Korek otworu do kręcenia wałem korbowym

Tematy dotyczące prac serwisowych oraz eksploatacji.
ODPOWIEDZ
Wiadomość
Autor
Benio
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 50
Rejestracja: wt kwie 26, 2011 3:23 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Bielsko Biała

Korek otworu do kręcenia wałem korbowym

#1 Post autor: Benio »

Witam
Przed przystąpieniem do sprawdzania luzów zaworowych trzeba odkręcić dwa korki od pokrywy alternatora - mały korek po kilku uderzeniach młotkiem przez wałek aluminiowy poddał się i udało się go wykręcić natomiast przy wykręcaniu dużego stało się nieszczęście :/ klepanie młotkiem przez wałek aluminiowy - lekko - próba odkręcenia, później mocniej - próba odkręcenia, następnie dość mocno - próba odkręcenia a korek ani drgnie:/ jeszcze próbowałem na tzw zerwanie i trach otwór pod klucz imbusowy się oberwał :/

chłopaki da się w jakiś sposób odkręcić ten korek? ktoś już z was takie coś przerabiał?

Ewidentnie korek się zapiekł :/ pokrywę mam ściągniętą i myślę w jaki sposób odkręcić go bo cena nowej pokrywy spowodowała że włosy mi dęba stanęły:/

chłopaki pomóżcie

z góry dzięki za pomysły
Grzegorz

Awatar użytkownika
james
Motocyklista jak się patrzy !!!
Posty: 2208
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 12:15 pm
Imię: Marek
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 2000
Lokalizacja: Poznań

Re: Korek otworu do kręcenia wałem korbowym

#2 Post autor: james »

Ten korek lubi się czasami zapiec, jeżeli przy montażu nikt nie posmaruje oringa smarem bądź olejem.
Ja bym proponował zaopatrzyć się w dużego imbusa (odlanego w całości) co najmniej dobrej jakości i gumowy młotek. Do okoła korka popsikaj WD40, po chwili (kilka minut) włóż imbusa i zacznij uderzać, nie za mocno, ale często, zwiększając powoli siłę. Ostatnio też miałem taki problem i korek poddał się po zaledwie kilku minutach ;)

Awatar użytkownika
płock1964
Sympatyk Weteran
Sympatyk Weteran
Posty: 551
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 2:36 pm
Marka motocykla: Varadero + Pannonia
Model: sd1
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Płock - Schwedt

Re: Korek otworu do kręcenia wałem korbowym

#3 Post autor: płock1964 »

Benio pisze:Witam
Przed przystąpieniem do sprawdzania luzów zaworowych trzeba odkręcić dwa korki od pokrywy alternatora - mały korek po kilku uderzeniach młotkiem przez wałek aluminiowy poddał się i udało się go wykręcić natomiast przy wykręcaniu dużego stało się nieszczęście :/ klepanie młotkiem przez wałek aluminiowy - lekko - próba odkręcenia, później mocniej - próba odkręcenia, następnie dość mocno - próba odkręcenia a korek ani drgnie:/ jeszcze próbowałem na tzw zerwanie i trach otwór pod klucz imbusowy się oberwał :/

chłopaki da się w jakiś sposób odkręcić ten korek? ktoś już z was takie coś przerabiał?

Ewidentnie korek się zapiekł :/ pokrywę mam ściągniętą i myślę w jaki sposób odkręcić go bo cena nowej pokrywy spowodowała że włosy mi dęba stanęły:/

chłopaki pomóżcie

z góry dzięki za pomysły
Ja swojego musiałem naciąć kątówką i odkręciłem dużym śrubokrętem i młotkiem. Niestety , korek do wymiany .
Pozdrawiam, życzę miłego dnia. Szerokości.

Benio
Sympatyk
Sympatyk
Posty: 50
Rejestracja: wt kwie 26, 2011 3:23 pm
Marka motocykla: Honda
Model: Varadero
Rocznik: 1999
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Korek otworu do kręcenia wałem korbowym

#4 Post autor: Benio »

Moim pierwszy sposób to: wywierciłem dwa otwory (wiertło fi 4) potem doszlifowałem takie dwa pręciki które włożyłem w otwory między nimi umieściłem pilnik i próbowałem odkręcić a korek dalej trzymał - pręciki pękały a pilnik po paru razach się złamał. Drugi sposób to: pokrywę zamocowałem do deski na czterech gwoździach które włożyłem w otwory mocujące pokrywę alternatora następnie wziąłem taki mały punktak do ręki i próbowałem zbijać korek w kierunku odkręcania i to niestety też nic nie dało:/ Trzeci sposób to: postanowiłem rozwiercić otwór (wiertło fi 6) i gdy wiertło przechodziło na wylot ku mojemu zdziwieniu korek zaczął się odkręcać:) ale niestety korek zmasakrowany:/ ale ważne że udało się go odkręcić:)
Grzegorz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Serwis”