Luz prowadnic łańcucha rozrządu

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Luz prowadnic łańcucha rozrządu

#1 Post autor: pawel1304 »

Witam!
Zastanawiam się nad dopuszczalnym luzem prowadnic łańcuchów rozrządu. U mnie mają one luz poosiowy, ciężko dokładnie określić jaki, ale ta od strony napinacza "buja się" pod naciskiem palca tak, że górna jej część uderza o ścianki głowicy, oczywiście po zdjęciu łańcucha. Gdy łańcuch jest założony i napinacz dociska luz jest mniejszy, ale nadal widoczny. Wstawiłem nagranie jak to wygląda.
Zastanawiam się czy ten luz jest zupełnie normalny czy coś z tym robić? Ślizgi nie wyglądają na zużyte. Ewentualnie wymienić same tulejki mocujące prowadnice? Może ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie?


Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Luz prowadnic łańcucha rozrządu

#2 Post autor: james »

U mnie było identycznie - powierzchnia ślizgów jak nowa, natomiast miały one luz na boki. Wymiana śrub rozwiązała problem tylko częściowo, bo wyrabia się też sam otwór w prowadnicy. Opcje masz trzy:
- kupić nowe prowadnice i nowe śruby,
- kupić nowe śruby,
- zostawić jak jest.

Prowadnice nie będą aż tak mocno poruszać się na boki podczas pracy silnika - te metalowe są dopychane przez napinacze do łańcucha rozrządu, a jako że ślizgi mają "ranty", to ich ruch jest mocno ograniczony. Te plastikowe chyba nawet nie mają styczności z łańcuchem i opierają się o cylinder, a są założone "awaryjnie" (to jednak zweryfikuj).

Osobiście wymieniłbym co najwyżej śruby. Jeśli jednak chcesz się pobawić i masz maszyny, to możesz kupić używane ślizgi i podjąć próbę ich reanimacji (wyrównanie otworu i dorobienie śruby lub powiększenie otworu, tuleja z brązu i nowa, fabryczna śruba). Tylko czy warto aż tak kombinować? :)

pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Re: Luz prowadnic łańcucha rozrządu

#3 Post autor: pawel1304 »

No właśnie, dlatego wolę się skonsultować :rozgląda:
Badam wszelkie elementy mogące powodować to nieszczęsne cykanie w silniku i tak mnie naszło z tymi prowadnicami, ale skoro to norma to może nie warto grzebać...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”