob paź 03, 2009 8:09 pm
Lokalizacja: Lublin

#6 Post autor: lotnik »

Wydaje mi się ze powinno być na trzeciej kresce, nie pamiętam na 100% bo juz kilka miesiecy nie jeżdze (zima) zle chyba powinno być na 3 . Tylko ze mam SD 02. W sezonie 2010 wymieniłem na termostat z Tico bo orginał się zawieszał i był na drugiej kresce a jak było zimniej to na pierwszej. Troche już zrobiłem kilometrów tym wiadrem w różnych temperaturach :)

Kuba-car
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 567
Rejestracja: sob lut 05, 2011 3:41 pm

re

#7 Post autor: Kuba-car »

Witam 8)
Sugerowałbym zastosowanie termostatu zgodnego z oryginałem-Twój oryginalny posiada system otwierania dwóch obiegów-Tico tylko jednego.Może to zakłócić obieg cieczy,a ten akurat element (termostat) aż tak wiele nie kosztuje.. :wink:
Pozdrawiam 8)

Awatar użytkownika
daniels
Rekrut
Posty: 28
Rejestracja: ndz lut 20, 2011 12:09 pm
Lokalizacja: Głogoczów k. Myślenic

#8 Post autor: daniels »

Ten oryginalny termostat działa jako przełącznik: otwiera obieg na chłodnice, i w tym samym czasie (poprzez ten dodatkowy grzybek) zamyka obieg wewnętrzny. Jakby ktoś miał trochę czasu, cierpliwości, i dokładny termometr, można by dokonać pomiarów temperatury na małym obiegu i na dużym przy zastosowaniu obydwu termostatów na zmianę. Porównać wyniki i będzie wszystko jasne. Czy jest jakaś różnica, czy nie.
Jednak prościej i łatwiej kupić faktycznie oryginał (mi powiedzieli około 220 zł w pewnym sklepie), i mieć święty spokój. :)
Allee.. Gdyby ktoś zawzięty się uparł i zrobił takie pomiary (podczas tych pomiarów będzie znana temperatura, a nie że jest druga, czy trzecia kreska), to niech się podzieli wynikami. Podczas tych pomiarów oprócz temperatury trzeba by jeszcze mierzyć czas po jakim temperatury się zrównają.
Takie doświadczenie mogłoby być bardzo ciekawe :D

Kuba-car
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 567
Rejestracja: sob lut 05, 2011 3:41 pm

re

#9 Post autor: Kuba-car »

:lol: Temperaturkę to uczą mierzyć(wytrwale)na obowiązkowych naukach parafialnych :lol: :lol: ,a ja myślę że ten czas któren Byś na to miał zmarnować wykorzystaj w lepszym celu :wink: w końcu już mamy wiosnę :roll:
Pozdrawiam 8) 8)

JAQB
Zapalony motocyklista
Posty: 740
Rejestracja: śr paź 15, 2008 9:42 pm

#10 Post autor: JAQB »

Znalazłem tak stronkę gdzie podają wymiary termostatów. Może coś z tego by wybrał.

Obrazek

Awatar użytkownika
seba0000
Udaje motocyklistę
Posty: 123
Rejestracja: śr kwie 28, 2010 7:44 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Lobnitz b/Bielitz

#11 Post autor: seba0000 »

Na pierwszy rzut oka ten z Hondy Civic wizualnie by pasował , tylko trzeba go pomierzyć http://moto.sklep.fm.interia.pl/termo52473.html

Awatar użytkownika
daniels
Rekrut
Posty: 28
Rejestracja: ndz lut 20, 2011 12:09 pm
Lokalizacja: Głogoczów k. Myślenic

#12 Post autor: daniels »

Przeglądałem pewien katalog z termostatami do samochodów. Niestety tylko ten "matizowski" pasuje (ale bez grzybka). To musi być mimośrodowy termostat. Może gdyby się uparł i potraktował jakiś podobny termostat szlifierką, to coś by wystrugał. Nie szukałem pod tym kątem czy coś spasuje. Ale jak Kuba-car wspomniał - lepiej ten czas przeznaczyć na lepsze cele :D

lotnik
Udaje motocyklistę
Posty: 167
Rejestracja: sob paź 03, 2009 8:09 pm
Lokalizacja: Lublin

#13 Post autor: lotnik »

Chcesz zakładac termostat do promu kosmicznego czy do Varadero?
Termostat z Tico się nadaje i ma tą samą temperaturą otwarcia. Jak nie chcesz montować z Tico to kup orginał i będziesz spokojniej spał.
Można tez pompować opony górskim powietrzem, dodaje to jakieś 20% mocy.

Kuba-car
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 567
Rejestracja: sob lut 05, 2011 3:41 pm

re

#14 Post autor: Kuba-car »

Ale jak Kuba-car wspomniał - lepiej ten czas przeznaczyć na lepsze cele Very Happy
No żarcik taki :wink:
A serio-nie znalazłem w alle,InterCars,Larssons żadnego zamiennika termostatu :twisted:
Więc albo Matiz -albo ,,,Honda 8)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”