Regulator napięcia

Tematy dotyczące problemów z elektryka i elektroniką.
Wiadomość
Autor
igrek1
Rekrut
Posty: 31
Rejestracja: wt kwie 16, 2019 11:57 am
Imię: Irek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Regulator napięcia

#241 Post autor: igrek1 »

Mostek regulator akumulator "-" i "+"

wczesniej koledzy w wątku piszą że można 1V "odzyskać"
:)

Awatar użytkownika
janre
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 23
Rejestracja: śr sie 21, 2013 9:51 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 2003

Re: Regulator napięcia

#242 Post autor: janre »

U mnie ładowanie na poziomie 13,7 V z włączonymi światłami (włączone na stałe). Wyjąłem bezpiecznik od świateł ten w skrzyneczce bezpieczników i ładowanie pokazało na poziomie 14,3V, Tak więc chyba jest wszystko OK. Chyba, że powinno być 14,3 V z włączonymi światłami mijania.

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Regulator napięcia

#243 Post autor: melon1968 »

Dobrze jest.

Manius
Rekrut
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 08, 2019 9:41 am
Imię: Mariusz
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Regulator napięcia

#244 Post autor: Manius »

SD02 2005r ABS - czy ktoś przenosił regulator oraz, czy fabrycznie jest on przed tylnym kołem obok kolektora? Wydaje mi się ,że to nie zbyt dobre miejsce, zwłaszcza pod względem ciepła od samego wydechu?

Druga sprawa ładowanie -13,4-13,7 (po odpaleniu i braku dodatkowych odbiorników). Przy dłuższej jeździe z telefonem pod USB, Nawigacją i grzanymi manetkami różnie wskazuje od 12,9 - 13,4 (wygląda ze manetki sporo ciągną w zależności od mocy grzania) jednak potrafi w trakcie jazdy cały czas pływać i spadać do 12.9-13.5 mimo że obciążenie stałe.

Trzecia sprawa - Aku jest 10Ah AGM - powinien być 18Ah (z 10 moto kupiłem). Wywalić ten akumulator i kupić normalny żelowy 18? Czy za mały akumulator może mieć wpływ na ładowanie (dłuższa jazda spada napięcie -> aku przeładowane? Sam nie wiem :( )

Awatar użytkownika
Staszek1
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 605
Rejestracja: pt cze 30, 2017 10:26 am
Imię: Staszek
Marka motocykla: KTM
Model: 1090 ADV R
Rocznik: 2018
Lokalizacja: Milanówek

Re: Regulator napięcia

#245 Post autor: Staszek1 »

Ad.1
U mnie (2011r.) regulator jest pod prawą tylną owiewką i jest mu tam dobrze ;)

Ad.2
Ładowanie mam podobne do tego o którym piszesz.
Nie wiem, czym je mierzysz, ale prawdopodobnie (skoro w czasie jazdy) jakimś chińskim woltomierzem. Weź pod uwagę jego dokładność ;D
Mój pierwszy kłamał prawie o 0,5 V.

Ad.3
Wywal - kup 18ah.
Wiadro kupiłem z założonym 15ah - rocznym - i niby wszystko działało, ale potrafił kucać przy rozruchu i kasować liczniki. Raz kompletnie uniemożliwił rozruch i wtedy właśnie dopiero zobaczyłem, że ma za małą pojemność i wymieniłem. Problemy ustały. Markowy kwasowy w zupełności wystarcza. Te "niby żelowe" w niższych cenach to żaden bajer - zwykły kwas z dodatkiem czegoś, co "ścina" elektrolit. Do tego w większości przypadków z mocno zaniżonymi parametrami.
Markowy - żelowy akumulator, to już inne koszty.

ps. Zauważyłem, że im cieplej i moto mocniej się nagrzewa, tym bardziej wartość ładowania maleje. Nie jakoś drastycznie, tak o 0,2 - 0,3 V.
Podróżować to żyć.
(Hans Christian Andersen)

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Regulator napięcia

#246 Post autor: melon1968 »

Staszek dobrze prawi tylko ja też mam regulator przed tylnym kołem i nic się nie dzieje od 6 lat.Aku. oryginalny ma takie oznaczenie -YTX 20A-BS ,moto z abs.

Manius
Rekrut
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 08, 2019 9:41 am
Imię: Mariusz
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Regulator napięcia

#247 Post autor: Manius »

aku objeździło do zimy i idzie do kosza :), kupuje to co ma być tylko kręci mi się mnie jeszcze jeden pomysł. Chodzi o to by wsadzić do wiadra litowo jonowy, kupowałem koledze ostatnio do moto i największa zaleta to to ze jest mały, zgrabny, lekki.
Przy takim rozwiązaniu wchodzi mi pod siedzenie komplet gratów (apteczka, narzędzia, zestaw do opon, linki) teraz jest to masakrycznie upchane.

Cena z rabatami wychodzi taniej niż yasua żelowy o.O - Miał ktoś styczność z takim aku w moto?

Co do regulatora, macie jakieś zdjęcia jak to jest poprowadzone pod owiewkę? Voltomierz chiński ale całkiem spoko działa porównując do multimetru błąd wynosi -0.2 wiec jest ok.

capri
Uczy się jeździć
Posty: 76
Rejestracja: pt sie 07, 2015 10:06 pm
Imię: Piotr
Marka motocykla: Honda
Model: NT1100D
Rocznik: 2022
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Regulator napięcia

#248 Post autor: capri »

Life is brutall and full of zasadzkas...

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> SD02 '03 -> VFR1200XD '12 + DR-Z400E '03

Awatar użytkownika
ADAMO16
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 407
Rejestracja: czw lut 19, 2015 3:55 pm
Imię: Adam
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD02
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Tychy

Re: Regulator napięcia

#249 Post autor: ADAMO16 »

Odgrzeję kotleta, z uwagi na problem z ładowaniem, rozważam zakup regulatora. Czy ten z linku będzie ok? A może coś innego koledzy montowali?
https://allegro.pl/oferta/regulator-nap ... 0751619961
Akum nowy, żółte kable polutowane. Ładowanie nie przekracza 13,6V, na starym aku było tak samo.
Varadero XL 1000 juz jest :)
Africa Twin byla :-(

melon1968
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 1485
Rejestracja: śr maja 15, 2013 10:01 pm
Imię: mmm
Marka motocykla: honda
Model: VA 1000 VFR1200XD
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Świdnik

Re: Regulator napięcia

#250 Post autor: melon1968 »

Przecie to norma w viadrze że taka wartość ładowania. A bez świateł ponad 14V ?

Awatar użytkownika
ADAMO16
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 407
Rejestracja: czw lut 19, 2015 3:55 pm
Imię: Adam
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD02
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Tychy

Re: Regulator napięcia

#251 Post autor: ADAMO16 »

Pomiarów bez świateł nie robiłem. Jeśli będzie ponad 14 to dam sobie spokój.
No to jeszcze jedno pytanie, w korku podczas upałów przy włączony wentylatorze chłodnicy spada do nawet 12,5.
Oczywiście na wolnych obrotach. Czy tak ma być? Czy tak może być?
Varadero XL 1000 juz jest :)
Africa Twin byla :-(

capri
Uczy się jeździć
Posty: 76
Rejestracja: pt sie 07, 2015 10:06 pm
Imię: Piotr
Marka motocykla: Honda
Model: NT1100D
Rocznik: 2022
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Regulator napięcia

#252 Post autor: capri »

Ja tu nie widzę problemów z regulatorem. Uszkodzenie regulatora zazwyczaj objawia się znacznie wyższymi odchyłkami (często w górę). Skontroluj to co pokazuje Ci kontrolka (bo jak rozumiem dołożyłeś jakiś "miernik"). Może sam pomiar jest błędny w stosunku do tego co jest na akumulatorze. Jeżeli to samo będziesz miał na aku, to ja bym zaczął od sprawdzenia/wyczyszczenia i nasmarowania wszystkich konektorów.
Life is brutall and full of zasadzkas...

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> SD02 '03 -> VFR1200XD '12 + DR-Z400E '03

Awatar użytkownika
ADAMO16
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 407
Rejestracja: czw lut 19, 2015 3:55 pm
Imię: Adam
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD02
Rocznik: 2005
Lokalizacja: Tychy

Re: Regulator napięcia

#253 Post autor: ADAMO16 »

Oczywiście mam miernik w kokpicie. Nawet dokładny, różnica co do profesjonalnego miernika wynosi 0,1v.
Jest zima to pościągam plastyki i wszystkie złącza poczyszczę. Mam plan na przyszły rok trochę się pokręcić po Europie, więc staram się przeglądać moto.
Varadero XL 1000 juz jest :)
Africa Twin byla :-(

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Regulator napięcia

#254 Post autor: zalmen3 »

Zwróć szczególną uwagę na styki przewodów masowych pod śrubą mocującą samego regulatora, często śniedzieją i lubią przez to sprawiać "elektryczne niespodzianki".
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

tomasga
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 13
Rejestracja: ndz mar 24, 2019 8:35 pm
Imię: Tomasz
Marka motocykla: XL1000
Model: SD01
Rocznik: 2002
Lokalizacja: Wyry

Re: Regulator napięcia

#255 Post autor: tomasga »

ADAMO16 pisze:Odgrzeję kotleta, z uwagi na problem z ładowaniem, rozważam zakup regulatora. Czy ten z linku będzie ok? A może coś innego koledzy montowali?
...
Cześć,
Jak zabrakło mi prądu na przy granicy ukraińskiej (za Tarnawą Niżną) zamontowałem coś takiego w SD01.
https://allegro.pl/oferta/yamaha-yzf-r1 ... 1350601094
Jest chyba na mosfecie. Cały się nie zmieścił (jest ogromny) i musiałem zeszlifować trochę radiator, ale i tak nie specjalnie się grzeje. Normalnie jeżdżę z navi, telefonem, czasem odpalam grzane manety. Takie obciążenia nie powinny być żadnym problemem.
Wróciłem o własnych siłach (na pych), bo pomógł mi kolega co był w pobliżu na zlocie Ducati i kupił mi na olx jakiś regulator na szybko. Miał radochę że wyciąga Hondę z opałów, dopóki nie okazało się że regler był Ducati Energia (taki miniaturowy).
Aha, wszystkie złączki do alternatora polutowałem na stałe a połączenie z reglerem zrobiłem na podwójnych złączach śrubowych, a i tak wożę drugi regler "na zapas".
Pozdrawiam T.
Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze.
Albert Einstein

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”