Gaśnie przy włączaniu i wyłączaniu świateł

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Gaśnie przy włączaniu i wyłączaniu świateł

#1 Post autor: matimatimati »

Spotkała mnie dziś przykra niespodzianka:( Skręciłem z głównej w boczną żeby się zatrzymać w podróży i już prawie stawałem - nagle silnik zgasł. Naciskam przycisk rozrusznika i nic - nie kręci. Tak kilka razy. Zsiadłem z moto, wyłączyłem światła i nagle zapalił. Ponownie włączyłem światła i wyłączyłem i znów zgasł w momencie przełączania tych świateł. Kilka razy próbowałem i za każdym razem kiedy włączałem lub wyłączałem światła motocykl gasł. Po 2 minutach było już ok i dojechałem do domu bez problemu.

Co ma przełącznik świateł do gaśnięcia motocykla? Macie jakieś pomysły od czego zacząć?

yama
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 11
Rejestracja: ndz lip 06, 2014 8:13 am
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gaśnie przy włączaniu i wyłączaniu świateł

#2 Post autor: yama »

przetarte kable przy kierownicy/ramie od świateł?
yamaha xj900/małe wiadro może kiedyś z dużym sercem

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Gaśnie przy włączaniu i wyłączaniu świateł

#3 Post autor: matimatimati »

Trop dobry a jak wytłumaczyć fakt, że jak przełączyłem z pozycyjnych na 0 to zgasł? hmm?

yama
Dzień dobry jestem tu nowy.
Posty: 11
Rejestracja: ndz lip 06, 2014 8:13 am
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gaśnie przy włączaniu i wyłączaniu świateł

#4 Post autor: yama »

tu nie ma za bardzo co się zepsuć
kable zwierają lub blaszki w przełączniku świateł na kierownicy - wyprostować wyczyścić i będzie świecić/ wybacz nie doczytałem postu :( /
jak nie pozostanie droga od akumulatora do świateł
yamaha xj900/małe wiadro może kiedyś z dużym sercem

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2207
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Gaśnie przy włączaniu i wyłączaniu świateł

#5 Post autor: james »

matimatimati pisze:Spotkała mnie dziś przykra niespodzianka:( Skręciłem z głównej w boczną żeby się zatrzymać w podróży i już prawie stawałem - nagle silnik zgasł. Naciskam przycisk rozrusznika i nic - nie kręci. Tak kilka razy. Zsiadłem z moto, wyłączyłem światła i nagle zapalił. Ponownie włączyłem światła i wyłączyłem i znów zgasł w momencie przełączania tych świateł. Kilka razy próbowałem i za każdym razem kiedy włączałem lub wyłączałem światła motocykl gasł. Po 2 minutach było już ok i dojechałem do domu bez problemu.

Co ma przełącznik świateł do gaśnięcia motocykla? Macie jakieś pomysły od czego zacząć?
Może coś być na rzeczy - szybki przegląd diagramu instalacji elektrycznej i widać, że występuje połączenie pomiędzy przełącznikiem świateł a "włącznikiem" zapłonu (oznaczenie na schemacie Bu/W). Nie analizowałem zasadności takiego połączenia - polecam lekturę serwisówki :)

matimatimati
Udaje motocyklistę
Posty: 107
Rejestracja: pn maja 13, 2013 7:48 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero 1000
Rocznik: 1999

Re: Gaśnie przy włączaniu i wyłączaniu świateł

#6 Post autor: matimatimati »

Problem rozwiązany - okazało się, że kabel od stacyjki zaraz przy wyjściu z niej był zagięty i podczas ruszania kierownicą zaginał się jeszcze bardziej. Wnioskuję, że od tego ruszania sukcesywnie łamały się kolejny druciki w jedenj z 3 żył a tym samym zmniejszał się przekrój przewodu. Ten sam prąd przez coraz mniejszy przekrój płyną aż w końcu doszło do stopienia izolacji i upalenia się resztek przewodu.

Przelutowałem wszysko od nowa i praktycznie przewody od stacyjki wogóle się nie grzeją. :isok2:

Dzięki Panowie za pomoc i naprowadzenie. :isok2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”