Wskaznik temperatury w sd 01

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
Roger432
Rekrut
Posty: 31
Rejestracja: śr maja 20, 2009 10:13 pm
Lokalizacja: Wisła

Wskaznik temperatury w sd 01

#1 Post autor: Roger432 »

Witam panowie mam takie pytanie do was,posiadam sd01 99r pare dni temu kumpel kupił sd02 2006 r i jak jechałem jego motorem to zauwarzyłem ze jego temperatura płynu chłodniczego utrzymuje sie na połowie skali czy jedzie czy stoji w korku.A umnie to wskazówka jak sie jedzie jest na początku skali a wkorku zas rosnie do połowy ,doradcie to normalne sd01 czy brakuje mi jakiegoś termostatu.Zgóry dziekuje i Pozdrawiam.

JAQB
Zapalony motocyklista
Posty: 740
Rejestracja: śr paź 15, 2008 9:42 pm

#2 Post autor: JAQB »

Normalna praca SD01 jest w zakresie II ćwiartki skali wskaźnika, podejrzewam że SD02 jest podobnie. Trochę powyżej połowy załącza się wiatrak i temperatura powinna spadać. A w czasie jazdy jest zawsze w okolicach drugiej kreski. Jeżeli jest poniżej, znaczy że termostat jest non stop otwarty. Jak grzeje się do czerwonej skali to przyczyn może być więcej. Jest baaaardzo ciepło, mało płynu, zablokowany/zamknięty termostat, najgorsza uszkodzona uszczelka pod głowicą, itp.

Awatar użytkownika
roslaw
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 231
Rejestracja: pn gru 08, 2008 8:46 am
Lokalizacja: Mysłowice

#3 Post autor: roslaw »

pkt 1. A mamy odpowiednia ilość płynu??
pkt 2. termostat może być już kaput.
Sprawdzamy następująco:
a) szukamy chłodnic - takich aluminiowych uli :)
b) macamy rurę dopływową
c) włączamy zimny silnik i dalej macamy
d) jeśli rura zrobi się ciepła w chwilę po uruchomieniu i przed osiągnięciem 70% optymalnej - szukamy wkładu termostatu na necie lub całej części jeśli kasy w brud .
Dyskutując z idiotą lepiej mieć pewność, że on nie robi tego samego.

Roger432
Rekrut
Posty: 31
Rejestracja: śr maja 20, 2009 10:13 pm
Lokalizacja: Wisła

#4 Post autor: Roger432 »

W moim jak jade to jest na pierwszej kresce na skali ,a na postoju wyjdzie po czasie do połowy i włącza się wentelator. W którym miejscu szukać termostatu

JAQB
Zapalony motocyklista
Posty: 740
Rejestracja: śr paź 15, 2008 9:42 pm

#5 Post autor: JAQB »

Roger432 pisze:...W którym miejscu szukać termostatu
poz.2 na obrazku, w czarnej plastikowej obudowie (po lewej stronie silnika)
Obrazek

JAQB
Zapalony motocyklista
Posty: 740
Rejestracja: śr paź 15, 2008 9:42 pm

#6 Post autor: JAQB »

...aha, i jeszcze jedno. Jak stwierdzisz usterkę termostatu to gdzieś wyczytałem, że pasują albo od Matiza albo od Tico (wymiary i wartość cieplna). Podejrzewam, że orginalne Hondowskie za 200PLNów i tak robią małe chińskie rączki, więc po co przepłacać :wink:

JAQB W - brat JAQBa
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 452
Rejestracja: czw paź 16, 2008 12:15 pm
Lokalizacja: xyz

#7 Post autor: JAQB W - brat JAQBa »

JAQB pisze:od Matiza albo od Tico
te od Matiza i Tico mają na obwodzie dziurkę w której jest "cycek" - w oryginale tego "cycka" nie ma - natomiast czy z Matizowego owego "cycka" wywalać czy nie - to różne są szkoły... więcej na ten temat dowiesz się u czarnuchów...
koszt takiego termostatu w granicach 17-25zł - pasuje bez jakichkolwiek przeróbek

Roger432
Rekrut
Posty: 31
Rejestracja: śr maja 20, 2009 10:13 pm
Lokalizacja: Wisła

#8 Post autor: Roger432 »

Wczoraj wzróciłem uwage ,po odpaleniu motocykla praktycznie zaraz nagrzewaja się głodnice .myśle za 90% to termostat bo czujnik z wskaznikiem raczej będzie dobry .Dzisiej musze zerknąć .

Adaśko
Udaje motocyklistę
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 09, 2008 11:33 pm
Lokalizacja: RP

#9 Post autor: Adaśko »

Roger432 pisze: po odpaleniu motocykla praktycznie zaraz nagrzewaja się głodnice
To na 100 % TERMOSTAT. Miałem IDENTYCZNE objawy w swoim Varadero. Pozdrawiam
Królowa jest tylko jedna - XRV-750

Roger432
Rekrut
Posty: 31
Rejestracja: śr maja 20, 2009 10:13 pm
Lokalizacja: Wisła

#10 Post autor: Roger432 »

Wkońcu rozebrałem motorek i okazało sie ze jednak jest termostat zblokowany cały czas był obieg przez chłodnice .Załorzyłem termostat z matiza i mysle ze dobrze działa w jezdzie nzgrzewa sie między drugą kreską a trzecią środkową na wskazniku .Bardzo dziękuje za pomoc Pozdrawiam i Wesołych Świąt :D :D :D

cyper
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 20
Rejestracja: śr wrz 16, 2009 10:45 pm
Lokalizacja: białystok

#11 Post autor: cyper »

Dużo zabawy z wymianą termostatu ? bo chyba po świętach czeka mnie to samo

Roger432
Rekrut
Posty: 31
Rejestracja: śr maja 20, 2009 10:13 pm
Lokalizacja: Wisła

#12 Post autor: Roger432 »

Boczne owiewki trzeba zdiąć i bak jest po lewej stronie pod bakiem.Pozdrawiam

graba11
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: śr kwie 20, 2022 9:09 am
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 2001

Re: Wskaznik temperatury w sd 01

#13 Post autor: graba11 »

Witam wszystkich, nie zakładam nowego tematu - myślę że ten będzie odpowiedni.

Kupiłem Varadero z 2001, wszystko fajnie tylko nie działa wskaźnik temperatury. Przejechałem ponad 100 km wracając - ani razu nie załączył się wentylator no ale za ciepło wczoraj nie było więc może dlatego. Pytanie gdzie szukać przyczyny? W zegarach czy czujnik przy silniku? Jeżeli czujnik to jak się do niego dostać *co zdemontować) i gdzie go ewentualnie kupić? Nie mam w okolicy żadnego ogarniętego mechanika więc sam spróbuję podłubać. Tylko potrzebuję jasnych instrukcji :)

Z góry dziękuję i proszę o wyrozumiałość dopiero oswajam się z tą maszyną.

Awatar użytkownika
zalmen3
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 563
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 9:21 am
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.

Re: Wskaznik temperatury w sd 01

#14 Post autor: zalmen3 »

W Viaderku wentylator załącza się niezwykle rzadko, wiele można o tych motocyklach powiedzieć, ale chłodzenie jest na prawdę dobre. Dlatego na razie nie martwiłbym się niewłączającym się wentylatorem, a skupił raczej na znalezieniu przyczyny niedziałającego wskaźnika. Proponuję zacząć od przejrzenia wiązki, bo może po prostu jest gdzieś niepodłączone albo przerwane.
Internetowy sklep komputerowy - http://mirwit.com.pl

graba11
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 9
Rejestracja: śr kwie 20, 2022 9:09 am
Imię: Kamil
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000 XL
Rocznik: 2001

Re: Wskaznik temperatury w sd 01

#15 Post autor: graba11 »

No więc okazało się, że przyczyną była wyciągnięta igiełka wskazówki w zegarach. Zajrzałem do nich bo prawie nie działało podświetlenie - ktoś włożył białe tarcze na czarne. Wyjąłem białe tarcze podświetlenie działa przy okazji wypadła mi wskazówka od temperatury. Włożyłem i wskaźnik ożył. Po jeździe pokazywał pół kreski trochę zimno ale postałem 20 min w garażu i gdy wskazówka doszła do połowy odpalił się wentylator. Także wychodzi na to, że wszystko działa. Nie wiem na ile realnie będzie działał ten wskaźnik po takim zabiegu ale coś tam pokazuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”