kosz sprzęgłowy

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: kosz sprzęgłowy

#46 Post autor: płock1964 »

ratowniq pisze:Czy przed zalozeniem kosza nalezy jakos ustawic zebatki sub gear teeth z primary drive gear (nazwy z instrukcji) chodzi mi o kolo zebate obok kosza na nim jest waskie kolo zebate ktore sie porusza? w instrukcji jest napisane zeby ustawic za pomoca srubokreta jak na rysunku ale rysunek jest kiepskiej jakosci.
Ta wąska zębatka za pomocą sprężyn kasuje luz międzyzębny i dlatego w tym miejscu jest cicho. Przed zdjęciem kosza dobrze jest skręcić je śrubką, łatwiej później złożyć.
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

Awatar użytkownika
wojtas
Uczy się jeździć
Posty: 74
Rejestracja: pn wrz 21, 2015 7:57 am
Imię: wojtek
Marka motocykla: honda
Model: vtr
Rocznik: 2000

Re: kosz sprzęgłowy

#47 Post autor: wojtas »

Jeśli kolega ma jeszcze kłopot z tym koszem niech zadzwoni, jest wideo rozmowy i chętnie porozmawiam w temacie bo wcale nie jest skomplikowane to sprzegło takie jak by się wydawało a może sam dowiem się czegoś w temacie czego nie wiem a chętnie służę pomocą, idzie zima więc na spokojnie to się zrobi do sezonu. pozdrawiam a tu mój nr który przez tydzień będzie aktywny potem będzie nie aktualny. pozdrawiam 504616728
Jedni zbierają znaczki inni chodzą do kina a my lubimy jak skacze adrenalina :)

Awatar użytkownika
pawel29
Rekrut
Posty: 31
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 4:11 pm
Imię: pawel
Marka motocykla: varanek
Model: sd01
Rocznik: 2000
Lokalizacja: węgliniec

Re: kosz sprzęgłowy

#48 Post autor: pawel29 »

jestem na etapie rozebranego sprzęgła i wymiany środkowej tulejki pod łożysko kosza,a konkretnie zrobienia nowej,ciut ciasniejszej względem łożyska,na tokarce CNC.kupowanie nowego łożyska nie ma sensu bo oryginalne i tak ma już za duży luz ,sprężyny w koszu,; dwie luzne reszta ok,a mimo wszystko kosz hałasował..obawiam się że częstym tak nam wszystkim znanym hałasem sprzęgła,jest hałas łożyska na wałku skrzyni biegów..jak się do niego dobiorę to opowiem,,,tylko muszę zmajstrować mądry ściągacz..pozdro.. :isok:
motorower komar,simson s50,mz etz150,yamahaxtz660,kawasaki kle500,kawasakizx6r,yamahaxj900,honda varadero1000xl.

Awatar użytkownika
wojtas
Uczy się jeździć
Posty: 74
Rejestracja: pn wrz 21, 2015 7:57 am
Imię: wojtek
Marka motocykla: honda
Model: vtr
Rocznik: 2000

Re: kosz sprzęgłowy

#49 Post autor: wojtas »

Musisz rozbić wianek trzymający śruty co wymaga troche zabawy i precyzji, linka najlepiej z sprzęgła bo grubsza ok 0.25 i wiązać za śruty po przekątnej a następnie mocować linke do ściągacza a ściągacz zapierać na wałku sprzęgła i podkładka pod to, potem lekko pobijaj w ściągacz w trakcie kiedy wszystko jest napięte, prosty i sprawdzony sposób, ewentualnie rozpoławianie silnika bądz ściągacz tego typu którego mi nie udało się zdobyć.
Jedni zbierają znaczki inni chodzą do kina a my lubimy jak skacze adrenalina :)

pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Re: kosz sprzęgłowy

#50 Post autor: pawel1304 »

Proszę o pomoc.
Jestem w trakcie wymiany rozrządu i przy dobieraniu się do łańcucha tylnego cylindra postanowiłem obadać kosz sprzęgłowy.
Kosz ma ledwo wyczuwalny luz poprzeczny, wyczuwalny niewielki luz osiowy, ale najbardziej zaniepokoiło mnie to, że przy użyciu siły kosz się przekręca o jakiś centymetr w prawo i w lewo, podczas gdy koło zębate, które jest zespolone z kołem stoi w miejscu... Dziś nie miałem możliwości nagrania filmu, ale postaram się jutro wstawić jak ten kosz się zachowuje. Teraz mam wieczór pełen stresu, czy przypadkiem nie będę musiał jeszcze kosza regenerować...

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: kosz sprzęgłowy

#51 Post autor: james »

Temat luzu na łożysku kosza sprzęgłowego był wałkowany przez wiele osób i nikomu nie udało się tego problemu skutecznie rozwiązać. Za taki stan rzeczy jest odpowiedzialne niewłaściwe wyważenie kosza. Po wymianie łożyska, nawet na nowe (OEM), temat powraca po ok. 10 tys. km. Dobrze znany dźwięk "chrobotania" na biegu jałowym jest związany właśnie z tym łożyskiem. Opisanym luzem nie martwiłbym się aż nadto.

Większym problemem jest luz po obwodzie. Nie pamiętam, aby występował u mnie. I druga zła wiadomość - regeneracja. Mam wiedzę na rok 2018 i wtedy nie było w Polsce firmy, która zregenerowałaby kosz do Varadero, zrobiła to dobrze i dała na to gwarancję. Tym tematem zajmowała się kiedyś firma Szrama. Skontaktowałem się z nimi i powiedzieli, że zrobią do każdego motocykla (specjalizują się w Suzuki), tylko nie do Hondy. Tutaj regeneracja wychodziła fatalnie, były reklamacje i nie podejmują się więcej napraw. Warto się z nimi skontaktować, może coś w tej kwestii się zmieniło.

Znanym "rozwiązaniem" problemu jest zakup używanego kosza... :thumbdown:

pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Re: kosz sprzęgłowy

#52 Post autor: pawel1304 »

Nagrałem jak wygląda u mnie ten luz na koszu:
https://youtu.be/hlBpQ1jYuoc
Może ktoś coś podpowie? Jeździć tak dalej, regenerować czy kupić używkę?
Do tej pory nic złego się nie działo ze sprzęgłem, jedynie słychać szum po puszczeniu klamki sprzęgła...
Aktualizacja:
Po zdjęciu kosza okazuje się, że praktycznie 5 sprężyn ma trochę luzu i sobie wesoło grzechoczą przy potrząsaniu.

Awatar użytkownika
mokry
Udaje motocyklistę
Posty: 128
Rejestracja: wt lip 31, 2018 3:57 pm
Imię: Tomasz
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Koło

Re: kosz sprzęgłowy

#53 Post autor: mokry »

Nie szukać ,,choroby,, , jeździć i cieszyć się wiatrem we włosach.
:)

juzeppe
Rekrut
Posty: 42
Rejestracja: pt kwie 21, 2017 1:11 pm
Imię: Robert
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2006
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: kosz sprzęgłowy

#54 Post autor: juzeppe »

james pisze:... I druga zła wiadomość - regeneracja. Mam wiedzę na rok 2018 i wtedy nie było w Polsce firmy, która zregenerowałaby kosz do Varadero, zrobiła to dobrze i dała na to gwarancję. ...
Jest firma, co to robi - http://www.moto-sprzegla.pl/
Gwarancja na dwa lata, a jak robią zobaczę za dwa dni ;) Regenerują mi kosz, wymieniają tarcze, sprężyny i łożyska + wyważania i takie tam.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: kosz sprzęgłowy

#55 Post autor: james »

juzeppe pisze:
james pisze:... I druga zła wiadomość - regeneracja. Mam wiedzę na rok 2018 i wtedy nie było w Polsce firmy, która zregenerowałaby kosz do Varadero, zrobiła to dobrze i dała na to gwarancję. ...
Jest firma, co to robi - http://www.moto-sprzegla.pl/
Gwarancja na dwa lata, a jak robią zobaczę za dwa dni ;) Regenerują mi kosz, wymieniają tarcze, sprężyny i łożyska + wyważania i takie tam.
Dobrze, że coś się w tym temacie ruszyło. Daj znać jak sprawa wygląda po regeneracji oraz po 10-20 tys. km. Jeśli faktycznie robią to dobrze, to może sam się skuszę ;)

pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Re: kosz sprzęgłowy

#56 Post autor: pawel1304 »

W czwartek jadę obejrzeć używany kosz w mojej okolicy, z rozbitego motocykla z podobno bardzo małym przebiegiem. Sprzedający niby zna temat koszy w Viadrach i ręczy za to, że ten nie ma luzów oraz pracował cicho. Pojadę i sam ocenię. Dałbym sobie spokój, bo naprawdę nie było do tej pory żadnych niepokojących objawów, ale przeraził mnie ten ruch kosza wokół obwodu, nie będę mógł czerpać przyjemności z jazdy mając w świadomości, że on może się za chwilę rozpaść...

pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Re: kosz sprzęgłowy

#57 Post autor: pawel1304 »

Obejrzałem kosz, wszystko super, ale... uszczerbiona jest jedna prowadnica czy jak to nazwać, tam gdzie osiada ta ostatnia tarcza, ktora jest założona inaczej niż pozostałe i właśnie tam ten jeden ząbek jest wyłamany...
Sprzedający twierdzi, że nie ma to kompletnie znaczenia, ale ja do końca nie jestem przekonany...
Obrazek

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: kosz sprzęgłowy

#58 Post autor: james »

Trudno jest się do tego odnieść. Osobiście szukałbym innego kosza. Z jakiegoś - znanego - powodu (przy regeneracji) kosz jest wyważany...

pawel1304
Uczy się jeździć
Posty: 94
Rejestracja: sob lut 09, 2019 9:43 am
Imię: Paweł
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero SD01
Rocznik: 1999

Re: kosz sprzęgłowy

#59 Post autor: pawel1304 »

W miedzy czasie konsultowałem się z jedną z firm zajmujących się regeneracją koszy, dowiedziałem się, że takie uszkodzenia nie naprawią, ale jeżeli kosz nie ma innych pęknięć, luzów itp. to śmiało można zakładać.
Kupiłem go za śmieszne pieniądze, sprężynki nie są luźne, lozysko i tuleja praktycznie bez śladów zużycia. Bicie sprawdziłem poprzez zamontowanie na walku i rozkręcenie do w miarę dużej prędkości i praktycznie żadnych niepokojących objawów. Kosz, który miałem oryginalnie zamontowany oprócz tych luzów, które wcześniej opisałem ma dosyć wyraźne bicie podczas takiej próby. Więc chyba zaryzykuję, a w między czasie oddam stary kosz do regeneracji i po sezonie wymienię.
Co do wyważenia, nie jestem pewien czy mam rację, ale po zmontowaniu całego sprzęgła to samo wyważenie kosza można w buty wsadzić, bo zamontowane tarcze i docisk kompletnie zmieniają to wyważenie...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”