Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

Wiadomość
Autor
Bartazz
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 11:26 pm
Imię: Speede
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Kujawy

Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#1 Post autor: Bartazz »

Witam wszystkich.

Jakieś 2 lata temu sprzedałem swoją pierwszą varadero 125 i z tęsknoty zakupiłem kolejną.

Opiszę swoją sytuację.

Rocznik 2002 na gaźniku

Kupiona we Francji za okazyjną cenę z tym, że przy zakupie wiedziałem, że coś jej dolega.

A mianowicie, przy pracy silnika na wolnych obrotach słychać takie delikatne stuki. Pomyślałem, że to pewnie luzy zaworowe więc zabrałem się do pracy. Okazało się, że były ok, książkowe 0,15 i 024 więc to nie to.

Następną rzeczą którą zrobiłem to zlałem stary olej bo wydawał mi się strasznie słaby. Zleciała czarna smoła i założyłem nowy filtr i zalałem go motulem 4t 10w40. Po odpaleniu żadnej różnicy.

Następnie co się okazało, sugerując się, że w zbiorniczku wyrównawczym był płyn nie pomyślałem, że może go nie być w chłodnicy a niestety było sucho. Po zalaniu nowego płynu chłodniczego zaczęły się schody. W chłodnicy błoto więc przepłukałem cały układ 3x i podczas odpowietrzania, kiedy dochodził do 4 x kreski na liczniku, w okienku rewizyjnym gdzie sprawdza się olej, okienko zrobiło mi się jakby mętne, zaparowane, białe i olej zaczął się robić szary. Nie grzałem go więcej bo się przestraszyłem. Wentylator nie załączył mi się ani razu bo okazało się, że był przepalony 10A bezpiecznik.

Wymieniłem bezpiecznik i zlałem ten olej (barwa siwa)

Tak więc powtórzyłem procedurę wymiany oleju jeszcze raz, wcześniej przepłukując go 2x razy nowym olejem i znowu od początku. Nowy olej i płyn chłodniczy i akcja ta sama. Na początku jest ok, ale po chwili jak się nagrzewa olej robi się szary i w okienku robi się wilgotno. Wentylator - brak reakcji bo nie czekam długo, ponieważ boję się o silnik.

Ewidentnie albo ktoś umyślnie wymienił przed sprzedażą tylko olej (bo bez płynu jego barwa była ok) i tego nie było widać. Czyli woda dostaje się gdzieś do oleju.

Z tym, że silnik zapala na dotyk, ma niesamowitą moc, wkręca się idealnie i pod korkiem oleju jest czysto.

Moje myśli od razu powędrowały w najgorsze przemyślenia. Uszczelka pod głowicą, pęknięta głowica i wtopiłem.

Ale naczytałem się sporo na forum i nie wiem czy czasami coś z pompą wody może być? Czy jest możliwe, że przez pompe wody dostaje się płyn do oleju? Czy zestaw naprawczy do pompy załatwiłby sprawę? Czy zrobię to sam wymieniając te uszczelniacze?
https://allegro.pl/oferta/pompa-wody-ho ... 6866690287

Jeżeli to coś poważniejszego to z jakimi kosztami muszę się liczyć?

Szkoda naprawdę mi tego motorka bo jest ładny z niedużym przebiegiem i zapala i pracuje super.

Pociesza mnie wątek który znalazłem w sieci cytuje:
"Sprawa białej mazi w silniku rozwiązana-wymienione uszczelniacze pompy wody,wymiana filtra powietrza-tu wielkie dzięki za pomoc dla kolegi michalwnuk4!w airboxie była woda i to mogła być jedna z przyczyn,krótkie odcinki jazdy silnik niedodorzany-skroplona para w silniku=poprzedni użyszkodnik Tongue .Wyczyszczona na błysk pokrywa sprzęgła[od środka],wymiana części o których pisałem powyżej,płukanka silnika 2 razy olejem + filtry,w końcu zalanie motulem+filtr krótka trasa 120km żeby go dogrzać i po białej mazi ani śladu.Po przyjeżdzie ponowna wymiana oleju i filtra i silnik chodzi jak zegarek"

Zastanawia mnie tylko te stukanie jeszcze na wolnych obrotach z takim jakby brzęczeniem, może to rozrząd i jego napinacz? (luzy zaworowe odpadają). Jeżeli przekroczę 3tys obr. to już tego stukania przy wyższych obrotów już nie ma i silnik pracuje super.

Mam filmik z pracy silnika jak jeszcze nie było płynu w obiegu i olej był stary.
https://youtu.be/sw6YZ1NMIeY

Przy regulacji luzów zaworowych, podczas demontażu zbiornika i dostaniu się do airboxa, zauważyłem też, że gumowy przewód po jego lewej stronie który właśnie wchodzi do filtra, był odłączony i zaślepiony jakimś plastikiem? Otwór jest dokładnie jak siedzimy po lewej stronie obudowy filtra powietrza w okolicy lewego uda.

Obawiam się, że może być niekolorowo, więc w związku z moją już wyczerpaną wiedzą, chciałbym was prosić o pomoc w tym temacie.

Obecnie nie widział go jeszcze żaden mechanik i już nic więcej przy nim nie robiłem.

Z góry dziękuję za zainteresowanie

UPDATE:
Ściągnąłem pokrywę sprzęgła (kawa z mlekiem) więc ewidentnie płyn dostaje się do oleju
Obrazek

Na tą chwilę zdemontowałem uszczelniacz i łożysko wału (nieumiejętnie to zrobiłem i uszkodziłem te łożysko więc muszę zakupić inne)

Jak odkręcałem też pompę wody, to przez tą śrubę spustową przy deklu, poleciało mi dużo wody.

Obecnie zamówiłem używaną pokrywę kompletną z łożyskiem i uszczelniaczem i nową uszczelkę pokrywy. Nowego zestawu naprawczego i nowego łożyska na razie nie zamawiam, bo coś mi się wydaję, że to nie będzie ten uszczelniacz pompy. Ładnie siedział, bez luzów, łożysko było ciche, więc...... Złoże to wszystko i dam znać co i jak.

Bartazz
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 11:26 pm
Imię: Speede
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Kujawy

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#2 Post autor: Bartazz »

Powiedzcie mi tylko, czy jak będę składał tą pokrywę na nową uszczelkę to jakiś jeszcze smar czy klej muszę posmarować czy tylko tak na sucho ją dokręcać?

Awatar użytkownika
Fotom
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 210
Rejestracja: pt lip 25, 2014 8:24 am
Imię: Tomasz
Marka motocykla: Honda
Model: XL125V
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Kraków / Krzeszowice

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#3 Post autor: Fotom »

Na sucho.

Bartazz
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 11:26 pm
Imię: Speede
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Kujawy

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#4 Post autor: Bartazz »

Fotom pisze:Na sucho.
Dzięki i tak też zrobiłem.

Efekty? Żadnych.

Niepotrzebnie wydana kasa na oleje, uszczelkę pokrywy, płyny, uszczelniacze i łożysko które popsułem. 400zł w błoto lub może bardziej trafnie w majonez. Ewidentnie uszczelka pod głowicą albo jej pęknięcie.
Po osiągnięciu 5x kresek zaczął dymić na biało i teraz już ciężej zapala. Bez dodania gazu nie zapali.
Umówiony jestem u mechanika i nic już nie dotykam bo łudzić już się nie łudzę.

Dam znać jak to się skończy.

Pozdrawiam

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#5 Post autor: melon1968 »

Czy małe viadro ma wymiennik ciepła?
Wg.możesz szykować kasę na drugi silnik.Jeśli dymi na siwo-spala płyn, stuki-panewka lub korba.

Bartazz
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 11:26 pm
Imię: Speede
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Kujawy

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#6 Post autor: Bartazz »

melon1968 pisze:Czy małe viadro ma wymiennik ciepła?
Wg.możesz szykować kasę na drugi silnik.Jeśli dymi na siwo-spala płyn, stuki-panewka lub korba.
Na początku w ogóle nie dymi tylko zaczyna na biało jak jest mocno nagrzany. W dodatku co ciekawe, stukanie przy dodaniu gazu już od 3.000obr. ustępuje i silnik chodzi idealnie. Mało tego, są czasami takie momenty, że silnik chodzi cicho i nic nie stuka.......

Znając życie, staram się nie być pesymistą ale to mnie pocieszyłeś :(

Jeżeli sprawdzą się twoje przypuszczenia to jest sens remontować ten silnik? Czy kupić używany? Z tego co widziałem to do varadero i shadow 125 silniki są w granicy 1800zł więc niestety dla mnie drogo. :thumbdown:

Czy kupując silnik mogę poszukać od wersji na wtrysku? Będzie też pasował? Bo widzę, że na dzień dzisiejszy słaby wybór jest na alle... i ol...... w wersji gaźnikowej.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#7 Post autor: melon1968 »

Na Twoim miejscu dzwoniłbym do handlarza że oddaję motor i chcę kasę z powrotem.Jeśli nie zgłaszam na policję.Jest jakaś rękojmia lub coś takiego.

Awatar użytkownika
Merlin
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 752
Rejestracja: wt sie 06, 2013 7:37 am
Imię: Maciek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Racibórz

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#8 Post autor: Merlin »

melon1968 pisze:Na Twoim miejscu dzwoniłbym do handlarza że oddaję motor i chcę kasę z powrotem.Jeśli nie zgłaszam na policję.Jest jakaś rękojmia lub coś takiego.
Ja też.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#9 Post autor: james »

melon1968 pisze:Na Twoim miejscu dzwoniłbym do handlarza że oddaję motor i chcę kasę z powrotem.Jeśli nie zgłaszam na policję.Jest jakaś rękojmia lub coś takiego.
... chyba, że kupiłeś motocykl na firmę, to wtedy będziesz miał więcej zabawy. Jeśli na osobę fizyczną to zachęcam do przejrzenia tej strony: https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/re ... /rekojmia/

Bartazz
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 11:26 pm
Imię: Speede
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Kujawy

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#10 Post autor: Bartazz »

Tylko, że właśnie kupiłem od handlarza który dał mi umowę bezpośrednio z Niemcem i jest już duuuuupa.

Pogodziłem się, że będę go robił tak długo, aż doprowadzę go do ideału więc dam znać co i jak z mojej przeprawy.

Co do dokumentów potrzebnych do rejestracji z Francji to wszystko wiem, bo mam już go opłaconego ale kolega teraz kupił inną varadero z Niemiec i pyta mnie czy dostał dobre dokumenty do rejestracji?

Ma mały brief zullasungsbescheinigung i coś jak karta pojazdu Fahrzeug bescheinigung + umowa kupna sprzedaży?

Awatar użytkownika
Merlin
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 752
Rejestracja: wt sie 06, 2013 7:37 am
Imię: Maciek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL1000VA
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Racibórz

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#11 Post autor: Merlin »

Zapytaj kogoś co mieszka w Niemczech albo dobrze zna niemieckie realia w zakresie odpowiedzialności za celowe sprzedanie wadliwego towaru, wydaje się, że tam jeszcze bardziej chronią przed takimi przekrętami.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#12 Post autor: james »

Roblew1985 mieszka w Niemczech - może warto do niego wysłać wiadomość prywatną?

Bartazz
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 11:26 pm
Imię: Speede
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Kujawy

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#13 Post autor: Bartazz »

Bardzo dziękuję za waszą pomoc. Widzę, że jesteście tutaj bardzo pomocni tym bardziej bezinteresownie za co z góry jeszcze raz bardzo wam dziękuję. Na tą chwilę Ja się poddaje, dam znać co powie mi mechanik...... Pozdrawiam

Bartazz
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 16
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 11:26 pm
Imię: Speede
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Kujawy

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#14 Post autor: Bartazz »

No i silnik totalny złom. Nie opłaca się go remontować. Tak to jest z okazjami. Kupiłem go za 4500zł myśląc, że wygrałem los na loterii a teraz jak to sobie wszystko kalkuluje to wyjdzie mnie to wszystko dużo więcej niż kupiłbym zadbany, już zarejestrowany w Polsce.

Zakup motocykla = 4500zł
Zakup silnika z przesyłką = 2000zł
Mechanik chcę = 800zł
Płyn, filtry, olej = 200zł
Koszt rej. z ubezp i przeglądem jakieś = 500zł
No i chciałbym kupić sobie kufer i wysoką szybę = 400zł
Mam dziurę w wydechu, plastiki raczej do malowania, zbiornik też ładny nie jest więc szkoda pisać. Teraz jakbym chciał go zrobić na wypasie czyli kupić jakiś fajny wydech i go pomalować to 10.000zł nie starczy!

Temat można zamknąć.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Zakupiona Varadero 125 i same problemy.

#15 Post autor: melon1968 »

Na pocieszenie,każdy szuka okazji.Szukanie okazji jest w naturze polaka nawet gdy wie że szkłem dupy nie podetrze.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”