Wymiana oleju w tylnym amortyzatorze (napięcie wstępne)

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2208
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Wymiana oleju w tylnym amortyzatorze (napięcie wstępne)

#1 Post autor: james »

Witajcie!

Faktycznie jest to mój pierwszy post, więc witam Wszystkich Serdecznie ;-)

Wczoraj z kolegą rozeraliśmy jego tylny amortyzator od Varadero SD01 (2000). W przestrzeni, w której powinien być olej hydrauliczny zastaliśmy czarną maź, która odpowiedziała nam na pytanie "dlaczego napięcie wstępne ani drgnie po przeklikaniu tych 32 pozycji".

Amortyzator wyczyściliśmy, złożyliśmy, jednak teraz pojawia się problem - w jaki sposób zalać te cudo? Czy mógłby ktoś opisać ten proces krok po kroku? Niestety nie spotkałem się z takim tematem na forum (a obserwuje je dość regularnie bo sam noszę się z zamiarem kupienia tego sprzęta ;-))

Pozdrawiam

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

#2 Post autor: piter121 »

Kolego i jak sobie poradziles z tym problemem ? Pytam bo chcialbym zrbic to samo , ale nie wiem czy warto samemu rozbierac.

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2208
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

#3 Post autor: james »

Problemu nie rozwiązaliśmy :P Ja u siebie też mam niezalany i nie brakuje mi tego - mam dołożoną podkładkę stalową pod sprężynę, przez co tył jest fajnie utwardzony :D

Ponoć da radę to zrobić, trzeba tylko zalać w momencie składania, ale tego nie robiłem, więc ściemniać co i jak nie będę :wink:

piter121
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 298
Rejestracja: wt lut 28, 2012 12:02 am
Marka motocykla: Honda Varadero 1000
Rocznik: 2004
Lokalizacja: manchester/ gorzow wlkp

#4 Post autor: piter121 »

Ok dzieki

Awatar użytkownika
jedras
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 259
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 7:31 am
Imię: Jędrzej
Marka motocykla: Honda
Model: XL 1000V Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: jedras »

Czyli jeździsz na amortyzatorze bez oleju?

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2208
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

#6 Post autor: james »

Chłopaki, po kolei! :D Mowa jest tutaj o samym układzie napięcia wstępnego sprężyny a nie o amortyzatorze jako takim - olej i gaz, które znajdują się w środku nie zostały ruszone :!:

W moim SD01 (podobnie jak w innych) zawieszenie było dość miękki, więc postanowiłem zastosować rozwiązanie sprawdzone w ramach tego forum i zlecić wytoczenie pierścienia, który został podłożony pod sprężynę. Dzięki temu uzyskałem optymalne zestrojenie - ani za twarde, ani za miękkie - i odpuściłem sobie kombinowanie z zalaniem regulacji bo była (jest) mi niepotrzebna :)

Awatar użytkownika
jedras
Stały bywalec - trochę wymiata
Posty: 259
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 7:31 am
Imię: Jędrzej
Marka motocykla: Honda
Model: XL 1000V Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: jedras »

james pisze:Chłopaki, po kolei! :D Mowa jest tutaj o samym układzie napięcia wstępnego sprężyny a nie o amortyzatorze jako takim - olej i gaz, które znajdują się w środku nie zostały ruszone :!:

W moim SD01 (podobnie jak w innych) zawieszenie było dość miękki, więc postanowiłem zastosować rozwiązanie sprawdzone w ramach tego forum i zlecić wytoczenie pierścienia, który został podłożony pod sprężynę. Dzięki temu uzyskałem optymalne zestrojenie - ani za twarde, ani za miękkie - i odpuściłem sobie kombinowanie z zalaniem regulacji bo była (jest) mi niepotrzebna :)
To już wszystko jasne ;)

To ten dotoczony pierścień zmienia jakoś sztywność sprężyny?

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2208
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

#8 Post autor: james »

Tak, amortyzator sztywnieje. Taki sam efekt uzyskałbyś, gdyby po przeskoczeniu tych 32 pozycji, docisk wysunął się o około 10/11mm... u mnie było to tylko około 3mm, ale przy rozbieraniu wylała się jakaś czarna zupa :? Jeżeli chcesz mogę zrobić zdjęcie jak to wygląda :)

Temat bazowy:
http://www.hondavaradero.pl/phpBB2/view ... 2662#38440

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”