Strona 1 z 1

Sprzedaż auta powypadkowego

: wt lis 04, 2025 1:44 pm
autor: emald
Co trzeba załatwić formalnie, żeby nie mieć problemów po sprzedaży auta powypadkowego — umowa, złomowanie, wyrejestrowanie? Słyszałem, że jeśli tego nie dopilnujesz, to dalej płacisz OC i mogą być kary związane z badaniem technicznym.

Re: Sprzedaż auta powypadkowego

: wt lis 04, 2025 4:23 pm
autor: berto
Dokumenty to podstawa — zanim oddasz auto albo rozkręcisz je na części, upewnij się, że masz papier potwierdzający zbycie: umowę kupna-sprzedaży albo potwierdzenie przyjęcia na złom. Jeśli tego nie dopilnujesz, technicznie wciąż możesz być właścicielem i w praktyce będziesz płacić OC do czasu wyrejestrowania. Do tego dochodzą konsekwencje, np. przepisy dotyczące obowiązkowych badań technicznych — po nowym roku mogą się pojawić dodatkowe sankcje za brak przeglądu, więc warto mieć sprawę uregulowaną na piśmie.

Po wyrejestrowaniu formalnie możesz sprzedawać części, ale pamiętaj, że obrót niektórymi elementami (np. zdemontowanymi numerami VIN, częściami pochodzącymi z kradzieży itp.) bywa prawnie problematyczny — lepiej działać transparentnie. Jeśli wolisz załatwić sprzedaż po szkodzie formalnie i we współpracy z ubezpieczycielem (żeby nie biegać za papierami samemu), zerknij na to — opisuje cały proces krok po kroku:
https://carrot.pl/skierowal-cie-do-nas-ubezpieczyciel/