Wyłączenie świateł mijania

Tematy dotyczące problemów z elektryka i elektroniką.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
gruber
Rekrut
Posty: 46
Rejestracja: śr maja 02, 2012 4:46 pm
Lokalizacja: olkusz

Wyłączenie świateł mijania

#1 Post autor: gruber »

Czy dorabiał ktoś wyłącznik świateł mijania w SD2 w modelach które mają fabrycznie włączone światła po przekręceniu zapłonu. Zastanawiam się nad zamontowaniem takiego wyłącznika, bo podczas jazdy po bezdrozach nie ma to większego sensu. Może wie ktoś, gdzie najlepiej wpiąść takowy wyłącznik.

Kuba-car
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 567
Rejestracja: sob lut 05, 2011 3:41 pm

#2 Post autor: Kuba-car »

Poczytaj świeży temat z Tuningu-"obie żarówki jednocześnie",a dokładnie wypowiedź Czarnego. :roll:

daro
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 521
Rejestracja: wt sty 22, 2013 9:01 pm

Re: Wyłączenie świateł mijania

#3 Post autor: daro »

gruber pisze:Czy dorabiał ktoś wyłącznik świateł mijania w SD2 w modelach które mają fabrycznie włączone światła po przekręceniu zapłonu. Zastanawiam się nad zamontowaniem takiego wyłącznika, bo podczas jazdy po bezdrozach nie ma to większego sensu. Może wie ktoś, gdzie najlepiej wpiąść takowy wyłącznik.
Czarny napisał:

Ja poprostu przeciąłem przewód zasilający przekaźnik od świateł i zastosowałem przekaźnik z 5 nóżkami, którego masa jest podpięta pod kontrolkę od oleju.
Po włączeniu zapłonu obwód jest przerywany i światła się nie zapalają, jak silnik pracuje, masa zanika przekaźnik się zwiera i zapala światła.

daro napisał:

Inteligentne rozwiązanie, proste i z możliwością dodatkowego wyłączenia świateł mijania małym pstryczkiem ( np. przy pracach garażowych i słabej baterii) Dziękuję - tak zrobię i ja

Czarny napisał:


Niema pstryczka, masa od kontrolki oleju przerywa obwód-kontrolka gaśnie po uruchomieniu światła się zapalają. Przekaźnik w funkcji pracy tylko pomiędzy włączeniem zapłonu a uruchomieniem silnika.

daro napisał:
tak rozumiem ... za pomocą pstryczka można podać masę niezależną od czujnika oleju z zabezpieczeniem diodą w kierunku kontrolki oleju i mieć możliwość kontroli oświetlenia w każdej sytuacji np. jazda po szutrach z troski o H4

... gdybyś miał jakieś pytania dodatkowe to służę ( jestem na etapie dłubania w tym )

daro
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 521
Rejestracja: wt sty 22, 2013 9:01 pm

#4 Post autor: daro »

Sposób na światła mijania a'la " Czarny"

Szukając sposobu na światła mijania które nie zapalają się po włączeniu zapłonu Kolega z Forum " Czarny" podsunął taki pomysł i działa świetnie :)

1) dobieramy się do przekaźników pod czachą :

Obrazek

interesuje nas przekaźnik wskazany na kolejnym zdjęciu :

Obrazek

oraz wiązka przewodów dochodzących do tablicy liczników :

Obrazek

2) z wiązki dochodzącej do przekaźnika odszukujemy przewód w kolorze białym i go rozcinamy w połowie dostępnej długości

Obrazek


z wiązki dochodzącej do tablicy liczników odszukujemy przewód w kolorze niebieskim z czerwonym paskiem oraz czarny z brązowym paskiem ( praktycznie czarny jest jeden więc łatwy jest do zlokalizowania
Tych przewodów nie rozcinamy, a tylko odizolowujemy miejsca do wlutowania naszych dodatkowych przewodów

Obrazek

3) jest nam potrzebny przekaźnik np. BOSCH-0 332 209 203

http://www.sklepy24.pl/sklep/samcar_pl/ ... 203/309678


Obrazek

4) łączymy w/g szkicu :

Obrazek

lutujemy, izolujemy , składamy i cieszymy się z nowego :D

Obrazek

Obrazek

Podziękowania dla " Czarnego" za pomysł :)

daro
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 521
Rejestracja: wt sty 22, 2013 9:01 pm

#5 Post autor: daro »

Tak możemy wstawić dodatkowy wyłącznik świateł np. do jazdy OFF :

Obrazek

Czarny
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 758
Rejestracja: wt lip 15, 2008 11:06 pm
Marka motocykla: Honda
Model: XL 1000VA
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Warszawa Wawer

#6 Post autor: Czarny »

No sam bym tego lepiej nie opisał. Pewnie mi by się nie chciało :twisted:
Dzięki za jasny opis.
Małe ostrzeżenie dla eksperymentujących i wyjaśnienie dlaczego takie rozwiązanie zastosowałem.

W poprzednim egzemplarzu wstawiłem automatyczny włącznik reagujący na napięcie, ale czasem po zmianie świateł z drogowych na mijania podczas hamowania (kiedy obroty spadały), zostawałem na chwilę bez świateł, bo napięcie w instalacji było poniżej 14,4V.
Na górskich drogach efekt piorunujący. Nie polecam.
Ponadto przy zastosowaniu xenonów, czasem w momencie ich załączenia następuje gwałtowny spadek napięcia w instalacji, robiła się dyskoteka, bo światła migały.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Wyłączenie świateł mijania

#7 Post autor: melon1968 »

A kontrolka ciśnienia oleju działa prawidłowo?

Gwidster
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 18
Rejestracja: sob kwie 20, 2013 10:18 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD02
Rocznik: 2003

Re: Wyłączenie świateł mijania

#8 Post autor: Gwidster »

Bardzo elegancki opis :)
Poszedłem również do garażu do swojego Viaderka aby w zimowe wieczory pozbyć się tych świateł po zapłonie i muszę przyznać że nie sprawiło to wielkiej trudności hehe (dzięki za podpowiedź). Jedyne co przykuło moją uwagę, którą chciałbym się podzielić z innymi to mała zmiana do tego co zilustrował Daro - ten przekaźnik od świateł mijania z białym przewodem znajduje się jako drugi od lewej a nie jako pierwszy, bo w tym pierwszym nie znajdziemy białego przewodu bo jest on od świateł drogowych - przynajmniej było tak u mnie - rocznik 2003 SD02. I faktycznie wg serwisówki jest tak samo, tzn że od świateł mijania jest to ten drugi od lewej (może w nowszych zmienili ale w moim roczniku jest to właśnie ten). Dlatego gdyby ktoś szukał tego białego przewodu podczas przeróbki to może go znaleźć również w przekaźniku obok - jak widać zależnie od rocznika :)
:isok2:

JanuszCh
Uczy się jeździć
Posty: 77
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 9:30 pm
Imię: Janusz
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 1000
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Dubiecko

Re:

#9 Post autor: JanuszCh »

daro pisze:Sposób na światła mijania a'la " Czarny"

Szukając sposobu na światła mijania które nie zapalają się po włączeniu zapłonu Kolega z Forum " Czarny" podsunął taki pomysł i działa świetnie :)

1) dobieramy się do przekaźników pod czachą :

Obrazek

interesuje nas przekaźnik wskazany na kolejnym zdjęciu :

Obrazek

oraz wiązka przewodów dochodzących do tablicy liczników :

Obrazek

2) z wiązki dochodzącej do przekaźnika odszukujemy przewód w kolorze białym i go rozcinamy w połowie dostępnej długości

Obrazek


z wiązki dochodzącej do tablicy liczników odszukujemy przewód w kolorze niebieskim z czerwonym paskiem oraz czarny z brązowym paskiem ( praktycznie czarny jest jeden więc łatwy jest do zlokalizowania
Tych przewodów nie rozcinamy, a tylko odizolowujemy miejsca do wlutowania naszych dodatkowych przewodów

Obrazek

3) jest nam potrzebny przekaźnik np. BOSCH-0 332 209 203

http://www.sklepy24.pl/sklep/samcar_pl/ ... 203/309678


Obrazek

4) łączymy w/g szkicu :

Obrazek

lutujemy, izolujemy , składamy i cieszymy się z nowego :D

Obrazek

Obrazek

Podziękowania dla " Czarnego" za pomysł :)
Mam pytanie czy mógłbym prosić o fotki na emaila, ponieważ tych niestety nie można otworzyć.
Czy mogę prosić kolegę daro o jakiś kontakt, np adres email.

seebst
Udaje motocyklistę
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 13, 2015 1:26 pm
Imię: S
Marka motocykla: S
Model: B
Rocznik: 2
Lokalizacja: ea

Re: Wyłączenie świateł mijania

#10 Post autor: seebst »

Nie ma maila, tylko tutaj, publicznie, żeby każdy zainteresowany tez wiedział i widział. Bo nie ukrywam, że ten temat też mnie interesuje.

JanuszCh
Uczy się jeździć
Posty: 77
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 9:30 pm
Imię: Janusz
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 1000
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Dubiecko

Re: Wyłączenie świateł mijania

#11 Post autor: JanuszCh »

:) Może być oczywiście tutaj. Ja w swoim wiaderku zrobiłem to "ustrojstwo" w tamtym roku, i działa wyśmienicie. Teraz chciałem znajomemu w aprilce zrobić, ale bez tych fotek to nie pamiętam co do czego :down:

Awatar użytkownika
JarekS
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 296
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 8:24 pm
Imię: Jarek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero XL 1000
Rocznik: 2003
Lokalizacja: Świecie / Lünen

Re: Wyłączenie świateł mijania

#12 Post autor: JarekS »

Przeglądając z wolnej chwili forum, trafiłem przypadkowo na ten temat. Bardzo mnie zainteresował, gdyż w moim poprzednim motorze właśnie w taki sposób działały światła. Mianowicie Hyosung GV 650 miał tak, że światła mijania zapalały się dopiero jak silnik zagadał, a nie odrazu po włączeniu zapłonu. Zawsze myślałem sobie, że jak by w viadrze taki patent był by możliwy, to było by super. No i najwyraźniej jest to możliwe :oczy: Tylko jak by ktoś posiadał schemat podłączenia o którym jest mowa powyżej, a którego nie można otworzyć , to był bym bardzo wdzięczny. :whatup:
Uważaj na głos w Twojej głowie, który mówi, że nie dasz rady - łże skurwysyn.

~ Jakub Żulczyk

Awatar użytkownika
Pegaz
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 389
Rejestracja: śr sty 04, 2017 10:33 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Yamaha
Model: Super Tenere 1200
Lokalizacja: Międzyborów

Re: Wyłączenie świateł mijania

#13 Post autor: Pegaz »

To bardzo proste żeby tak zrobić. Wystarczy wpiąć w obwód przekaźnika świateł moduł który wykrywa ładowanie. Ja mam tak zrobiony wyłącznik.

Tuna
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 10
Rejestracja: pn mar 30, 2020 6:47 pm
Imię: Jerzy
Marka motocykla: Honda
Model: XL1000V
Rocznik: 1990

Re: Wyłączenie świateł mijania

#14 Post autor: Tuna »

Pegaz pisze:To bardzo proste żeby tak zrobić. Wystarczy wpiąć w obwód przekaźnika świateł moduł który wykrywa ładowanie. Ja mam tak zrobiony wyłącznik.
Czy mógł byś opisać do dokładniej. Ewentualnie rozrysować, podać dane modułu. Jestem noga z elektryki.

Awatar użytkownika
Pegaz
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 389
Rejestracja: śr sty 04, 2017 10:33 pm
Imię: Paweł
Marka motocykla: Yamaha
Model: Super Tenere 1200
Lokalizacja: Międzyborów

Re: Wyłączenie świateł mijania

#15 Post autor: Pegaz »

Ja mam zamontowany włącznik on/off .
Niestety nie mam jak pokazać bo nie robiłem zdjęć.
Musisz wpiąć na przewodzie zasilającym przekaźnik świateł który jest pod czachą.

Zamiast wyłącznika możesz dać taki moduł:

https://sklep.avt.pl/avt990.html?gclid= ... fgQAvD_BwE
Załączniki
Zamiast wyłącznika możesz dać taki moduł
Zamiast wyłącznika możesz dać taki moduł
20200506_133252.jpg (205.12 KiB) Przejrzano 10996 razy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”