Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

Zapraszamy do przedstawienia się.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Gregory840
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 30, 2014 5:26 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kołobrzeg, Mielenko
Kontakt:

Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#1 Post autor: Gregory840 »

Witajcie. Jeszcze nie mam swojej Hani ale mam na oku konkretną sztukę i na dniach jadę ją obejrzeć i być może kupić.
Długo się zastanawiałem jakie 125cc kupić i po dziesiątkach różnych pomysłów i wynalazków wybór padł na to co na początku - Varadero :)

Może jest tu ktoś z okolic Kołobrzegu? Chętnie skorzystam z rad przy kupnie jak i potem przy eksploatacji.
Wiaderko, które jadę oglądać: http://olx.pl/oferta/honda-varadero-125 ... 7de17f3d45
Może ktoś coś po zdjęciach powie, zauważy itd? Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu?

sliwa
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 347
Rejestracja: ndz paź 05, 2014 12:04 pm
Marka motocykla: honda
Model: varadero 125
Rocznik: 2002
Lokalizacja: knurów

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#2 Post autor: sliwa »

Z doświadczenia , gdyby byładobra to w tej ccenie już by jej nie było .

Awatar użytkownika
Gregory840
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 30, 2014 5:26 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kołobrzeg, Mielenko
Kontakt:

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#3 Post autor: Gregory840 »

No i jest realna szansa, że na dniach i ta zniknie :)

Awatar użytkownika
Nuno
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 369
Rejestracja: śr kwie 17, 2013 9:45 pm
Imię: Krzysiek
Marka motocykla: Yamaha
Model: XTZ 1200 Super Tener
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Okolice Strzelina

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#4 Post autor: Nuno »

Lusterka jednego brakuje, ogólnie szału nie robi a opis to mistrzostwo świata :)
Marne zdjęcia ale z tego co zauwarzyłem obstawiam że szlif na prawą stronę. Żałośnie zrobiona klamka hamulca ( aż strach jeździć), niepasujące do siebie plastiki ( czacha, prawa strona). Do tego dziwnie świecące się dekle silnika.
Doradzałbym czujność i sprawdził przede wszystkim czachę, lagi, czy ograniczniki skrętu nie są zerwane.
Ze zdjęć marny egzemplarz ale mogę się mylić.
Powodzenia :)
Ostatnio zmieniony wt gru 30, 2014 6:07 pm przez Nuno, łącznie zmieniany 1 raz.
Romet Ogar>Boatwing coś tam>Honda Transalp 600>Deauville 650>Yamaha FJR 1300>Honda XL1000V VARADERO>Yamaha XT 1200Z Super Tenere

Awatar użytkownika
Gregory840
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 30, 2014 5:26 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kołobrzeg, Mielenko
Kontakt:

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#5 Post autor: Gregory840 »

Tak, to zauważyłem też (a to które jest jest nieoryginalne), moto stoi na małej wiosce, właściciel ma 52 lata (sam sobie sprowadził, nawet podobno jest książka serwisowa), wcześniej jeszcze było równie "mistrzowskie" zdjęcie ;)
Nie był robiony żaden większy serwis (przegląd), do obszycia kanapa, zarysowana owiewka no i pewnie sprawy typowe jak w każdym używanym.

Awatar użytkownika
Nuno
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 369
Rejestracja: śr kwie 17, 2013 9:45 pm
Imię: Krzysiek
Marka motocykla: Yamaha
Model: XTZ 1200 Super Tener
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Okolice Strzelina

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#6 Post autor: Nuno »

Co do podzespołów to na pewno sprawdź sprzęgło, tarcze hamulcowe, felgi, opony. Czy silnik równo pracuje. Standardowo jak we wszystkich motocyklach :)
Romet Ogar>Boatwing coś tam>Honda Transalp 600>Deauville 650>Yamaha FJR 1300>Honda XL1000V VARADERO>Yamaha XT 1200Z Super Tenere

Awatar użytkownika
Gregory840
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 30, 2014 5:26 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kołobrzeg, Mielenko
Kontakt:

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#7 Post autor: Gregory840 »

Dzięki Nuno za podpowiedzi! Wezmę na pewno ze sobą kogoś doświadczonego na oględziny. Oczywiście ideału się nie spodziewam ale to ma być coś taniego, na pierwsze moto a za jakiś czas jak się nauczę jeździć i poczuję pewniej to coś zdecydowanie nowszego kupię.
Zdecydowana większość jeżdżących znajomych mi radziła robić prawko i od razu wsiadać na jakieś 500-600cc ale ja wolę spokojnie i powoli się edukować na 125 :)

Awatar użytkownika
Nuno
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 369
Rejestracja: śr kwie 17, 2013 9:45 pm
Imię: Krzysiek
Marka motocykla: Yamaha
Model: XTZ 1200 Super Tener
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Okolice Strzelina

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#8 Post autor: Nuno »

Z jednej strony masz rację ale na Twoim miejscu zrobiłbym prawko i kupił coś z przedziału 250-500cm3.
Po pierwsze, mimo że prawko trochę kosztuje, to boom na motocykle 125 sprawił że są wręcz niebotycznie drogie w stosunku do oferowanych możliwości. Za podobną kase kupiłbym Kawasaki KLE 500 albo Transalpa 600. Są to o wiele lepsze maszyny od małego Viaderka (oczywiście według mnie i z całym szacunkiem dla posiadaczy tego sprzętu).
Te dwa motorki nie są specjalnie trudniejsze w opanowaniu a radość jest dużo większa.
W ogólnym rozrachunku wyjdziesz na plus zarówno pod względem finansowym jak i też przyjemności z jazdy i doświadczenia.
Ale to tylko sugestia, zrobisz jak uważasz ( małe viaderko to najlepszy wybór wśród 125).
Szerokości i powodzenia :)
Romet Ogar>Boatwing coś tam>Honda Transalp 600>Deauville 650>Yamaha FJR 1300>Honda XL1000V VARADERO>Yamaha XT 1200Z Super Tenere

mury
Uczy się jeździć
Posty: 55
Rejestracja: pt sie 08, 2014 9:36 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 125
Rocznik: 2007

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#9 Post autor: mury »

Niby dobrze gadasz, ale po 3 miesiącach jazdy 125 uważam, że ktoś, kto miał/ma małe obycie z motocyklami powinien zacząć od małej pojemności. Sam się naciąłem kilka razy, że po pewnym czasie intensywnej jazdy zacząłem jeździć "brawurowo" i nie wiem jak by się to skończyło, gdybym miał większą pojemność (syndrom chłopca, który dostał nową zabawkę i myśli, że jest najmądrzejszy - awaryjne hamowanie, ostre zakręty, hamowanie tyłem)
Ktoś kto śmiga na mocniejszych maszynach może się śmiać z żółtodziobów, ale jak sobie przypomni swoje pierwsze kroki to przyzna rację.
PS: A jeśli ktoś uważa się za przechuja, który myśli, że od razu opanował dużą moc, to polecam "wywiad z trupem" na innym forum motocyklowym.

Awatar użytkownika
Gregory840
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 30, 2014 5:26 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kołobrzeg, Mielenko
Kontakt:

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#10 Post autor: Gregory840 »

Mimo namawiania, pokory do prędkości i samodyscypliny to już postanowione - będzie 125 i już.
95%, że Varadero, zostaje kwestia które :)
Mimo, że w tym egzemplarzu "szału nie ma" to coś czuję, że to może być TO. Jakbym celował w "szał" to z inną gotówką i w innym roczniku ale dla świeżaka to chyba bez sensu kupić coś nowego za np 15tys i się na tym uczyć? Bo potem co - po roku odsprzedać za połowę ceny bo przerysowany i wymęczony przez nieumiejętne obchodzenie się?

Awatar użytkownika
RubberDuck
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: wt gru 23, 2014 8:19 pm
Lokalizacja: TYCHY

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#11 Post autor: RubberDuck »

Z tym wyborem bywa różnie i nie ma na to reguły.
Jedni mówią, że na pierwszy motor lepszy mniejszy, inni, że odwrotnie, a tak naprawdę jakie ma znaczenie jakim motorem jedziesz gdy wpadniesz na samochód przy 80km/h.....
Zupełnie żadne.
Ja osobiście poruszałem się i mniejszymi i większymi i zdania nie mam żadnego. Były i jedne i drugie, którymi wydawało mi się, że jeździ mi się lepiej. Wybrałem varadero bo tak. Bo duże i z moim kręgosłupem jest mi na nim po prostu wygodnie. Do kompletu gdzieś tam leczy moje kompleksy bo ma litrowy silnik. Pewnie na początku położę go kilka razu choć byłem na tyle upierdliwy na kursie PJ, że kładłem gladiusa wielokrotnie tylko po to aby się przekonać na ile można sobie pozwolić. Lepiej kłaść ubezpieczony i opancerzony motocykl niż swój :)

Nie mam pojęcia czy mi coś strzeli do głowy gdy wsiądę na swoje wiadro czy nie. Zarzekał się nie będę bo nawet mówiąc, że szybką jazdę mam już za sobą zdarza mi się przycisnąć samochodem, choć już tylko na A4 :)

Pewnie rozsądek i dzieci będą wystarczającym hamulcem. Obejrzenie chyba wszystkich kompilacji wypadków na YT też daje wiele do myślenia o bezmyślności motocyklistów, a fakt konieczności zarobienia na to wszystko i utrzymania robi swoje, choć na 100% zdarzy się odkręcić manetkę choćby po to, aby znów poczuć moc między nogami ;)

Zatem, każdemu według jego pragnień, upodobań, możliwości, odwagi czy głupoty.. Jak kto woli, a i tak czas pokaże, że nikt z nas nie miał racji.
RubberDuck.

Awatar użytkownika
Gregory840
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 30, 2014 5:26 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kołobrzeg, Mielenko
Kontakt:

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#12 Post autor: Gregory840 »

RubberDuck pisze:byłem na tyle upierdliwy na kursie PJ, że kładłem gladiusa wielokrotnie tylko po to aby się przekonać na ile można sobie pozwolić. Lepiej kłaść ubezpieczony i opancerzony motocykl niż swój :)
Wspaniały pomysł! :clap: Już wiem co zrobię jak sobie kolejną godzinę wykupię! :rotfl2:

Awatar użytkownika
RubberDuck
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: wt gru 23, 2014 8:19 pm
Lokalizacja: TYCHY

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#13 Post autor: RubberDuck »

Gregory840 pisze: Wspaniały pomysł! :clap: Już wiem co zrobię jak sobie kolejną godzinę wykupię! :rotfl2:
Zbędna ironia :). Pierwsza gleba była ze strachu, a druga z głupoty, dwie kolejne już z przegięcia :)
Motocykl był do dobicia, taki co to sadza się na niego nowicjuszy. Nawet linkę gazu miał zblokowaną po tym jak wystartowała w drzewa jakaś dziewczyna robiąc ósemkę :), więc nie ma co się tu troszczyć o czyjeś mienie, to była jego karma. Drugim jeździli kursanci na miasto. Paradoksalnie na miasto wyjechałem raz, tuż przed egzaminem, ale robiąc kosmiczne przebiegi samochodem uznałem, że to nie ma dla mnie sensu.
RubberDuck.

Awatar użytkownika
Gregory840
Uczy się jeździć
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 30, 2014 5:26 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 125
Rocznik: 2001
Lokalizacja: Kołobrzeg, Mielenko
Kontakt:

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#14 Post autor: Gregory840 »

Otóż wcale nie ironia :)
Na pierwszej mojej jeździe instruktor sam mi radził żebym sobie spróbował motocykl położyć bo i tak jest dobity i nic mu się nie stanie.
Ale jednak z szacunku do cudzej własności i chyba w obawie o uszkodzenie siebie nie spróbowałem. A już wiem, że spróbuję :)

Awatar użytkownika
RubberDuck
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: wt gru 23, 2014 8:19 pm
Lokalizacja: TYCHY

Re: Witajcie :) pomoc przy zakupie pierwszego moto

#15 Post autor: RubberDuck »

Poza tym nikt Ci złego słowa nie powie. Gmole są nawet na kieracie więc wszystko jest brane pod uwagę.
Rekordzistką była u nas niewysoka blondynka, która się uparła, że prawko zrobi choć leżała spokojnie z 10-15 razy za każdym dwugodzinnym spotkaniem z moto ;) Nikt złego słowa nie powiedział, ale anegdot o niej powstało sporo ;)
RubberDuck.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Powitalnia”